Data publikacji:

Jaki materac na chory kręgosłup wybrać?

Dzisiaj żyjąc w biegu, często zapominamy o tym, że to, jak siedzimy podczas pracy przed komputerem, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Nie mniejszy wpływ ma na nasze samopoczucie to jak śpimy. Znalezienie jednak odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Nieprawidłowe podparcie pleców w nocy może powodować ich bóle, a w konsekwencji uczucie zmęczenia. Z pomocą przychodzą jednak producenci, oferujący coraz szerszy asortyment materacy, polecanych przy chorym kręgosłupie. Dobrze dobrany materac zapobiegnie nie tylko bolesnym przykurczom mięśni, ale sprawi także, że twój kręgosłup w nocy będzie mógł się zregenerować. O tym, jakie materace polecane są dla osób z chorym kręgosłupem oraz czym kierować się przy jego wyborze, dowiesz się z poniższego materiału.
materac leczniczy

Z czego biorą się problemy kręgosłupa?

Coraz częściej kłopotem naszych problemów z kręgosłupem jest styl życia, jaki prowadzimy. Godziny spędzone przy biurku i niedobór ruchu to podstawowe przyczyny bóli kręgosłupa. Oczywiście w niektórych przypadkach schorzenie to jest efektem poważniejszego urazu, np. w trakcie wypadku. Problem z kręgosłupem może jednak mieć również swoje podłoże w naszej sypialni, a mianowicie wynikać z tego na jakim materacu śpimy. Źle dobrany materac (a więc taki, który jest za twardy lub za miękki) nie pozwala odpowiednio zregenerować się naszemu ciału, a w konsekwencji powoduje ból.

Należy jednak pamiętać, że podłoże chorego kręgosłupa może być też kombinacją powyższych wariantów, czyli na przykład złego materaca i nieodpowiedniego stylu życia (np. siedzącego). Niezależnie od tego, gdzie leży przyczyna problemów, wybór najlepszego materaca, który będzie dopasowany do twojej wagi, wieku i indywidualnych preferencji, to dobry pierwszy krok na drodze do zniwelowania bólu i podwyższenia komfortu życia na co dzień.

Jaki materac polecany jest przy chorym kręgosłupie?

Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów materaców, które różnią się konstrukcją, właściwościami oraz ceną. Jaki materac wybrać na ból kręgosłupa lędźwiowego? Polecane przy schorzeniach kręgosłupa są materace typu pocket, multipocket lub materace piankowe. Wszystkie wyżej wskazane modele dopasowują swój kształt do ciężaru i nacisku naszej sylwetki oraz stanowią stabilną podporę dla kręgosłupa na całej jego długości, rozkładając jego ciężar równomiernie.

Czym kierować się podczas zakupu materacu na chory kręgosłup?

Materac na chory kręgosłup powinniśmy przede wszystkim kupować, mając na względzie pozycję, w jakiej śpimy na co dzień. Podstawową zasadą jest dobór materaca w taki sposób, by pod naciskiem naszego ciała dopasowywał się do jego krzywizny i zapewniał nam właściwe podparcie dla kręgosłupa. Jeśli śpisz na wznak (a zatem na plecach), możesz wybrać dowolny materac ze wskazanych wyżej. Jeśli jednak należysz do osób, które lubią zasypiać na brzuchu, powinieneś unikać zbyt miękkich materacy, ponieważ mogą one powodować zbyt duże wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Takie rozwiązanie (miękki materac) będzie jednak polecane dla osób śpiących na boku. Najczęściej, wybierając materac, natrafisz na klasyfikację twardości, która pomoże wybrać ci właściwy model dostosowany do twojej sylwetki i wagi.
  • H1 – materace bardzo miękkie, przeznaczone dla dzieci oraz osób ważących nie więcej niż 60 kg.
  • H2 – modele średnio miękkie, odpowiednie dla dorosłych o wadze od 50 do 80 kg.
  • H3 – materace średnio twarde, stworzone z myślą o użytkownikach ważących od 80 do 110 kg.
  • H4 – modele twarde, przeznaczone dla osób o wadze przekraczającej 110 kg.
Należy jednak mieć na uwadze, że przedziały wagowe, do jakich odnoszą się powyższe oznaczenia, podane są jedynie orientacyjnie. Nie stanowią sztywnej reguły, służą za punkt odniesienia.

Warto zwrócić uwagę też na to, że osoby w podeszłym wieku zwykle czują się lepiej, śpiąc na łóżkach bardziej miękkich, niż wynika to z masy ich ciała. To samo dotyczy użytkowników cierpiących na choroby układu krążenia. Dobrym przykładem będzie tutaj materac Hilding Salsa 160 x 200.

Rozwiązaniem są materace medyczne

Gdy bóle pleców, które ci dokuczają, wynikają jednak z choroby, warto rozważyć zakup specjalistycznego materaca, zwanego ortopedycznym bądź rehabilitacyjnym. Różnica pomiędzy tego typu produktami a standardowymi materacami polega na tym, że przechodzą one wiele badań oraz testów i wykazują kilka cennych właściwości, takich jak: elastyczność punktowa materaca, kilka stref twardości (najlepiej siedem) oraz umiejętność dopasowywania się do anatomicznej budowy ciała. Materac Mollyflex Argento Therapy 160 x 200 znajdziesz na Ceneo.pl.

Jakie materace nie są polecane przy bolącym kręgosłupie?

Każda skrajność nie jest dobra. Unikaj więc materaca zbyt twardego i zbyt miękkiego. Krzywdę może nam zrobić również materac niedostosowany do naszej wagi, budowy naszego ciała i rodzaju schorzenia. Decydując się na zakup właściwego materaca, zasięgnijmy opinii lekarza, na który odcinek kręgosłupa powinniśmy przy jego doborze zwrócić szczególną uwagę.

Każdy materac w sklepie stacjonarnym czy online posiada dokładny opis materiału, z jakiego jest wykonany oraz jakie wykazuje właściwości. Pamiętajmy jednak, że wybór materaca jest kwestią subiektywną. Nie istnieje kategoria „idealnego materaca”, dlatego odpowiedni model wybierajmy sami, znając swoje preferencje i oczekiwania. Jedni bowiem będą doskonale czuli się, śpiąc na modelu o wysokiej elastyczności, z kolei inni zdecydują się na model wykonany z pianki termoelastycznej zachowującej pamięć naszych kształtów.

Podsumowanie

To, jak śpisz, ma znaczenie dla tego, jak funkcjonujesz. Zadbaj więc, by miejsce wypoczynku było dla ciebie prawdziwą oazą spokoju i komfortu. Dobieraj materac każdorazowo zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów oraz własnych preferencji. Pamiętaj, że w łóżku spędzamy średnio 1/3 życia, dlatego warto zadbać o to, by nasz sen był dla nas okazją do regeneracji.
Autorka: Anna Szymańska