Data modyfikacji:

Jakie drzewka ozdobne do ogrodu wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jakie drzewka ozdobne do ogrodu będą najciekawiej wyglądać posadzone na twojej działce? Sprawdź naszą listę najciekawszych roślin ogrodowych.
ogoród

Drzewka ozdobne do ogrodu

Bez obaw, drzewka ozdobne ogrodowe sprawdzą się świetnie bez względu na wielkość działki. Będą świetnie prezentowały się zarówno w ogrodzie o sporych rozmiarach, jaki i w małych przestrzeniach. Ozdobne drzewka do ogrodu mogą stać się głównym punktem ogrodu, jak i mogą być tłem dla innych roślin. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i możliwości przestrzenne.
Sprawdź, jakie naszym zdaniem ozdobne drzewa do ogrodu warto posadzić na działce.

Niskie drzewa do ogrodu

Interesują cię niskie drzewa ozdobne do ogrodu? Sprawdź nasze propozycje.

Klon palmowy

Z pewnością zainteresuje cię przepiękny klon palmowy, który jest perłą japońskich ogrodów. Ze względu na swój reprezentacyjny wygląd zdecydowanie przykuwa wzrok, więc może być punktem główny twojego ogrodu. Jako drzewo liściaste klon palowy zrzuca liście na zimę. Wiosną, latem i jesienią jego liście tworzą przepiękną, szeroką koronę, która zbudowana jest z cienkich gałęzi zakończonych wachlarzowatymi cienkimi liśćmi, które swym wyglądem przypominają liście palmy. Co ciekawe, jesienią przybierają one kolory złotoczerwone i czerwone - co zależne jest od wybranego gatunku klonu palmowego. Uwielbia on stanowiska słoneczne, nieco gorzej będzie rósł w miejscach lekko zacienionych, nie preferuje jednak ciemnych stanowisk, do których jedynie przez kilka godzin dochodzi słońce.
Jeśli interesują nas miniaturowe drzewka ozdobne do ogrodu, warto zwrócić uwagę w szczególności na poniże odmiany klonu palmowego:
● „Dissectum” o przewieszonym pokroju osiąga wysokość do 2 metrów, jest to jedna z najwolniej rosnących odmian o intensywnie zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na jaskrawożółto.
● „Dissectum Nigrum” również o lekko przewieszonym pokroju, osiąga wysokość do 1,5 metra wysokości, posiada brązowo-czerwone liście.
● „Mikawa-yatsubusa” osiąga wysokość do 0,8 metra wysokości i charakteryzuje go gęsty pokrój liści o barwie jasnozielonej.

Pigwowiec

Jeśli jednak uwielbiasz kwiaty, doskonałym wyborem będzie dla ciebie pigwowiec - mrozoodporny krzew, który dorasta do około 2 metrów wysokości. My w szczególności polecamy pigwowca pośredniego, który silnie rozrasta się na boki. Charakteryzują go ciernie oraz kwiaty występujące w różnych kolorach, w zależności od odmiany: ognistoczerwone kwiaty posiada „Elly Mossel”, ciemnokarmazynowe płatki charakteryzują „Crimson and Gold”, zaś „Nicole” posiada kwiaty czerwono-pomarańczowe. Pigwę należy sadzić w miejscu słonecznym, jednak dobrze osłoniętym od wiatru. Drzewka ozdobne do ogrodu tego typu, oprócz wspaniałego wyglądu, posiadają także inną zaletę: owoce, które są doskonałą bazą dla przetworów. Można z nich wykonać na przykład konfitury, dodatki do herbaty czy nalewki.

Drzewka na pniu do ogrodu

Brzoza brodawkowata

Drzewka ogrodowe na pniu to między innymi brzoza brodawkowata. Jest to malownicze drzewo liściaste o przepięknej koronie i bardzo wyjątkowym pniu. Dlaczego? Posiada ona niezwykłą białą korę, która jest jej cechą charakterystyczną. Osiąga ona naprawdę imponująca wysokość - nawet do 30 metrów. Dlatego jeśli zależy nam na niskim pokroju, brzozę brodawkowatą należy regularnie podcinać. Lubi ona stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Doskonale toleruje suszę.

Judaszowiec kanadyjski 

Inne drzewka ogrodowe na pniu to judaszowce kanadyjski, które są jednymi z najbardziej oryginalnych i zaskakujących drzew w tym zestawieniu. Jest to niewielka, wolno rosnąca roślina, która należy do rodziny motylkowatych. Judaszowca kanadyjskiego charakteryzują kwiaty miododajne, które w maju pojawią się licznie w pęczkach. Interesujący jest fakt, że kwiaty pojawiają się nie tylko na pędach znajdujących się na gałęziach, ale także na pniach. Dzięki temu judaszowce kanadyjskie to zdecydowanie drzewka ozdobne do ogrodu, które zachwycą wszystkich. Są to także polecane drzewa do małego ogrodu, gdyż dorastają maksymalnie do 6 metrów, tworząc parasolowatą, bardzo rozłożystą koronę. Lubią one zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste.

Drzewa liściaste kolumnowe do ogrodu

Żywotnik zachodni/tuja

Żywotnik zachodni, który jest jedną z odmian tui, to niskie drzewko ozdobne do ogrodu, które jest w pełni rośliną dekoracyjną. Posiada ono stożkową koronę na którą składają się zimozielone igły o łuskowatym kształcie. Ich cechą charakterystyczna jest jasnozielony kolor oraz długość sięgająca 4 milimetrów. Co ciekawe, na rozgałęzieniach bocznych pojawiają się małe szyszki. Żywotnik zachodni charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Może nawet osiągnąć 10 metrów i 2,5 metra szerokości. Jest to bardzo uniwersalna roślina, która dobrze czuje się zarówno na słonecznych, jak i ciemnych wystawach. Może być sadzona w grupie, jako forma muru, ale także pojedynczo - wtedy może stanowić jeden z głównych punktów ogrodu.

Wierzba

Inne ozdobne drzewka kolumnowe do ogrodu? Zdecydowanie wierzby. Do tego rodzaju roślin zaliczyć można wysokie drzewa, jak i krzewy oraz niewielkie krzewinki. Bez względu na gatunek, ich cechą charakterystyczną są pędy porośnięte lancetowatymi liśćmi, które najczęściej są jaśniejsze od góry. Posiadają one kwiaty, które pojawiają się na wierzbach wiosną. W szczególności polecamy takie odmiany jak:
● wierzba płożąca, która osiąga wysokość 50 centymetrów i posiada krótkie, płożące pędy;
● wierzba japońska osiągająca do 3 metrów wysokości, o dużych, eliptycznych liściach.
● wierzba płacząca, która dorasta do kilkudziesięciu metrów wysokości (jeśli nie jest przycinana), posiada ona rozłożystą, opadającą koronę.
Polecasz inne drzewka ozdobne do ogrodu? Koniecznie podziel się z nami swoimi ulubionymi roślinami!