Data modyfikacji:

Test ekspresu Melitta Latticia OT. Zrobienie pysznej kawy jeszcze nie było tak łatwe!

Dzięki nowemu ekspresowi automatycznemu Melitta Latticia OT przygotowanie ulubionej kawy z mlekiem będzie jeszcze łatwiejsze. Sprawdziliśmy, jak ten model radzi sobie w codziennym użytkowaniu, a także jak wypada na tle innych modeli. Zobacz! 

Melitta Latticia OT - pierwsze wrażenia 

Melitta to marka z tradycjami, która na polskim rynku cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Producent w swoim urządzeniach stawia przede wszystkim na idealny smak kawy, a także intuicyjną obsługę. W myśl tej zasady powstał automatyczny ekspres Melitta Latticia OT dedykowany dla miłośników kawy, którzy dosłownie w biegu chcą przygotować ulubiony napój. To świetny wybór również dla osób, które preferują kawę typowo mleczną - próżno szukać na rynku innych sprzętów w tym segmencie cenowym, które oferują opcję OneTouch na kawy mleczne. A co dopiero możliwość przyrządzenia dwóch takich kaw jednocześnie.  Melitta przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości urządzeń, dlatego po wyjęciu ekspresu z pudełka nie było rozczarowania.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Uwagę zwracają przede wszystkim kompaktowe rozmiary ekspresu, które wynoszą 37,2 x 25,9 x 46,7 cm. To powoduje, że Melitta Latticia znajdzie swoje miejsce nawet w bardzo małej kuchni.

Tacka ociekowa została wykonana ze stali nierdzewnej i wyposażona we wkładkę Anti-Scratch. Dlatego nie ma obawy, że z czasem powierzchnia ulegnie zarysowaniu. Bardzo solidny jest też dozownik do kawy i mleka. Warto wspomnieć, że jest on regulowany do maksymalnej wysokości 135 mm. 

Wzornictwo ekspresu można określić jako minimalistyczne. Na głównym panelu znajdziemy podstawowe przyciski do wyboru rodzaju kawy (espresso, cafe crème, cappuccino, latte macchiato), intensywności kawy, a także przycisk gorącej wody, który pełni również rolę przycisku serwisowego m.in. do odkamieniania i czyszczenia ekspresu. Po lewej stronie ekspresu znajduje się specjalne pokrętło do wyboru wielkości filiżanki, natomiast po prawej umiejscowiony został przycisk do włączania i wyłączania. Producent ograniczył się do najpotrzebniejszych funkcji, które w codziennym użytkowaniu są najczęściej wykorzystywane. 

Melitta Latticia OT specyfikacja: 

 • system OneTouch – przycisk bezpośredniego wyboru dla espresso, cappuccino, latte macchiato, spienionego mleka i gorącej wody
 • zaparzanie dwóch kaw mlecznych lub czarnych jednocześnie
 • regulowana wysokość dozownika do 135 mm, wszystkie dysze zintegrowane w jednym dozowniku (nie ma potrzeby przesuwania filiżanki)
 • regulowanie stopnia mielenia (5 poziomów)
 • pojemność pojemnika na ziarna kawy: 250 g
 • moc kawy regulowana w 3 stopniach
 • automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, szybkie czyszczenie parą układu mlecznego
 • wyjmowana jednostka zaparzania
 • pojemnik na wodę 1,5 l
 • moc: 1450W
 • wymiary: 35,2 x 20 x 45,9 cm
Zobacz również inne ekspresy do kawy firmy Melitta

W ekspresie automatycznym Melitta znajdziemy przydatne rozwiązania! 

Ekspres automatyczny został wyposażony w młynek stożkowy, który oferuje aż 5 stopni mielenia. Dla komfortu użytkowania został on dodatkowo wyciszony. Intensywność kawy można regulować w trzech opcjach. Ilość kawy ustawimy również według własnych preferencji. Zaletą ekspresu Melitta Latticia OT jest możliwość przygotowania dwóch kaw jednocześnie. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby na powierzchni o szerokości 20 cm zmieściły się dwie filiżanki.

Pojemnik na wodę i ziarna jest dostępny w wersji XL, co oznacza, że będziemy w stanie przygotować więcej kaw bez konieczności ich uzupełniania. To szczególnie przydatne, gdy do domu przyjdą goście lub po prostu chcemy w ciągu dnia szybko przygotować napój. 

Technologia OneTouch znacznie ułatwia obsługę 

Melitta Latticia ma świetny system OneTouch. Dzięki niemu zrobienie kawy ogranicza się wyłącznie do naciśnięcia jednego, wybranego przycisku. Jeśli chcemy przygotować dwie filiżanki na raz, wówczas należy nacisnąć przycisk danej kawy dwukrotnie. Oprócz małej czarnej na panelu znajdziemy klasyczne Cappuccino, Latte Macchiato, a także Cafe Creme. W innych ekspresach, aby dotrzeć do wybranego przepisu, trzeba wejść do interfejsu i dopiero tam znaleźć wybraną pozycję. W przypadku modelu Latticia ten problem nie występuje! 

System Latte Perfection idealny dla koneserów kawy mlecznej! 

Miłośnicy kaw mlecznych, wybierając ten automatyczny ekspres, nie będą rozczarowani. Mleko zostaje spienione w ułamku sekundy, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk. System działa bardzo dobrze i tworzy delikatną piankę. Smak takiej kawy jest niepowtarzalny! Równie dobre kawy mleczne przygotowuje dużo droższy ekspres Melitta Barista Smart, który mieliśmy już okazję testować. To tylko potwierdza, że producent stosuje swoje unikalne rozwiązania nie tylko w topowych modelach.

Pobieranie mleka odbywa się za pomocą specjalnego wężyka, który jest umieszczany w kartonie lub butelce z mlekiem. Wystarczy położyć karton z mlekiem tuż obok ekspresu.

Melitta Latticia OT w codziennym użytkowaniu. Jak się sprawdza? 

Melitta Latticia OT w swoim założeniu ma być ekspresem prostym w obsłudze, który będzie pozbawiony skomplikowanych funkcjonalności. Ta teoria znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Użytkownik tak naprawdę musi ograniczyć się do regularnego uzupełniania wody oraz ziaren kawy. Następnie wystarczy ustawić wielkość filiżanki, intensywność ziaren i wybrać odpowiedni przycisk. 

Cały proces trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Melitta Latticia ma moc 1450W i to w codziennym użytkowaniu widać. Ekspres jest niemal natychmiast gotowy do pracy.

Osoby, którym każdego poranka zależy na tym, aby jak najszybciej wyjść do pracy, będą mogły bez problemu wypić jeszcze kawę. Pod względem generowanego hałasu również jest bardzo dobrze. Młynek jest cichy i to wyróżnia go na tle innych ekspresów. 

Ekspres automatyczny parzy kawę we włoskim stylu. Smak jest intensywny, a aromat wyczuwalny. To sprawia, że filiżanką małej czarnej można się delektować przez dłuższy czas. Mleczne programy nie zawodzą, a w szczególności typowe Latte Macchiato. 

Aby ekspres działał jak najdłużej, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Producent na szczęście o tym pomyślał i w tym modelu mamy kilka bardzo dobrych rozwiązań. W zbiorniku na wodę posiada miejsce na filtr. Jego założenie i wymiana są naprawdę proste. Programy do czyszczenia ekspresu i systemu mlecznego spełniają swoje zadanie. 

Aby ekspres dobrze nam służył, zaleca się jego czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu. Wystarczy zdjąć boczną pokrywę obudowy i wyczyścić cały blok zaparzający. Niekiedy osadzają się na nim resztki kawy. Tylko regularne czyszczenie pomaga zachować go w idealnym stanie. Tacka ociekowa po wyjęciu zawiera osobny pojemnik na reszty kawy, które pozostały po ostatnim cyklu. Czyszczenie wyjmowanych elementów jest łatwe i w kilka chwil można doprowadzić ekspres do idealnego stanu. 

Podczas codziennej pracy ekspres wywiązywał się ze swoich zdań bez zarzutu. Opanowanie wszystkich funkcjonalności nie należało do zadań trudnych. System One Touch działa świetnie i producentowi należy się za niego ogromna pochwała. 

Czy warto kupić automatyczny ekspres do kawy Melitta Latticia OT? 

Przyszedł czas na podsumowanie naszego testu. Ekspres do kawy Melitta Latticia OT to bardzo solidne urządzenie dopracowane w każdym calu. Na plus należy zaliczyć błyskawiczne przygotowywanie kawy, a także znakomity system mleczny. Pod względem gotowości do pracy również jest bardzo dobrze. Małym minusem jest brak pojemnika na mleko, ale to całkiem zrozumiały ruch, jeśli zależy nam na kompaktowym ekspresie.

Ekspres przypadnie do gustu kawoszom, którzy preferują najpopularniejsze rodzaje kaw. Jeśli szukasz bardziej rozbudowanej bazy przepisów, to odpowiedzią może być ekspres Melitta Barista Smart. 

Testowany przez nas model kosztuje około 2000 złotych i w tym przedziale cenowym jest jednym z ciekawszych ekspresów. Jeśli chcesz cieszyć się aromatyczną kawą o poranku i jednocześnie zależy ci na bezproblemowym działaniu, to Melitta Latticia OT będzie dla ciebie najlepszym wyborem. 

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek

Artykuł powstał na zlecenie partnera, firmy Melitta