Jakie łóżko do sypialni starszej osoby będzie najlepsze? Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniego łóżka zależy od kondycji fizycznej naszego seniora. Od tego, w jakim stopniu jest on w stanie się samodzielnie sobą zajmować i się poruszać. W łóżku najważniejsze są dwa elementy: materac i rama łóżka. Na początku zajmijmy się materacem, który jest kluczowy dla wygodnego i spokojnego snu.
Materac może nawet łagodzić objawy niektórych chorób lub je nasilać. Sam też może być przyczyną złego samopoczucia. Może powodować lub wzmacniać bóle i uniemożliwiać wypoczynek. Obecnie dostępnych jest wiele różnych materacy, które różnią się materiałem, z jakiego je wykonano, oraz stopniem twardości. To najważniejsze cechy, od których zależy jakość materaca.
Jeśli nasz senior ma duże problemy z samodzielnym poruszaniem się i w łóżku spędza większość doby, to konieczny jest wtedy materac przeciwodleżynowy. W mniej poważnych przypadkach dobrym rozwiązaniem może być materac z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do sylwetki pod wpływem ciepła. Dzięki temu odciążone są poszczególne partie ciała. Taki materac jest bardzo przydatny w przypadku pary seniorów, ponieważ dopasuje się do sylwetki każdego z nich. W łagodzeniu bólu kręgosłupa pomaga z kolei materac lateksowy.
Obojętnie, jaki materac wybierzecie, warto zwrócić uwagę, by zawierał on również zdejmowany pokrowiec, który łatwo wyprać i zadbać w ten sposób o higienę.
Przejdźmy teraz do kolejnego elementu łóżka, a więc ramy i stelaża. Jeśli senior nie ma problemu z poruszaniem się, to najważniejszym parametrami łóżka są jego wymiary. Łóżko dla seniora 120x200 cm jest standardowym wymiarem i pozwala wygodnie wypocząć jednej osobie o standardowym wzroście i wadze. Dodatkowo takie wymiary sprawdzą się w wypadku łóżka do małego pokoju. W przypadku pary seniorów łóżko powinno być szersze, ale często zaleca się, by każdy z nich miał swoje własne łóżko i odpowiedni dla niego materac.
Czasami potrzebne jest też szersze łóżko, gdy nasz senior jest tęższą osobą lub wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych. Wygodniej i bezpieczniej jest go wtedy obracać na bok. Ważna jest też wysokość łóżka dla seniora. Jeśli łóżko jest zbyt nisko podłogi, to potrzeba większej siły mięśni i ścięgien, by wstać, a starsze osoby często tej siły już nie mają. Bardziej obciążają swoje stawy i mogą w ten sposób narazić się na kontuzje. Warto więc zadbać o łóżko wysokie dla seniora.
Wysokie łóżko dla seniora jest też wygodniejsze w sytuacjach, gdy potrzebna jest mu opieka. Jeśli wykonujemy przy nim zabiegi pielęgnacyjne, to łatwiej będzie to zrobić na wyższym łóżku. Jest to bardzo pomocne dla opiekuna, który również powinien zadbać o swoje zdrowie. Nie musi się wtedy bardzo schylać, co znacznie obciąża kręgosłup.
Zarówno, gdy senior korzysta z wyższego łóżka, jak i wtedy, gdy jest on niesprawny fizycznie lub umysłowo, warto zadbać o łóżko dla seniora z zabezpieczeniem w postaci opuszczanych barierek. Minimalizują one ryzyko, że leżąca osoba z łóżka spadnie, a jednocześnie łatwo je opuścić, gdy senior zamierza wstać lub chcemy go umyć czy podać mu posiłek.
W sytuacjach, w których starsza osoba wymaga tak specjalistycznej opieki, samo łóżko dla seniora z barierkami może nie wystarczyć. Powinno mieć ono dodatkowe funkcje, które pozwolą zadbać o większy komfort. Przede wszystkim ważny jest regulowany stelaż, który pozwala podnieść górną część ciała lub nogi. To również pozwala odciążyć kręgosłup, stawy i mięśnie, a także jest konieczne podczas jedzenia lub gdy starsza osoba chce obejrzeć telewizję. Do niektórych łóżek można dokupić sam stelaż, który jest nawet sterowany pilotem. Starsza osoba może wtedy samodzielnie ustawić sobie łóżko.
W najtrudniejszych przypadkach konieczne jest łóżko rehabilitacyjne dla seniora. Posiada ono regulowany stelaż, który umożliwia zmianę pozycji ciała, a także uchwyt, dzięki któremu senior może samodzielnie podciągnąć się do pozycji siedzącej. Takie łóżko może mieć też funkcję kontroli wysokości, by łatwiej było się seniorem opiekować. Zazwyczaj jest ono na kółkach z blokadami, więc możemy zmienić jego ustawienie. Takie profesjonalne łóżko będzie miało na pewno większe gabaryty i potrzeba dużo miejsca, by je zmieścić.
Oprócz omówionych wcześniej kwestii, warto też zwrócić uwagę na stabilność łóżka. Powinno być dość masywne, by przy wstawaniu lub siadaniu się nie trzęsło i nie przesuwało. Ważny jest też materiał, z jakiego je wykonano. Drewno lub metal łatwiej wyczyścić. Są też antystatyczne i raczej nie powodują alergii.
Wybór odpowiedniego łóżka i materaca może nie być łatwy, gdy senior wymaga szczególnych warunków oraz opieki. Zawsze można skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy na pewno podpowiedzą najlepsze rozwiązania. Twój senior na pewno będzie ci wdzięczny, gdy dzięki odpowiedniemu łóżku poprawisz jego komfort życia.