Data modyfikacji:

Jak zacząć malowanie aerografem? Jaki aerograf kupić?

Przedstawiamy krótki poradnik zawierający najważniejsze informacje pozwalające rozpocząć nam malowanie aerografem. Jest to specjalistyczne narzędzie, używane najczęściej przez artystów, modelarzy oraz lakierników, w którym operujemy wąskim strumieniem farby wytryskiwanej pod wysokim ciśnieniem. Zobacz, jaki aerograf wybrać.

aerograf

Malowanie aerografem: co musisz wiedzieć?

Aerograf to specjalistyczny przyrząd do malowania natryskowego, który powszechnie używany jest przez lakierników, grafików, a także wszelkiego rodzaju artystów i hobbystów, takich jak bodypainterzy czy modelarze. Znajdziemy go równie często wśród narzędzi, którymi posługują się cukiernicy lub mechanicy samochodowi.

Malowanie aerografem nie jest skomplikowane, ale osiągniecie poziomu pozwalającego na uzyskanie zadowalających efektów wymaga od użytkownika odpowiednich przygotowań, treningu oraz doświadczenia.

Na szczęście rozpoczęcie przygody z malowaniem aerografem nie jest specjalnie kosztowane. Najprostsze modele kupimy bowiem już za kilkadziesiąt złotych. Nieco więcej zapłacimy jednak za odpowiednie oprzyrządowanie w postaci kompresora, zapewniającego dopływ niezbędnego sprężonego powietrza.

Jak działa aerograf?

Aerograf jest narzędziem do precyzyjnego malowania wąskim strumieniem farby wytryskiwanej pod wysokim ciśnieniem z dyszy urządzenia. Narzędzie to wykonane jest praktycznie zawsze z metalu i przyjmuje postać smukłego oraz lekkiego pistoletu, zazwyczaj o długości kilkudziesięciu centymetrów.

Do dyszy aerografu przymocowany jest zbiorniczek z farbą. Jest ona zasysana przez strumień powietrza, którego ilość regulujemy, naciskając palcem wskazującym na niewielki spust. Szerokość strumienia farby zmieniamy, wymieniając końcówki dyszy, a także modyfikując pozycję znajdującej się w środku przyrządu długiej metalowej igły, po której ona spływa.

Do spodu aerografu przymocowany jest wężyk, którym pompowane jest powietrze pod ciśnieniem (zazwyczaj od 0,8 do 4 barów) pochodzące z mechanicznego kompresora. Teoretycznie możemy w tym celu wykorzystywać także naboje lub puszki ze sprężonym zawczasu gazem, ale rozwiązanie to nie nadaje się specjalnie do wykonywania normalnych zadań.

Na efekty malowania aerografem wpływa nasze doświadczenie, gęstość i rodzaj używanej farby, typ i odległość dyszy od malowanej powierzchni, grubość igły, a także wybrane przez nas ciśnienie. Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania narzędzia oraz czystość w jego wnętrzu.

Jaki aerograf wybrać?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy malowanie aerografem jest czymś dla nas, na początek wybierzmy jakiś popularny i tani model, w cenie od kilkudziesięciu do dwustu złotych. Warto jednak pamiętać, że potrafią one sprawiać wiele kłopotów z racji jakości wykonania i nie oferują tylu opcji konfiguracyjnych co droższe urządzenia. Powinny jednak wystarczyć w zupełności np. do prac modelarskich.

Osoby zajmujące się profesjonalnie malowaniem artystycznym powinny zainwestować po pewnym czasie w bardziej niezawodny sprzęt renomowanych producentów, którego ceny wahają się już w granicach od ponad 500 do nawet 1000 złotych i więcej.

Przy budowaniu pracowni wskazane jest też posiadanie co najmniej kilku różnych sztuk urządzenia, by bez problemu można było korzystać jednocześnie z wielu farb, bez potrzeby każdorazowego czyszczenia narzędzia przy wymianie koloru.

Rodzaje aerografów

Jaki aerograf wybrać? Ze względu na metodę pobierania farby, aerografy możemy podzielić na:

  • Grawitacyjne – pojemnik z farbą zainstalowany jest na górze urządzenia, a płyn spływa swobodnie do jego wnętrza.
  • Podciśnieniowe – pojemnik jest podpinany pod urządzenie, a płyn zasysany jest za pomocą rurki.
  • Boczne – pojemnik z farbą przyczepiony jest z boku urządzenia.

Podział ze względu na sposób mieszania farby ze strumieniem powietrza:

  • Wewnętrzne – farba i powietrze mieszają się przed opuszczeniem dyszy.
  • Zewnętrzne – mieszanie odbywa się poza dyszą aerografu.

Podział ze względu na możliwości kontroli ilości powietrza i farby:

  • Jednofunkcyjne – ilość użytej farby definiujemy przy rozpoczęciu malowania, naciskając spust nie jesteśmy w stanie regulować strumienia powietrza.
  • Wielofunkcyjne – podczas malowania możemy regulować ilość podawanej farby oraz regulować strumień powietrza. Warto zaznaczyć, że jest to najpopularniejszy rodzaj aerografu, którego możliwości zostały już wcześniej opisane, urządzania jednofunkcyjne spotyka się bowiem znacznie rzadziej.

Aerograf z kompresorem

Zakup kompresora jest niezbędny, jeżeli chcemy na poważnie zabrać się za malowanie aerografem. Warto pamiętać, że nie chodzi tu o duże kompresory olejowe, ale o ważące kilka kilogramów urządzenia elektryczne mieszczące się bez problemu na biurku. Jaki kompresor do malowania kupić?

Ceny minikompresorów zaczynają się od 150 złotych, ale porządne modele z filtrami powietrza, regulacją ciśnienia oraz mocnymi zaworami dostaniemy za ponad 250 złotych. Ich wadą jest jednak brak wbudowanego zbiornika na sprężone powietrze, to znaczy, że kiedy malujemy, muszą być one cały czas włączone.

Dopłacając nieco ponad 100 złotych, dostaniemy kompresory z trzy- lub czterolitrową butlą na sprężone powietrze. Wymagają one jednak więcej wolnego miejsca na podłodze lub stole.

Konserwacja aerografu

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na długowieczność aerografu oraz jakość naszej pracy jest odpowiednia konserwacja aerografów. Narzędzie trzeba regularnie czyścić. W zależności od typu używanych farb czasami musimy wykorzystać do tego odpowiednie rozpuszczalniki. Zaległa we wnętrzu dyszy stara farba może niespodziewanie zepsuć nasz obraz lub kompletnie zapchać dopływ powietrza.

To jednak nie koniec, igły potrafią się z czasem zużywać, tak więc musimy zaopatrzyć się również w odpowiednie części zapasowe, nie zaszkodzi też regularnie naoliwiać poszczególnych elementów mechanicznych.

Autor: Michał Kułakowski