Data modyfikacji:

Jaka maska na twarz będzie najlepsza?

Rosnąca liczba zakażeń i wprowadzony ponownie obowiązek noszenia maski na twarzy w przestrzeni publicznej sprawił, że coraz więcej Polaków zastanawia się, która będzie najlepsza. Dziś pod lupę bierzemy różne rodzaje masek i sprawdzamy, którą z nich wybrać, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
najlepsza maska na twarz

Rodzaje masek na twarz dostępne na rynku


Szukając odpowiedniej maski na twarz, masz do wyboru kilka rodzajów:
 • wielorazowe maseczki bawełniane,
 • jednorazowe maseczki chirurgiczne,
 • półmaski filtrujące.

Bez względu na to, który rodzaj maski na twarz kupisz, pamiętaj, że jej zadaniem jest zatrzymanie cząsteczek wirusa, czyli wirionów. W ten sposób możesz ochronić innych przed nieświadomym zakażeniem.


Bawełniana maska na twarz


Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem maski na twarz jest ta wielokrotnego użytku wykonana z bawełny. Materiałowe produkty mogą pełnić funkcje przeciwwirusowe i ochronne, jednak wyłącznie wtedy, gdy mają trzy warstwy, czyli:
 • warstwę wewnętrzną, która musi chłonąć wilgoć,
 • warstwę środkową pełniącą funkcję filtra,
 • warstwę zewnętrzną ograniczającą przenikanie wilgoci.

Bawełniane maski na twarz to bez wątpienia ekonomiczny sposób na zabezpieczenie siebie i innych przed koronawirusem. Dzięki możliwości wielokrotnego użytku możesz po każdym założeniu prać je w 60 stopniach i nosić przez wiele miesięcy.

Chirurgiczna maska na twarz

Chirurgiczna maska na twarz to produkt jednorazowy, który należy zmieniać co kilka godzin. Jej główną zaletą jest możliwość stworzenia bariery dla aerozoli, które powstają podczas kichania i kaszlenia przez osobę chorą. Ten rodzaj doskonale radzi sobie z zabezpieczeniem przed większymi cząsteczkami koronawirusa.

W zależności od skuteczności filtracji chirurgiczne maski na twarz można podzielić na dwa typy:
 • typ I (dwuwarstwowy) o skuteczności filtracji większej lub równej 95,
 • typ II (trójwarstwowy) o skuteczności filtracji większej lub równej 98,
 • typ IIR (odporne na przesiąkanie) o skuteczności filtracji większej lub równej 98.

Pamiętaj, że wszystkie maski chirurgiczne na twarz podlegają Normie Europejskiej EN 14683:2019+AC.

A może półmaska filtrująca?


Zdecydowanie najskuteczniejszym, ale też najdroższym rozwiązaniem są półmaski filtrujące, które nie tylko zatrzymują pyły i aerozole z powietrza, ale także je oczyszczają. W zależności od modelu, na którego zakup się zdecydujesz, może być on jedno- (NR) lub wielorazowego (R) użytku. Pamiętaj, że te drugie wymagają wymiany filtra maksymalnie co 4 tygodnie.
Medyczne półmaski na twarz można podzielić ze względu na efektywność filtracji na trzy klasy:
 • FFP1 (niski poziom ochrony),
 • FFP2 (94%, zapewniające średnią skuteczność),
 • FFP3 (99%, najskuteczniejsze).

Jak prawidłowo nosić maskę na twarz?

Wybór odpowiedniej maski na twarz to dopiero początek. Równie ważny jest prawidłowy sposób jej noszenia – tylko w ten sposób możesz ochronić siebie i innych w przestrzeni publicznej. Pamiętaj, aby zawsze zakładać ją po uprzednim umyciu rąk! Upewnij się także, że nie jest ona uszkodzona i nie ma żadnych dziur, które mogłyby zmniejszyć skuteczność działania maski.

Maska na twarz musi zakrywać nie tylko usta, ale także nos. Odsłonięcie jednego z nich zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem i naraża inne osoby, jeśli to ty jesteś chory. Aby materiał dobrze leżał, możesz dopasować go przy pomocy wiązań czy gumek. W trakcie noszenia pod żadnym pozorem nie dotykaj twarzy i maski dłońmi, a w momencie, gdy poczujesz, że robi się ona wilgotna, jak najszybciej zamień ją na nową.

Pamiętaj, że maseczki jednorazowe nie nadają się do ponownego użytku i po kilku godzinach powinny zostać odpowiednio zutylizowane. Jeśli zdecydujesz się na model z bawełny, to bez obaw możesz wyprać go w pralce lub wyparzyć we wrzącej wodzie.