Data modyfikacji:

Monitor do kamery cofania – jaki wybrać?

Kamery cofania spotkasz zazwyczaj w samochodach marek premium lub w topowych wersjach wyposażenia. Tymczasem niewiele osób wie, że w prosty sposób można ją zamontować nawet w starszym, ubogo wyposażonym samochodzie. Monitory do kamery cofania codzienne ułatwiają manewrowanie setkom kierowców. Zobacz, jaki model warto kupić.
monitor do kamery cofania
Choć uniwersalne kamery cofania nie mają tak wielu funkcji, jak te w autach luksusowych, działają bardzo sprawnie. Szczególną popularnością cieszą się wśród kierowców zawodowych, jeżdżących ciężarówkami, samochodami dostawczymi czy tirami. Wybierając niewielki i zgrabny monitor do kamery cofania, można jednak zamontować kamerę także do osobowego auta. Dobrze wkomponowany i nierzucający się w oczy monitor nie popsuje wyglądu kokpitu. Jaki monitor do kamery cofania wybrać?

Monitor kamery cofania do ciężarówek

W samochodach ciężarowych estetyka schodzi na drugi plan i liczy się głównie użyteczność. Stąd też monitory te są duże, masywne i zamontowane w widocznym miejscu, np. na kokpicie lub podsufitce. Często wyposażone są w specjalną osłonkę przeciwsłoneczną, która pozwala obserwować ekran nawet w pełnym słońcu. To bardzo ważne w samochodach z wysoką przednią szybą.

Przeczytaj także: Kamery internetowe - ranking

Kupując monitor kamery cofania do ciężarówki, zwróć uwagę na regulację ustawienia pozycji. Powinna umożliwić nie tylko odchylenie ekranu, ale i przekręcenie go na bok. Dzięki temu zamontujesz go w wygodnym miejscu i skierujesz w swoją stronę. Niedrogie monitory kamery cofania mogą mieć mały kąt widzenia, co utrudniłoby korzystanie z kamery.

Chowany monitor do kamery cofania

Jeżeli zależy ci na estetyce, wybierz chowany monitor do kamery cofania. Znajduje się w niewielkiej podstawce, którą można przymocować do deski rozdzielczej lub podsufitki. Składanie i rozkładanie monitora odbywa się ręcznie, więc musi być zamontowany stosunkowo blisko kierownicy. Upewnij się też, że ma dobrą widoczność z boku, w innym przypadku będziesz musiał zamontować go po skosie. To schludne rozwiązanie, więc można z niego skorzystać nawet w samochodach osobowych. Pod warunkiem, że znajdziesz płaskie miejsce, w którym uda ci się zamontować monitor.

Monitor do kamery cofania na szybę

Jeżeli nie uda ci się znaleźć miejsca na monitor, zawsze możesz przyczepić go do szyby, podobnie jak nawigację GPS. To jedno z najprostszych i najbardziej oczywistych rozwiązań, które można zastosować w każdym samochodzie. Co więcej, niektórzy producenci kamer cofania umożliwiają podłączenie jej do nawigacji GPS tej samej marki, więc zyskasz dodatkową funkcję monitora. Wadą monitora cofania na szybę są zwisające kable.

Monitor do kamery cofania w lusterku wstecznym

W wielu samochodach lusterko wsteczne jest niemal bezużyteczne. Jeżeli jeździsz z przyczepą, masz zaklejoną tylną szybę lub widoczność w twoim aucie jest znikoma, lepiej sprawdzi się lusterko z wbudowanym monitorem. Po podłączeniu go do kamery cofania zyskasz doskonały widok na to, co dzieje się za twoim autem.

Podłączenie monitora do kamery cofania

W samochodzie osobowym najczęściej stosuje się monitory cofania podłączane do kamery za pomocą kabli. Wymaga to żmudnego ukrywania przewodów pod tapicerką i przeciągania ich przez całe wnętrze, lecz stabilny i pewny obraz jest tego wart. W zestawach z naczepą lub długich autach zastosowanie kabli jest niemożliwe, dlatego stosuje się bezprzewodowy monitor do kamery cofania. Warto zainwestować w dobrej jakości model, który nie będzie podatny na zakłócenia.

Samodzielne zamontowanie kamery cofania wraz z monitorem to niedroga inwestycja, a znacznie podniesie twój komfort podróżowania. Zwłaszcza, jeśli na co dzień poruszasz się w zakorkowanym mieście, gdzie ciasne parkingi potrafią dać w kość.
Autor: Szymon Sonik