Data publikacji:

Jakie łóżko do małego pokoju?

Łóżko to prawdopodobnie najważniejszy mebel w domu. To w nim spędzamy wiele godzin każdej nocy, żeby zebrać siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Od jego wygody zależy często jak czujemy się w ciągu dnia i czy nie doskwierają nam różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Dlatego, planując zakup mebli do mieszkania, warto skupić się w pierwszej kolejności na sypialni. Łóżko do małego pokoju nie musi być bardzo duże, ważne jednak, by zaspokoiło wszystkie nasze potrzeby. Jak wybrać to najbardziej odpowiednie?

Jakie powinno być łóżko do małego pokoju?

Jakie łóżko do sypialni będzie najlepsze? Stając przed wyborem łóżka do małego pokoju, spotykamy się z nie lada kłopotem. Jak połączyć konieczność znalezienie niewielkiego mebla z wygodą niezbędną dla prawidłowego wypoczynku? Wiele zależy od tego, czy łóżko jest przeznaczone dla jednej, czy dwóch osób. W pierwszym przypadku będzie dużo łatwiej. Przed rozpoczęciem poszukiwań trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie i szczegółowo rozplanować wszystkie przedmioty, które mają się w nim znaleźć.

Nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd, ponieważ nawet kilka centymetrów może sprawić ogromny kłopot, kiedy okaże się, że łóżko nie mieści się tam, gdzie powinno. Łóżko do małego pokoju może być rozkładane, jednoosobowe lub dwuosobowe, przy czym wiele zależy od wymiarów i ustawności pokoju. Ponieważ rozmiar jest kluczowy, przy zakupie trzeba zwrócić szczególną uwagę na rzeczywistą szerokość całego mebla, nie tylko materaca. Stelaż potrafi być dużo szerszy, nawet o 20-30 centymetrów.

W niewielkich pokojach zdecydowanie warto ograniczyć się do lekkich mebli, które nie przytłoczą pomieszczenia, dlatego najlepszym pomysłem będzie rezygnacja z łóżka, które wyglądałoby zbyt masywnie. Lekkości dodadzą jasne kolory, szczególnie biel, szarości i sosnowe drewno, a także zamontowane nóżki.

Z czysto praktycznego punktu widzenia warto szukać łóżek do małych pokoi wyposażonych w pojemnik na pościel lub szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebel ten może stać się także bardzo zgrabnym miejscem przechowywania pościeli czy ręczników. Inną możliwością jest wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem poprzez umieszczenie tam własnych pojemników do przechowywania, w których wygodnie zmieszczą się aktualnie nieużywane ubrania lub inne przedmioty, na które jest mało miejsca.

Zobacz, jak wybrać łóżko dla nastolatka

Łóżko dwuosobowe do małego pokoju

Największym wyzwaniem jest znalezienie miejsca dla dwuosobowego łóżka do małego pokoju, jeśli nie chcemy, by było rozkładane. Polecaną szerokością materaca będzie w tym przypadku 140 cm, dwie osoby spokojnie będą mogły się na nim wygodnie wyspać. Jeśli z wyliczeń wynika, że takie łóżko się zmieści, wystarczy poszukać modelu, który nie będzie miał szerokiego stelaża i planowanie sypialni będzie można zakończyć sukcesem.

Rozkładane łóżko do bardzo małego pokoju

Jeśli potrzebne jest miejsce dla dwóch osób, a tradycyjne łóżko z pewnością nie zmieści się w niewielkim pomieszczeniu, trzeba rozważyć opcję rozkładaną. Obecnie jest naprawdę duży wybór, dlatego nie warto zakładać, że łóżko rozkładane będzie niewygodne. Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania pojawia się szczególnie, jeśli nie posiadamy osobnego pokoju do spania, a mebel musi stać w salonie, jednak ciekawą możliwością jest także zaaranżowanie sypialni w taki sposób, by za dnia jej część stanowił gabinet lub wygodne miejsce do czytania i odpoczynku.

Można się zdecydować na tradycyjnie rozkładaną wersalkę lub kanapę wyposażoną w automat wspomagający rozkładanie, jednak najwygodniejszą opcją jest tak zwany system włoski, który umożliwia błyskawiczne przekształcenie sofy w łóżko. Wszystko to za sprawą pełnowymiarowego materaca, który gwarantuje wygodny wypoczynek.

Łóżka do małych pokoi dziecięcych

Jeśli stajemy przed dylematem, jakie wybrać łóżko do małego pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, do wyboru mamy kilka opcji. Z jednej strony w tym przypadku jest nieco łatwiej, ponieważ nie jest potrzebny bardzo szeroki mebel, z drugiej jednak tego typu pomieszczenia są z natury wielofunkcyjne i takie powinno być również łóżko. W pokoju dziecięcym lub młodzieżowym można zdecydować się na:
  • łóżko rozkładane, które za dnia służy za wygodną kanapę idealną do siedzenia w pojedynkę lub z gośćmi,
  • łóżko pojedyncze, które w dzień można przykryć kapą i rozłożyć na nim duże poduchy. Będzie ono pełniło podobną funkcję jak kanapa,
  • łóżko na antresoli, pod którym rozplanujemy miejsce do nauki lub zabawy dla dziecka.

Wybór odpowiedniego łóżka do małego pokoju dziecięcego zależy od metrażu, ustawności i indywidualnych potrzeb, jednak różnorodność możliwości sprawia, że ostateczny efekt może być bardzo ciekawy i satysfakcjonujący.

Jak ustawić łóżko w małym pokoju?

Znalezienie idealnego łóżka do bardzo małego pokoju nie jest proste i kiedy się to uda, mamy już połowę sukcesu. Drugą sprawą jest jednak wygodne umiejscowienie go w pomieszczeniu. Najważniejszą zasadą, której trzeba się trzymać, jest takie ustawienie wszystkich mebli, żeby był do nich swobodny dostęp. Nie można zatem zastawić drzwi szafy lub szafek, a jeśli niewygodne byłoby korzystanie z pojemnika na pościel czy szuflad w łóżku, lepiej z nich zrezygnować.

Wygodnie śpi się najczęściej na łóżku ustawionym wezgłowiem przy ścianie. Jeśli jest to mebel jednoosobowy, można go swobodnie przysunąć bokiem do ściany, tak by znajdował się w kącie pokoju. Takie ułożenie daje największe poczucie bezpieczeństwa, które jest ważne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W przypadku, gdy na łóżku będą spać dwie osoby, lepszą opcją jest zapewnienie wygodnego dostępu z obu stron i umieszczenie tam szafek nocnych.  

Autorka: Nina Nadybska