Data publikacji:

Jak wybrać dobry mały blender?

Mały blender to urządzenie, które sprawdzi się w każdej kuchni — nie trzeba poświęcać czasu na jego rozstawianie, a później na mycie wielu części. Szybko i sprawnie przygotujemy dzięki niemu odżywcze koktajle, zupy-kremy czy pasty warzywne. Dobrze jest jednak wiedzieć, jaki rodzaj małego blendera przyniesie nam najwięcej korzyści przy przygotowywaniu codziennych posiłków. W sklepach AGD czekają zarówno małe blendery kielichowe, jak i ręczne. Po który lepiej sięgnąć? Sprawdź odpowiedź w poniższym artykule!
mały blender

Mały blender — do czego go wykorzystywać?

Blender jest elektrycznym urządzeniem kuchennym, a jego podstawową funkcja to blendowanie konkretnych produktów. Trzeba pamiętać jednak, że poszczególne sprzęty mogą różnić się od siebie mocą i to ona sugeruje, do czego można wykorzystać mały blender.
Nie wszystkie urządzenia będą nadawały się przykładowo do siekania orzechów. Warto zatem zaopatrzyć się w możliwie jak najbardziej uniwersalny model i jak najlepszy blender. Co zatem można przygotować przy użyciu małego blendera? Właściwie ogranicza nas wyłącznie fantazja. Taki sprzęt jest niezbędny w kuchniach osób, które nie wyobrażają sobie życia bez:
  • koktajli;
  • smoothies;
  • zup-kremów;
  • hummusów;
  • gęstych sosów;
  • pesto;
  • budyniów jaglanych;
  • kruszonego lodu;
  • past kanapkowych i wielu innych.
  • Decydując się na mały blender kielichowy, musimy mieć na uwadze, że przygotujemy w nim mniejsze porcje ulubionych potraw. Jeśli chcemy zblendować większą porcję składników na raz, możemy sięgnąć po blender ręczny typu żyrafa. Co różni od siebie te dwa urządzania? Jakie mają wady i zalety?

    Zalety i wady małych blenderów ręcznych

    Do grona najpopularniejszych małych blenderów ręcznych zaliczyć można modele o konstrukcji żyrafy. To urządzenia, które posiadają rączkę oraz końcówkę miksującą. Do tych sprzętów bardzo często dodawane są również wąskie pojemniki oraz wymienne końcówki — przykładowo trzepaczka do ubijania jaj czy kremów.
    Blendery ręczne są na ogół bardzo łatwo dostępne, ponieważ znajdziemy je nie tylko w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, lecz również w popularnych dyskontach.
    Małe blendery ręczne nie są drogie, najprostsze modele kupimy chociażby za mniej niż 100 zł. Podczas poszukiwań urządzenia idealnego, warto zastanowić się, jakie funkcje nas interesują. Czasami warto zapłacić więcej i kupić mały blender, który oprócz ręcznej końcówki, posiadać będzie również zamykany pojemnik z ostrzami.
    Jak wybrać blender ręczny? Ranking polecanych droższych modeli zawiera m.in. Braun M1 5245WH, Bosch Ergomixx MSM67170 czy Zelmer ZHB4571 Sano oraz Hoffen HB-2155. To całe zestawy, które zawierają:
  • końcówki rozdrabniające;
  • końcówki ubijające;
  • rozdrabniacze (idealne do orzechów, płatków, ciastek, krakersów).
  • Jeśli zdecydujemy się na zakup podstawowego małego blendera ręcznego, to z łatwością przechowamy go (po rozkręceniu) chociażby w szufladzie. Gdy wybieramy zestaw, musimy liczyć się z tym, że zajmie on nieco więcej miejsca.
    Mały blender ręczny pozwala również na blendowanie pokarmów nie tylko w dedykowanym temu pojemniku. Możemy zrobić to komfortowo zarówno w misce, jak i w garnku. Warto pamiętać jednak o tym, by blenderem nie szorować po dnie naczynia tak, by go nie porysować lub nie zniszczyć powłoki teflonowej. Zaletą tych urządzeń jest zatem cena, niewielkie rozmiary i wszechstronność wykorzystywania.
    A jakie wady ma taki blender? Mały model w typie żyrafy należy nieustannie trzymać podczas pracy. Niekiedy trzeba użyć też siły, by zblendować na gładko bardziej zbitą konsystencję. Trzeba mieć również na uwadze, że urządzenia ręczne mają mniejszą moc niż te kielichowe. Lepiej nie wykorzystywać ich do kruszenia lodu czy siekania orzechów (chyba że zdecydowaliśmy na zestaw z rozdrabniaczem).
    Mały blender ręczny również szybciej się przegrzewa, więc podczas pracy należy robić przerwy tak, by urządzenie się nie spaliło — dotyczy to w szczególności twardych produktów. Wadą tych urządzeń jest również to, że podczas blendowania, przygotowywane przez nas zupy czy koktajle mogą rozpryskiwać się na boki. Zmniejszymy to ryzyko, gdy skorzystamy z wysokiego pojemnika, ale czasami mamy do przyrządzenia większą ilość zupy — wtedy warto uważać na ubranie czy kuchenne kafelki.

    Zalety i wady małych blenderów kielichowych

    Małe blendery kielichowe cieszą się coraz większą popularnością. To modele, które składają się z podstawy silnikowej oraz dzbanka, gdzie na jego dnie zostały umieszczone ostrza. Do dzbanka komfortowo wrzucamy niezbędne składniki, zamykamy pokrywę, włączamy przycisk i… gotowe! Nie musimy cały czas trzymać blendera w rękach, a także nie musimy martwić się, że coś na pochlapie.
    Co wyróżnia blendery kielichowe na tle ich ręcznych odpowiedników? Przede wszystkim dokładność — w przygotowanych potrawach nie znajdziemy grudek czy drobinek. Warto pamiętać jednak, że blender to nie rozdrabniacz. Nie będzie się on nadawać do siekania herbatników czy orzechów.
    Blender kielichowy ma większą moc i najlepiej wykorzystywać go do przygotowywania pożywnych zup, sosów, smoothies czy koktajli owocowych. Takie urządzenie docenią również rodzice małych pociech oraz opiekunowie osób starszych, które z różnych względów nie mogą przyjmować stałych pokarmów. Blender kielichowy ułatwi bowiem sprawne przygotowanie łatwych do spożycia papek.
    Do zalet blenderów kielichowy zaliczymy również ich bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenie włączy się tylko wtedy, gdy dzbanek zostanie poprawnie założony na podstawę i zamknięty. Podczas blendowania pokarmów, nie ma możliwości, by włożyć dłoń do wnętrza dzbanka.
    Blendery kielichowe niestety zajmują więcej miejsca — są trudniejsze w przechowywaniu, dlatego część osób decyduje się trzymać je na blacie. Choć i to można uznać za zaletę, ponieważ łatwy dostęp do urządzania sprawi, że zwiększymy prawdopodobieństwo przyrządzenia wartościowego posiłku (chociażby koktajlu na drugie śniadanie do pracy). Oprócz tego blendery kielichowe są nieco droższe od ręcznych modeli, pracują odrobinę głośniej i są trudniejsze w czyszczeniu. Przed zakupem urządzenia tego typu, dobrze jest więc na spokojnie przeanalizować wady i zalety danego modelu.

    Mały blender kielichowy? Zabierz go ze sobą gdzie tylko chcesz!

    Producenci małych urządzeń AGD co chwila próbują przedstawiać konsumentom nowe modele sprzętów ułatwiających życie i sprawiających, że gotowanie stanie się jeszcze łatwiejsze. Na uwagę zasługują więc przykładowo małe blendery kielichowe BlendyGo 2 czy Deerma NU05.
    Co je wyróżnia? Niewielkie rozmiary, a także możliwość zabierania ich dosłownie wszędzie tam, by na bieżąco przygotować swój ulubiony koktajl. BlednyGo 2 to urządzenie, które pozwala przygotować nawet 20 koktajlów z rzędu, a następnie można naładować je kablem USB-C, który dodawany jest do zestawu. Mały blender Deerma jest lekki, posiada zbiornik o pojemności 400 ml, a po pełnym naładowaniu umożliwia przyrządzenie 8 kubków płynów.
    Jeśli szukamy idealnego, małego blendera, na pewno znajdziemy model dopasowany do naszych potrzeb. Warto sięgać po urządzenia wykonane z jakościowych materiałów, które posłużą nam latami i pozwolą na dłużej cieszyć się smakiem ulubionych dań przygotowanych bez zbędnego wysiłku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka