Data modyfikacji:

Materac twardy – dla kogo jest odpowiedni? Jaki twardy materac wybrać?

Gotowy na kolejny „materacowy poradnik”? Co to oznacza, że materac jest twardy? Kiedy powinniśmy mieć twardy materac? Myślisz, że miękki materac to szczyt komfortu? Zapewne tak jest, ale… nie dla każdego. Dajmy na to, że masz chory odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W niektórych schorzeniach pleców lepiej omijać miękkie materace szerokim łukiem. Dziś zgłębiamy temat, jaki kryje materac twardy – dla kogo jest odpowiedni? Jaki twardy materac wybrać?

materac twardy

Dlaczego dobór odpowiedniej twardości materaca jest ważny?

Jaki będzie najlepszy materac? Dobór twardości materaca do spania to kwestia indywidualna. Zanim dokonasz zakupu na lata, warto byś poznał, czym jest twardy materac. Może właśnie taki będzie właściwy dla ciebie i sprawi, że każdego ranka obudzisz się wyspany – pełen energii i zapału do działania.

Szacuje się, że przeciętny człowiek spędza 1/3 długości swojego życia w łóżku. Jeśli śpisz 8 godzin na dobę, to ta statystyka dotyczy także ciebie. W trakcie snu organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Łóżko z wysokiej jakości materacem stanowi miejsce odpoczynku po dniu pracy, treningu, wycieczce. Dobrze dobrana twardość materaca pomaga utrzymać zdrowie kręgosłupa na długie lata, a całemu ciału pozwala zregenerować siły.

Kiedy powinieneś mieć na swoim łóżku twardy materac?

Odpowiednia twardość materaca to sprawa indywidualna. Zanim zdecydujesz się na zakup materaca twardego, wybierzesz materac bardzo twardy albo miękki i średnio twardy, rozważ więc następujące aspekty:

Waga użytkownika

Materac twardy H3 zalecany jest osobom o wadze pomiędzy 80 kg a 100 kg. Bardzo twardy materac H4 jest odpowiedni dla osób o masie ciała ponad 100 kg. Miękki materac H2 polecany jest osobom do 80 kg. Jaki materac dla nastolatków kupić? H1 to oznaczenie miękkiego materaca, który skierowany jest do dzieci i osób poniżej 50 kg.

Użytkowanie materaca przez osobę z wyższą wagą będzie niewygodne i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia produktu. Zwróć uwagę, bo czasem producenci stosują skalę 1-3 lub 1-5. My pokazujemy najbardziej powszechnie stosowane rozwiązanie, czyli skalę 1-4. „H” to skrót pochodzący z języka angielskiego, czyli hardness. Po polsku „twardość”.

Wzrost użytkownika

Podane powyżej ramy wagowe dla wartości materacy nie są sztywne. Wiele zależy bowiem od wzrostu człowieka, który będzie spał na danym materacu. Dlaczego wzrost jest istotny przy wyborze materaca do spania? Bo w zależności od tego, jaką długość ma twoje ciało, ciężar podczas spoczynku rozkłada się inaczej. Może się zdarzyć tak, że osobie, która wagowo wpada w widełki materacy miękkich, będzie się lepiej spało na materacu twardym. Jest też jedno zalecenie odnośnie długości materaca – kup materac o minimum 20% dłuższy niż twój wzrost. 

Preferowana pozycja snu

Pozycje na brzuchu i na plecach bardziej równomiernie rozkładają ciężar ciała. Wtedy kręgosłup lędźwiowy nie przylega tak ściśle. Możesz kupić materac twardy.

Jeśli wolisz spać na boku, to wiedz, że twoje ciało musi mieć miejsce, w którym zagłębi się ramię i biodro. Wybierz więc materac miękki albo średnio miękki. Dla tych, co często zmieniają pozycje podczas snu, producenci oferują materace, które pod wpływem nacisku i temperatury dostosowują się do krzywizn ciała człowieka. 

Stan zdrowia i schorzenia kręgosłupa

Jaki materac na chory kręgosłup wybrać? Cierpiąc na lordozę, skoliozę lub kifozę, szukaj materacy oznaczonych jako przyjazne dla pleców z danymi dolegliwościami. W razie wątpliwości skonsultuj sprawę z fizjoterapeutą. To, czy zalecane są danej osobie twarde materace do spania, czy miękkie, predestynuje też krążenie krwi oraz kłopoty ze snem.

Strefy twardości – czy warto kupić materac ze strefami twardości?

Producenci co rok wchodzą na coraz wyższy poziom konstrukcji rozwiązań dających lepszy komfort snu. Różne strefy twardości to dość nowa sprawa w przemyśle materacowym. Ile stref powinien posiadać materac? Materace dzielą się na 1-, 3-, 5- i 7-strefowe. 

Strefy te wydzielono po to, by dawały odpowiednie podparcie dla szyi i głowy, barków, bioder, lędźwi, ud, łydek i stóp. Zaprojektowane są one pod konkretny wzrost oraz przy założeniu, że w czasie snu nie zmienia się często pozycji. Tylko wtedy należycie odgrywają swoją rolę. W innych przypadkach posiadanie materaca o wyznaczonych strefach twardości mija się z celem. 

Czy stelaż pod materac jest potrzebny?

Stelaż ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność materaca. To element łóżka, który odpowiedzialny jest za prawidłowe odczucie twardości materaca. Pomaga zachować długą żywotność materacowi. Zapewnia wentylację. Ułatwia zachowanie higieny. 

Nawet jeśli kupisz dobry twardy materac, a położysz go na nieodpowiednim stelażu, nie wykorzystasz w pełni korzyści, jakie powinien dać ci materac twardy. Tylko materac twardy z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej o średnicy 5,5 cm może leżeć na stelażu, w którym odstępy między listwami wynoszą do 8 cm. Pozostałe modele muszą być podparte stelażami o gęstości listew 3-4 cm. 

Uwzględnij też fakt, że materace elastyczne (kieszeniowe, lateksowe, termoelastyczne oraz wysokoelastyczne) powinny mieć stelaż z giętkimi listwami. Co ważne, stelaże zawierające listwy sosnowe lub sklejkowe płyty zaburzają funkcjonalność materaca oraz znacząco skracają jego żywotność. Dobrze dobrany twardy materac sprawia, że… gdy jesteś poza domem, to cały dzień marzysz, by znów się na nim wygodnie ułożyć. Uwierz, znamy to uczucie!

Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.