Twoja pociecha wyrosła już ze swojego dziecięcego łóżeczka? Najwyższy czas kupić nowe! Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj, jak wybrać łóżko dla nastolatka lub nastolatki, aby służyło przez wiele lat – nie tylko umożliwiając wypoczynek, ale też zdobiąc pokój. Oto porady, które z pewnością ci się przydadzą.
Aby łóżko do sypialni młodzieżowej było wygodne, musi mieć odpowiednie wymiary. Większość nastolatków to już ludzie o wzroście dorosłego człowieka (albo niedługo taki wzrost osiągną). Musisz zatem pamiętać, że łóżko dla nastolatki czy nastolatka musi mieć co najmniej 80 cm szerokości i 200 cm długości. Jeśli chcesz zapewnić młodemu człowiekowi jeszcze większy komfort, wybierz model o szerokości 90 cm, a nawet 120 cm.
Kupując łóżko młodzieżowe, pamiętaj też, że dookoła niego musi być odpowiednio dużo miejsca. Jeśli nastolatka musiałaby się „wciskać” między np. biurko a łóżko, to oznacza to, że to drugie jest za szerokie.
Uwaga! Jeżeli pokój jest bardzo mały, to i w tym przypadku istnieje dobre rozwiązanie – jest nim łózko dla nastolatka lub nastolatki na antresoli. To bardzo wygodna opcja, dzięki której można oddzielić część wypoczynkową od sypialnianej.
Wybierając łóżko młodzieżowe pod względem ramy, koniecznie zwróć uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze – łóżko musi być na tyle niskie, żeby młodemu człowiekowi łatwo się wchodziło i schodziło. Po drugie, warto wybrać wygodny zagłówek – zwłaszcza jeśli nastolatek lub nastolatka lubi spędzać czas na oglądaniu filmów lub czytaniu w łóżku.
Oczywiście na tym etapie pojawia się pytanie: jakie łóżko dla nastolatki, a jakie dla nastolatka kupić? Tutaj musisz oczywiście zdać się na gust samego zainteresowanego.
Jeśli masz do czynienia z młodą elegantką, zaproponuj jej łóżko na metalowym, rzeźbionym stelażu – będzie idealne do romantycznego, bardzo kobiecego wnętrza. Jeśli interesuje cię raczej nowoczesne łóżko dla nastolatki, dobrym wyborem może być rama z drewna – naturalnego albo bielonego.
Nastolatkowie zazwyczaj mają pod tym względem mniejsze wymagania – możesz więc wybrać coś nowoczesnego i minimalistycznego.
Kolejną ważną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest oczywiście odpowiedni materac – taki, który zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa i zapewni komfortowy odpoczynek przez wiele godzin. A do tego będzie oczywiście trwały. Jaki materac wybrać?
Obecnie bardzo modne są te z lateksu, które równomiernie podtrzymują ciało i przepuszczają powietrze. Co szczególnie ważne, tego typu materac dopasowuje się do pozycji śpiącego.
Inna opcja to materace z pianki wysokoelastycznej. Świetnie podpierają kręgosłup i zapewniają wygodę, ale mają jeden minus – są dość drogie.
Ostatecznie możesz też postawić na najbardziej popularne rozwiązanie, czyli kupić materac sprężynowy. Pamiętaj jednak, że dobrze byłoby wybrać model kieszeniowy, który zapewnia dobre podparcie całego ciała i nie odkształca się nawet po kilku latach użytkowania.
Młodzieżowe łóżko, np. łóżko dla nastolatki, może mieć kilka dodatkowych akcesoriów, które z pewnością ułatwią funkcjonowanie na co dzień. Przede wszystkim należy tu wymienić półki zintegrowane z łóżkiem, na których można położyć telefon, książkę czy ładowarkę.
Jeśli nastolatek często przyjmuje gości na noc, świetny, rozwiązaniem będzie łóżko młodzieżowe podwójne wysuwane – na co dzień zmieniające się w zwykłą „jedynkę” i zapewniające dużo przestrzeni.
Oczywiście nie możesz zapomnieć o szufladach. Umożliwiają albo chowanie pościeli, albo – jeśli nastolatek/nastolatka będzie używać narzuty – chowanie np. sprzętów sportowych. A to oznacza jeszcze więcej miejsca.
Łóżko dla nastolatka to zawsze dobry wybór – możesz dobrać do niego odpowiedni materac, dzięki czemu młody człowiek będzie się porządnie wysypiał. Czasem jednak nie ma możliwości wstawienia łóżka albo nastolatek upiera się na tapczan. Co wtedy?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tapczany cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie tylko ładnie wyglądają w pokoju i umożliwiają wypoczynek niczym na kanapie – obecnie produkowane modele są też cenione za szybkość składania i rozkładania. Ich cena jest konkurencyjna w stosunku do cen stelaża i materaca łóżka, co stanowi kolejną ich zaletę.
Jeśli zatem twoje dziecko upiera się, że nie chce tradycyjnego łóżka, zdecyduj się właśnie na łóżko młodzieżowe rozkładane. Pamiętaj przy tym, aby wybrać to z materacem możliwie jak najlepszym dla kręgosłupa. Zwróć także uwagę na kolor – unikaj wyraźnych wzorów i intensywnych kolorów, bo szybko może się okazać, że znudziły się młodemu człowiekowi.
Ważna wskazówka! Wybierając tapczan, zdecyduj się na materiały określane jako „magiczne”, czyli plamoodporne oraz hydrofobowe (nie wchłaniają płynów). Dzięki nim czyszczenie łóżka będzie bajecznie proste i szybkie. Twój nastolatek nie będzie mógł powiedzieć, że sobie z tym nie poradzi!
Mówi się, że „diabeł tkwi w szczegółach” i z pewnością jest to prawda, jeśli chodzi o łóżka do pokoju młodzieżowego. Planując zmiany wystroju – a taką zmianą jest zakup nowego mebla, nie zapomnij o dodatkach.
Z pewnością piękna narzuta w modnych kolorach (granat, zgniła zieleń, złoto, musztarda, szarości) oraz kilka stylowych poduszek sprawią, że wnętrze zyska niepowtarzalny, osobisty charakter. Czyli to, na czym najbardziej zależy niemal każdemu nastolatkowi – niezależnie od płci.
Autor: Robert Wojtaś