Data publikacji:

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać?

Materac przeciwodleżynowy to podstawowy sprzęt, który pozwoli zwiększyć komfort obłożnie chorego i znacznie polepszyć jego stan zdrowia. O korzyściach posiadania materaca przeciwodleżynowego nie trzeba nikomu przypominać. Skupmy się na tym, jak wybrać najlepszy model.
materac przeciwodlezynowy

Co to jest materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to jeden z podstawowych elementów, które składają się na całość akcesoriów przeciwdziałających powstawaniu odleżyn. Materac przeciwodleżynowy jest idealnym elementem wyposażenia łóżka osoby, która ze względu na stan zdrowia, musi pozostać w pozycji leżącej.

Materace przeciwodleżynowe cechują się odpowiednim systemem stymulacji ciała, co zapewnia odpowiednie dbanie o ukrwienie, a co za tym idzie, również zminimalizowanie ryzyka powstania odleżyn. Tkanki mięśniowe osoby leżącej są uciskane, co pozwala na optymalne dotlenienie ciała. W zależności od wskazówek uzyskanych od lekarza, ale też od naszych preferencji, istnieje także możliwość zakupienia łóżka wyposażonego we właściwości terapeutyczne, uśmierzające ból. To dodatkowe udogodnienia, które znacznie poprawiają komfort życia osoby korzystającej z materaca.

Dla kogo materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy jest przede wszystkim dedykowany tym wszystkim osobom, które ze względu na swój stan zdrowia, muszą bardzo dużo czasu spędzać w pozycji leżącej. Wiele schorzeń i przypadłości zdrowotnych wymaga od pacjenta unieruchomienia. Materac przeciwodleżynowy to sposób na to, by długotrwałe leżenie nie wpłynęło negatywnie na i tak słaby stan zdrowia.

Dodatkowo materac przeciwodleżynowy świetnie sprawdza się w przypadku wszystkich osób, które mają problemy z urazami kręgosłupa czy niepełnosprawności fizyczne, ograniczające zakres ruchów. Jednym słowem każdy, kto ma problem i wymaga długotrwałego leżenia w łóżku, powinien zainteresować się zakupem materaca przeciwodleżynowego.

Jak wybrać odpowiedni materac przeciwodleżynowy?

Wybór materaca przeciwodleżynowego to sposób na długotrwałe zapobieganie uciskowi dla osób, które są szczególnie mocno narażone na tego typu problemy podczas leżenia. Dlatego też zakup materaca przeciwodleżynowego nie powinno być kwestią opcjonalną, a raczej obowiązkową, jeśli zależy nam na naszych długotrwale chorych bliskich.

Jedyny dylemat, z jakim faktycznie możemy mieć do czynienia, to rodzaj materaca i model, który całkowicie spełni nasze oczekiwania. W tym aspekcie możemy mieć nie lada problem. Coraz większa liczba producentów sprzętu i akcesoriów medycznych oferuje klientom takie materace, które z reguły opisywane są w samych superlatywach. Oczywiście nie negujemy ich ogromnego wpływu na jakość zdrowia osoby korzystającej z materaca, jednak warto głębiej przeanalizować poszczególne modele, by mieć pewność, że nasz wybór padł właśnie na możliwie najlepszy wariant. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu materaca przeciwodleżynowego? Przede wszystkim na jego typ, a także cenę i jakość. Nie zapominajmy przy okazji, że zakup tego typu sprzętu powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem, który być może naprowadzi nas na produkt idealnie dopasowany do wszystkich naszych potrzeb.

Typ materaca przeciwodleżynowego

Zacznijmy analizę wyboru odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego od sprawdzenia, jakie typy są najczęściej spotykane. Spośród różnych rodzajów, najczęściej oferowane nam są:
  • materace bąbelkowe – materace bąbelkowe to materace zmiennociśnieniowe, które napełniają się powietrzem, a następnie opróżniają z niego dzięki odpowiednim komorom. Dzięki takiej mechanice w materacu bąbelkowym nigdy nie występuje sytuacja stałego nacisku na jedno miejsce. Cyrkulacja powietrza stosowana przez materac bąbelkowy jest idealna dla wszystkich osób, które cechują się optymalną wagą;
  • materace piankowe – materace piankowe to najpopularniejszy model materaca, który wyposażony jest w wypustki dostosowujące się do ciała osoby leżącej na nim. Materace te są wykonane z pianki, która ze względu na materiał (poliuretan to najczęściej stosowany materiał) cechuje się różnym poziomem twardości;
  • materace rurowe – materace rurowe są napełniane powietrzem dzięki specjalnej, najczęściej dołączonej do zestawu pompie. Materace rurowe cechują się dużą wytrzymałością, a dzięki swojej elastyczności możemy ich twardość dostosowywać dowolnie do naszych preferencji.

Cena materaca przeciwodleżynowego

Materace przeciwodleżynowe nie należą do najtańszego zakupu, dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto zapoznać się z możliwie jak najszerszą ofertą, by z pełną świadomością wybrać produkt, który charakteryzuje się możliwie najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Materac przeciwodleżynowy kupimy już od 100 złotych, jednak by mieć pewność odpowiedniej jakości, powinniśmy zwrócić uwagę na te nieco droższe. Oczywiście materace przeciwodleżynowe dostępne są również w tych najbardziej ekskluzywnych i najdroższych wariantach, gdzie cena produktu wynosi nawet i 1000 złotych. Jednak na realne potrzeby chorego możemy ograniczyć swój zakup do materaca, który mieści się w średniej półce cenowej.

Refundacje i konsultacja z lekarzem przed zakupem

Bez względu na nasze prywatne preferencje, zawsze podczas wyboru materaca przeciwodleżynowego powinniśmy poprzedzić ostateczny zakup wizytą i konsultacją lekarską. To właśnie lekarz, który ma pełną wiedzę na temat stanu zdrowia osoby zainteresowanej, będzie mógł z całą pewnością dobrać taki produkt, który możliwie jak najlepiej będzie służyć jej w przyszłości.

Istnieje jeszcze jeden istotny powód, dla którego dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Mowa o refundacji zakupu materaca przeciwodleżynowego. Zakup materaca można zrealizować z pomocą finansowania NFZ. Wysokość dofinansowania materaca przeciwodleżynowego to nawet 70%, z limitu 400 złotych.

Autor: Norbert Rukowski