Data modyfikacji:

Jaki materac wybrać na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból pleców może znacznie uprzykrzyć życie, a jego pozbycie się przysparza wielu trudności. Czasem może się zdarzyć, że przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego jest niewłaściwie dobrany materac. Powodów tych nieprzyjemnych symptomów można też szukać w stylu życia czy konkretnych schorzeniach, niemniej dobry materac może przynieść ulgę w większości sytuacji. Podpowiadamy, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego wybrać.

materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy i w ciągu dnia od materaca?

Nawet najlepszy produkt z rankingu materacy może nie spełnić swojej funkcji, jeżeli odpowiednio nie dobrałeś materaca do swojej wagi czy pozycji spania. Na początku zastanówmy się jednak, skąd wiadomo, że ból kręgosłupa wywołany jest właśnie niewłaściwie dobranym materacem. Głównym symptomem jest oczywiście… ból! Jeśli odczuwasz go rano po wstaniu z łóżka lub zaraz po przebudzeniu, to niezawodny znak, że problem tkwi w materacu. Niektóre osoby skarżą się również na ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy.

Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zwróć uwagę na swoje łóżko. Być może materac jest dobrany niewłaściwie albo po prostu zużył się w przez lata użytkowania. Wielu z nas zapomina, że materac należy wymieniać co kilka lat, by zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Wybierając materac na ból pleców, zwróć uwagę na jego twardość. Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Producenci oznaczają ją literą H oraz cyfrą – zazwyczaj w skali od 1 do 4 lub od 1 do 5. Im wyższa cyfra, tym materac będzie twardszy. Warto wiedzieć, że materac:

  • H1 dobrze sprawdzi się u dzieci oraz osób o wadze do 50 kg,
  • H2 przeznaczony jest dla osób o wadze 50-80 kg,
  • H3 będzie najlepszy dla osób o wadze do 100 kg,
  • H4 dedykowany jest osobom o wadze powyżej 100 kg.

Twardość materaca to jednak tylko jeden z parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze. Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa lędźwiowego, ale w ciągu dnia dolegliwości mijają, może okazać się, że wybór twardszego materaca rozwiąże problem. Co jednak jeśli twój ból pleców wynika z innych dolegliwości? Wtedy na pomoc przychodzą materace ortopedyczne.

Materac ortopedyczny na ból kręgosłupa lędźwiowego

Materac ortopedyczny, zwany również medycznym lub rehabilitacyjnym, to najlepsze rozwiązanie na ból kręgosłupa lędźwiowego. Pomaga też uporać się z dolegliwościami ze strony ramion czy kręgosłupa krzyżowego. Czym charakteryzuje się materac ortopedyczny na ból kręgosłupa?

  • Wypełniony jest materiałem najwyższej jakości.
  • Posiada kilka różnych sfer twardości.
  • Dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała.
  • Po naciśnięciu łatwo wraca do poprzedniej formy – jest bardzo elastyczny.

Najlepszy materac na ból kręgosłupa lędźwiowego

Jeszcze do niedawna popularne było twierdzenie, że na ból kręgosłupa najlepszy jest materac jak najtwardszy. Obecnie jednak zaleca się dobór twardości materaca do wagi użytkownika. Materac na ból kręgosłupa może być zarówno piankowy, jak i sprężynowy.

W przypadku tego drugiego koniecznie wybierz materac kieszeniowy, który będzie o wiele bardziej czuły na twoje ruchy niż tradycyjny. Jeśli zaś wolisz materac piankowy, postaw na połączenie pianki termoelastycznej z wysokoelastyczną.

Materac na ból kręgosłupa lędźwiowego:czego unikać?

Jeśli cierpisz z powodu bólu kręgosłupa lędźwiowego, zrezygnuj z materacy piankowych o niskiej jakości. Są bardzo tanie, ale szybko się odkształcają i mogą prowadzić do pogorszenia objawów. Niektóre materace piankowe zużywają się na tyle szybko, że już po kilku miesiącach zaczniesz odczuwać przęsła w ramie łóżka.

Złym wyborem będzie także tradycyjny materac sprężynowy. Rozłożenie zwojów sprężyn nie pozwala na równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała i nie gwarantuje kręgosłupowi właściwego podparcia.

Autorka: Olga Sadowska