Data modyfikacji:

Mole ubraniowe: jak się ich pozbyć?

W twoich ubraniach pojawiają się niewielkie dziurki, a od czasu do czasu z szafy wylatują małe owady? To znak, że w garderobie zadomowiły się mole ubraniowe – szkodniki, z którymi większość z nas miała przynajmniej raz do czynienia. Na szczęście znamy kilka domowych sposobów i skutecznych preparatów, dzięki którym pozbędziesz się moli ubraniowych.
mole ubraniowe

Mole ubraniowe – czym są i skąd się biorą?

Mole ubraniowe, zwane także molami włosienniczka, to małe motyle nocne należące do rodziny molowatych. Szkodniki najczęściej pojawiają się w szafach w okolicach maja, lipca i września. To właśnie wtedy, przy każdym otwarciu garderoby, możesz spotkać małe latające szkodniki. Co ciekawe – to nie dorosłe mole, a ich larwy odpowiadają za zniszczone ubrania.

Skąd się biorą mole ubraniowe? Pojawienie się szkodników w szafie wcale nie oznacza, że masz problem z utrzymaniem porządku. Żółtawe lub jasnobrązowe małe motyle wlatują do mieszkań przez okna i drzwi, najczęściej przylatując od sąsiadów i szukając pożywienia. Wystarczy, że znajdą sprzyjające warunki, aby zadomowiły się w ubraniach na dobre.

Jak wyglądają mole ubraniowe?

Mole ubraniowe, podobnie jak i te spożywcze, z wyglądu przypominają małe motyle. Dorosłe szkodniki mają żółtawe skrzydła o rozpiętości wynoszącej około 11 mm, podczas gdy ich larwy wyglądają jak gąsienice i mają biały lub szarawy korpus oraz brązową główkę. Na szczęście włosienniczki są mniej szkodliwe niż mole spożywcze. Nie znaczy to jednak, że należy ignorować problem. Wręcz przeciwnie – im szybciej zareagujesz, tym szybciej pozbędziesz się szkodników niszczących twoje ubrania.

Czym się żywią mole ubraniowe?

Mole ubraniowe, a dokładniej ich larwy, żywią się przede wszystkim futrem, wełną, jedwabiem, włosami i sierścią zwierząt. Równie smacznym pożywieniem są dla nich wszelkiego rodzaju półfabrykaty, mohery, dywany, filc, pióra i kapelusze. Co ciekawe, szkodniki nie trawią włókien roślinnych, np. lnu i bawełny.

W okresie rozwoju mole ubraniowe zmieniają siedliska. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju larw to miejsca zanieczyszczone potem, sokiem czy moczem oraz innymi substancjami, w których szkodniki znajdą niezbędne do życia związki azotowe i witaminy z grupy B.

Domowe sposoby na mole ubraniowe

Zanim zdecydujesz się na zakup preparatu na mole ubraniowe, opróżnij wszystkie szafki i półki, a następnie wyczyść je dokładnie mieszanką wody z octem i wywietrz mieszkanie. Odzież wrzuć do pralki i wypierz w jak najwyższej temperaturze, a następnie ją wyprasuj – szkodniki nie przetrwają kontaktu z wysokimi temperaturami. Na samym końcu rozwieś ubrania na dworze.

Mole ubraniowe nie lubią zapachu lawendy – aromat świeżych gałązek skutecznie je odstrasza, dzięki czemu roślina stała się jednym z najchętniej stosowanych domowych sposobów na szkodniki. Doskonale sprawdzi się zarówno świeża lawenda, jak i olejek o jej zapachu. Podobnie działa cytryna – rozwieś w szafie trawę cytrynową, skórkę owocu czy zawieszki, aby odstraszyć nieproszonych gości. 
Intensywne zapachy to skuteczna broń w walce z molami ubraniowymi. Właśnie dlatego, oprócz lawendy i cytryny, równie znakomicie sprawdzą się różnego rodzaju przyprawy, np. goździki, ziele angielskie, liście laurowe czy mięta. Im mocniejszy aromat, tym lepiej. Możesz również wypróbować mydło zapachowe, gazety, a nawet kasztany, które zniechęcają szkodniki do zakładania gniazd.

Polecane preparaty na mole ubraniowe

Domowe sposoby na mole ubraniowe nie przyniosły efektu? W takim razie czas na zastosowanie sprawdzonych preparatów, dzięki którym nie tylko pożegnasz się ze szkodnikami, ale także ochronisz szafę przed ich powrotem. Sprawdź, jakie środki warto zamówić na Ceneo!

Pułapka feromonowa na mole odzieżowe Bros

To bezwonny preparat na szkodniki, który działa nawet do 3 miesięcy. Środek został wzbogacony o specjalny klej przyciągający dorosłe mole, które następnie się do niego przyklejają. Pułapka nie zawiera chemicznych, szkodliwych dla człowieka substancji owadobójczych.

Pułapka na mole ubraniowe i kuchenne VACO

To preparat, który jest bezpieczny nie tylko dla ciebie, ale także dla dzieci i zwierząt domowych. Środek nie zawiera toksycznych substancji, dzięki czemu możesz bez obaw umieścić go i w szafie, i w kuchni. Pamiętaj jednak, aby nie kłaść pułapki w pobliżu okien i otworów wentylacyjnych.

Dysk na mole BROS o zapachu lawendy

To preparat na mole ubraniowe, który sprawdza się doskonale nie tylko w przypadku dorosłych osobników, ale także ich larw i jaj. Dzięki temu pozwala raz na zawsze pożegnać się z problemem szkodników w szafach i szufladach. Środek działa przez około 6 miesięcy, a najlepszym potwierdzeniem jego skutecznego działania są liczne pozytywne opinie. 

Profilaktyka – najskuteczniejsza walka z molami ubraniowymi

Najskuteczniejszym sposobem walki z molami ubraniowymi jest profilaktyka. Jak zapobiec pojawieniu się szkodników w szafie? Zacznij od dokładnego wyprania wszystkich ubrań znajdujących się w garderobie, aby usunąć z nich pozostałości po sokach owocowych, pot czy sierść zwierzaków. Kolejnym krokiem jest regularne wietrzenie odzieży – słońce i mróz powodują, że jaja złożone przez mole odzieżowe gniją.

Nie czekaj, aż w szafie pojawią się szkodniki, aby wypróbować nasze domowe sposoby na mole ubraniowe. Zamiast tego, jak najszybciej włóż do szafy susz z lawendy, igieł czy szyszek – ich zapach odstraszy małe motyle. Nie zapomnij także o regularnym i dokładnym sprzątaniu każdego zakątka swojego mieszkania. Dotyczy to nie tylko garderoby, ale także dywanów i mebli tapicerowanych.