Data publikacji:

Jaki monitor do monitoringu wybrać?

Znaleźć dobry monitor do monitoringu wcale nie jest łatwo. Ponieważ zdajemy sobie z tego sprawę, w dzisiejszym artykule rozważymy czy zawsze konieczne jest inwestowanie w profesjonalny monitor do podglądu kamer, czy też czasami wystarczy zwykłe urządzenie. Zastanowimy się również nad tym, jakie są odpowiednie proporcje takich monitorów, potrzebne złącza czy rozdzielczość i podpowiemy, czym różni się monitoring IP od CCTV. Dowiedz się, jaki monitor do kamer wybrać.
monitor do monitoringu

Jaki monitor do kamer monitoringu wybrać? Profesjonalny czy nie?

Monitoring w domu jest niezwykle przydatny. W wypadku włamania może posłużyć jako dowód. Dodatkowo działa też odstraszająco na potencjalnych złodziei. Monitor do kamer IP może być właściwie takim samym monitorem, jaki kupilibyśmy do zastosowań prywatnych wraz z komputerem, albo urządzeniem profesjonalnym – dedykowanym. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde zwykłe urządzenie się do tego nadaje. Im więcej mamy kamer, tym większą przekątną będzie trzeba wybrać, albo:
  • zaopatrzyć się w większą ilość monitorów, np. 3–4,
  • stworzyć z nich specjalną ścianę na zapleczu,
  • skorzystać z porady profesjonalnej firmy zajmującej się zakładaniem monitoringu.
  • W przypadku urządzeń dedykowanych można liczyć na to, że są one przystosowane do charakteru pracy z kamerami, czyli wyświetlania dość statycznego obrazu przez bardzo długi czas. Ich matryca będzie poddawana większym trudnościom, zatem musi być bardziej odporna. Ponadto monitory te są odporniejsze na czynniki niszczące – zarówno atmosferyczne, jak i mechaniczne. Czasami mają wbudowane głośniki.
    Jeżeli zatem szukamy urządzenia do monitoringu niewielkiego, prywatnego wokół małego przedsiębiorstwa, gabinetu, salonu fryzjerskiego czy domu, w całości wystarczy standardowy monitor, telewizor lub tablet. Jeśli jednak montujemy większy system, składający się z kilkunastu kamer, potrzebny będzie profesjonalny monitor do monitoringu.

    Jakie proporcje monitora do monitoringu wybrać?

    Wydawać by się mogło, że monitor do monitoringu powinien być panoramiczny, jednak nic bardziej mylnego! Niezależnie od tego, czy będzie to monitor do kamery domowej, czy przemysłowej, w przypadku starszych kamer lepiej będzie wybrać ten o proporcjach ekranu 4:3. Przykładowo – monitory 16:10 w automatyczny sposób muszą dopasować obraz do swoich wymiarów, więc często dochodzi w ich przypadku do przekłamania obrazu z kamer.
    Jeżeli jednak dysponujemy nowoczesnymi wideorejestratorami, można wybrać monitor panoramiczny 16:9. Taki wybór ma sens, jeżeli wybieramy monitor do kamer IP, które posiadają przetworniki megapikselowe.

    Jakie złącza i przekątna ekranu w monitorze?

    Jaki monitor do kamer wybrać? Możliwie jak najbardziej praktyczny pod względem wymiarów. Dobrze sprawdzają się te o wielkości minimum 24 cale, nieco lepiej 27 cali, natomiast najlepiej 32 cale. Niektórzy decydują się także na monitory 34-calowe i to raczej maksimum, na które powinniśmy patrzeć. Jeszcze większe urządzenia będą wymagały od operatora ruszania głową oraz mogą męczyć wzrok.
    Obecność odpowiednich złączy w monitorach do monitoringu to podstawa – absolutne minimum to HDMI, USB oraz VGA. Jeżeli jednak naszym celem jest monitoring przez internet, ten parametr traci na znaczeniu. Monitoring Wi-Fi działa najczęściej bezprzewodowo, jednak taką opcję przesyłania obrazu musi uwzględniać zarówno monitor, jak i kamery.

    Jak dobrać urządzenia, jeżeli mamy monitoring 4K?

    4K Ultra HD to świetna rozdzielczość, która doskonale nadaje się do zastosowań profesjonalnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żeby móc w niej obserwować otoczenie, konieczna jest kompatybilność parametrów monitora oraz kamer.
    Nawet najlepszy monitor do podglądu kamer nie da dobrej rozdzielczości, jeżeli wideorejestrator będzie nagrywał w słabej jakości. Jaka kamera do monitoringu podwórka będzie idealna? Dobrze współpracujące urządzenia najłatwiej dobrać, wybierając je z oferty tych samych producentów.

    Monitoring IP czy CCTV?

    Decydując się na monitoring zarówno w domu, jak i w firmie, do wyboru mamy dwie technologie. Pośrednio to również od ich wyboru zależy to, który monitor do kamer sprawdzi się najlepiej. Wyróżniamy następujące rodzaje monitoringu:
  • IP – czyli kamery sieciowe, które pozwalają na nagrywanie obrazu w rozdzielczości do 32 Mpix. Mogą łączyć się z serwerem w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Zaletą tego systemu jest możliwość korzystania z Wi-Fi, zapisywania obrazu na kartach pamięci czy łączenia się w zintegrowane systemy z innymi urządzeniami;
  • CCTV – kamery analogowe. Oferują rozdzielczość do 8 Mpix. Dają stabilny obraz i nie generują żadnych opóźnień w odległościach nawet do 500 metrów od kamery do rejestratora. Pomimo gorszych parametrów w niektórych aspektach są dużo tańsze i wciąż najpopularniejsze na rynku. Mogą mieć wbudowany mikrofon i występować w wersjach mini.
  • Wśród przykładowych polecanych monitorów do kamer warto zapoznać się z modelem Hikvision Pro FC Series DS-D5024FC lub Dahua LM43-F200.

    A może telewizor do monitoringu?

    Telewizor do monitoringu sprawdza się raczej w domach prywatnych i niewielkich biurach, które być może również znajdują się na prywatnej posesji. Wtedy zazwyczaj nie kupujemy odrębnego urządzenia do monitoringu, a wybieramy telewizor ze Smart TV, na który da się przesyłać obraz z kamer.
    Wówczas w każdej chwili można mieć podgląd na to, co dzieje się wokół domu. Jeżeli jednak zastosowanie ma być profesjonalne lub zamierzamy obsługiwać więcej niż kilka kamer, lepiej zdecydować się na monitor do monitoringu. Jeśli wciąż masz problemy z podjęciem decyzji, być może dobrym pomysłem będzie zgłoszenie się do firmy, która projektuje złożone systemy monitoringu, montuje je i dokonuje pierwszego uruchomienia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!