Data modyfikacji:

Mączliki: jak się ich pozbyć?

Białe muszki zamieszkujące pod spodnią częścią liści, które stanowią zagrożenie dla roślin doniczkowych i uprawnych – to właśnie mączliki. Jak się ich pozbyć? Zapraszamy do poniższego poradnika – przedstawiamy w nim domowe i ekologiczne sposoby na zwalczenie szkodnika oraz polecane środki owadobójcze.

mączlik

Mączlik – kilka słów o szkodniku

Istnieje wiele owadów, które potrafią być utrapieniem. Należą do nich mole w domu, mrówki czy komary, ale także mączliki.

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, mączliki to małe, białe muszki, które swoim rozmiarem sięgają niespełna 1,5 mm. Mączlików należy szukać na liściach roślin, a właściwie na ich spodniej części. Tam też samice składają jaja. Larwy mączlika są wyjątkowo małe i można dostrzec je jedynie pod lupą.

Mączliki najczęściej atakują rośliny ozdobne (pelargonia, róża), doniczkowe i te uprawiane na polach (kapusta) lub pod szklarnią (pomidory). Stąd podział na mączlika warzywnego i szklarniowego. Pierwszy ma na skrzydłach ciemne plamki i potrafi przetrwać zimę, a drugi ceni sobie miejsca suche, dlatego najczęściej atakuje podczas suszy.

Mączlik i jego larwy wysysają z rośliny życiodajne soki, co sprawia, że jej liście stają się żółte i zasychają, a jej wzrost zostaje zahamowany. Ponadto mączliki wydalają na liście rosę miodową, która sprzyja rozwojowi grzybów. Te z kolei rozrastają się, a my widzimy je na liściach jako czarną substancję – na pierwszy rzut oka przypomina ona żerujące mszyce.

Jak rozpoznać mączlika? Poruszcie rośliną – jeśli uniesie się nad nią chmara małych muszek, to właśnie znaleźliście mączliki. Na liściach zauważycie również ślady ukłuć.

Mączliki – jak się ich pozbyć? Zwalczanie ekologiczne, domowe sposoby

Mączlik to szkodnik, który jest trudny do zwalczenia. Najlepiej regularnie obserwować swoje rośliny i działać szybko – po złożeniu larw mączlika jeszcze trudniej się pozbyć, a w ciągu jednego lata może rozwinąć się aż 12 pokoleń tej muszki.

Możesz także stosować profilaktykę – obok roślin podatnych na mączliki posadź bazylię, rumianek, nagietek, aksamitki lub czosnek. Ich zapach odstraszy szkodnika. Jest już za późno? Skorzystaj z poniższych domowych i ekologicznych sposobów na zwalczanie mączlika.

Soda na mączlika szklarniowego i warzywnego

Soda powinna znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym ze względu na swoje różnorodne właściwości. Jest doskonała do czyszczenia, sprawdzi się podczas gotowania, jako doraźny środek na zgagę, a bać jej powinien się nawet mączlik. Domowe sposoby są przecież najbardziej bezpieczne dla ciebie i twoich roślin, dlatego walcząc z nim, wypróbuj jeden z nich, np. roztwór z sody.

1/4 łyżeczki sody rozpuść w litrze ciepłej wody i do mieszanki dodaj pół łyżeczki dowolnego jadalnego oleju. Później raz dziennie, co 3-4 dni, psikaj roztworem roślinę.

Mączlik i zwalczanie ekologiczne szarym mydłem

Innym skutecznym sposobem na zwalczanie mączlika jest roztwór z szarego mydła i wody. Najlepiej zachować proporcje 20 g mydła na jeden litr wody. Jak przygotować podobny oprysk?

Najpierw rozpuść mydło w gorącej wodzie. Aby sobie to ułatwić, możesz połamać je na kawałeczki lub zetrzeć na tarce. Kiedy roztwór ostygnie, zacznij opryskiwać nim rośliny. Jak często? Najlepiej codziennie przez tydzień. Istotne jest to, aby do roztworu używać prawdziwego szarego mydła i unikać perfumowanych kostek z drogerii.

Mączliki: jak się ich pozbyć odkurzaczem?

Dziwi cię to, że na naszej liście znalazł się odkurzacz? A nie powinno – według niektórych to jedna z najlepszych metod na pozbycie się mączlika z roślin doniczkowych i ozdobnych.

Wystarczy, że lekko potrząśniesz zajęte przez mączliki liście, a białe muszki, które polecą w górę, wciągniesz odkurzaczem. Ważne jest to, aby po takim „odkurzaniu rośliny” od razu wyrzucić worek na śmieci lub umyć pojemnik w odkurzaczu bezworkowym. Żerujący w odkurzaczu mączlik może powrócić na rośliny.

Przeczytaj również: Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć? 5 domowych sposobów

Wywar z ziela wrotyczu sposobem na zwalczanie mączlika

Wystarczy, że 7,5 g suszonego ziela wrotyczu zalejesz jednym litrem ciepłej wody. Taki napar odstaw na dobę, a po tym czasie gotuj go jeszcze przez 20 minut. Gdy wywar wystygnie, wlej do niego jeszcze pięć litrów wody.

Jeśli gorący wywar z wrotyczu (jeszcze przez rozcieńczeniem) zamkniesz szczelnie w słoiku, to możesz później przechowywać go nawet 3 miesiące. Zawsze warto mieć go pod ręką, ponieważ wrotycz zwalcza na tylko mączliki, ale także może chronić naszą skórę przed kleszczami czy komarami (zobacz, co na komary poza wrotyczem).

Żółte tablice lepowe

Jeśli twoja walka z mączlikiem wymknęła się spod kontroli, to najpierw musisz zmniejszyć liczebność pokoleń tego szkodnika. Wówczas przydadzą ci się tablice lepowe. Co będzie ci potrzebne do ich wykonania?

  • cienka tekturka, np. z opakowania po rajstopach,
  • klej,
  • nożyczki,
  • ołówek,
  • wazelina,
  • żółty papier ze sklepu papierniczego,
  • taśma klejąca,
  • wykałaczka.

Z cienkiej tektury wytnij niewielki prostokąt – właśnie takie wymiary będzie mieć twoja tablica, więc samodzielnie zdecyduj, jaka będzie najlepsza. Tekturkę obklej żółtym papierem. Teraz za pomocą taśmy klejącej przymocuj z tyłu tablicy wykałaczkę – dzięki niej będziesz mogła wbić tablicę w ziemię. Na koniec posmaruj tablicę wazeliną lub klejem. I gotowe!

Środki owadobójcze na mączliki, czyli jak się pozbyć owadów

Jeśli żaden z domowych sposobów nie zadziałał na uparte mączliki, to pora wytoczyć mocniejsze działa. Najlepsze środki owadobójcze na mączlika to te, które mają jak najwęższe spektrum działania, czyli przeznaczone są do walki wyłącznie z tym konkretnym szkodnikiem. Dzięki temu ochronisz pozostałe owady – niektóre z nich nie przynoszą żadnej szkody, a wręcz są nam potrzebne, np. pszczoły.

Kupuj również środki zapewniające długie okresy ochrony przed mączlikiem. Wówczas masz pewność, że twój problem nie wróci przed długi czas. Poniżej znajdziecie polecane środki owadobójcze na mączlika.