Data modyfikacji:

Maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać?

Spawanie to satysfakcjonujące i przydatne hobby. Jeśli masz duszę majsterkowicza i uwielbiasz tworzyć coś z niczego, wcześniej czy później nauczysz się tej umiejętności. Jednym z pierwszych zakupów, który uchroni cię przed szkodliwym promieniowaniem, będzie maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać? Srawdź nasz poradnik.

maska spawalnicza samościemniająca jaką wybrać

Jak działa maska spawalnicza samościemniająca?

Nawet najtańsze maski spawalnicze wyposażone są w filtry chroniące oczy przed światłem widzialnym oraz promieniowaniami – ultrafioletowym i podczerwonym. Filtry te chronią oczy przed intensywnie jasnym światłem, iskrami, a także ciepłem promieniującym z łuku spawalniczego. W zależności od rodzaju spawarki i natężenia prądu stosuje się filtry o różnym stopniu ochrony świetlnej i ściemnieniu. Sprawdź również, jaki kombinezon ochronny kupić.

Wadą pasywnych masek spawalniczych jest fakt, że przed rozpoczęciem spawania są nieprzejrzyste. Oznacza to, że konieczne jest zbliżenie elektrody do spawanego detalu przed przyłożeniem maski lub zsunięciem przyłbicy. Cały proces wymaga wprawy i początkowo może nie gwarantować dużej precyzji. W tego rodzaju maskach utrudnione jest również spawanie punktowe, wymagające częstego odrywania elektrody od metalowej części.

Przyłbice samościemniające rozwiązują ten problem. Zamontowany wizjer jest przejrzysty, co umożliwia obserwację obszaru roboczego bez podnoszenia przyłbicy. Wizjer ściemnia się samoczynnie tuż po rozpoczęciu spawania.

Za reakcję odpowiadają czujniki podczerwieni, które w ułamku sekundy przyciemniają ciekłokrystaliczny wizjer do ustawionych wartości. Ustawienia parametrów przyciemniania dobiera się do metody spawania i natężenia prądu. Na co zwrócić uwagę przed zakupem maski spawalniczej samościemniającej?

Maska spawalnicza samościemniająca: jaką wybrać?

Najważniejszym parametrem maski spawalniczej jest jakość ochrony świetlnej. W maskach pasywnych przepuszczalność wynika z przepuszczalności samego szkła, więc soczewki dobiera się do konkretnych zadań oraz metod spawania np. MIG, MAG, MMA czy TIG.

Przyłbice samościemniające automatycznie dobierają siłę przyciemnienia po wykryciu promieniowania. Stopień zaciemnienia (DIN) można wyregulować, więc kupując maskę spawalniczą, sprawdź, jaka wartość DIN filtra jest wymagana w twojej metodzie spawania (i wykorzystywanym natężeniu).

Przyłbica samościemniająca: szerokość pola widzenia i parametry filtra

O ile spawanie niewielkich elementów na stole nie wymaga dużego pola widzenia (wystarczy ok. 40 x 90 mm), o tyle niektóre zadania, np. w ciasnym miejscu, łatwiejsze będą przy użyciu dużego wizjera.

Równie istotne są pozostałe parametry filtra optycznego, zgodne z normą EN 379, to jest:

  • klasa optyczna – dokładność odwzorowania obrazu,
  • rozproszenie światła – czystość szkła wkładu,
  • różnice przepuszczalności świetlnej,
  • wpływ kąta padania światła na stopień przyciemnienia.

Każdy parametr określony jest w skali od 1 do 3, gdzie 1 jest najwyższą wartością. Wartości te zapisywane są łącznie, np. 1/2/1/2.

Jaka szybkość ściemniania?

Duży wpływ na wygodę i bezpieczeństwo pracy ma szybkość ściemniania ekranu ciekłokrystalicznego. W przyłbicach do domowego użytku może to być 1/3600 sekundy, a im szybszy czas reakcji, tym lepiej.

Po co więc montuje się regulację czasu zaciemniania? Dotyczy ona momentu rozjaśnienia wizjera. Podczas spawania prądem o dużym natężeniu, gdy stopiony metal emituje szkodliwe promieniowanie do momentu wychłodzenia, warto ustawić dłuższy czas zaciemnienia.

Czujniki łuku elektrycznego w masce spawalniczej samościemniającej

Ostatnim ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo pracy jest liczba czujników łuku elektrycznego. By wyeliminować ryzyko oślepienia, montuje się 2, a nawet 4 czujniki. Dzięki temu, nawet gdy jeden czujnik nie zadziała, inne go w tym wyręczą.

Autor: Szymon Sonik