Data modyfikacji:

Jaki monitor do kamery wybrać?   


Systemy monitoringu stają się współcześnie coraz bardziej popularne nie tylko wśród właścicieli firm, ale również mieszkańców domów jednorodzinnych. Wszyscy pragniemy zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych, a ukryte urządzenia wizyjne w dużym stopniu zwiększają poczucie komfortu i pewności. Niezależnie jednak od tego, czy monitoring ma kontrolować przestrzeń publiczną, czy prywatną, w końcu pojawia się pytanie, na czym najlepiej odtwarzać zarejestrowany obraz. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor do kamery wybrać, jest to artykuł przeznaczony ciebie. 
monitor do kamery

Monitor do kamery a inne rodzaje monitorów

Podczas wybierania monitora do systemu CCTV możemy zastanawiać się: czy rzeczywiście do odtwarzania obrazu z systemu monitoringu potrzebujemy osobnego sprzętu? Może równie dobrze sprawdzi się zwykły telewizor? Tymczasem monitor do systemu CCTV spełnia dwa różne zadania. Jest to zarówno specjalistyczny sprzęt do prowadzenia obserwacji w czasie rzeczywistym, jak i odtwarzania wcześniej zarejestrowanych nagrań. Specjalny monitor do kamery będzie miał odpowiednio dostosowane parametry formatu i rozdzielczości obrazu, co znacznie ułatwi codzienne korzystanie z systemu CCTV. Monitor do komputera nie zapewni tak wysokiej jakości obrazu.  

Przeczytaj także, jaka kamera do monitoringu podwórka będzie najlepsza

Monitor do kamer – jak wybrać?  

Wybierając monitor do kamer, powinniśmy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, niezwykle ważne są wymiary urządzenia, które w żadnym wypadku nie powinny przypominać standardowego formatu 16:9. Wybierając tego typu panoramiczny monitor, znacznie utrudniamy odtwarzanie obrazu, który będzie zniekształcony. Na tego typu monitorze bardzo trudno będzie dostrzec wszelkie detale, np. cyfry tablicy rejestracyjnej samochodu. Dlatego najlepsze okażą się sprzęty o kształcie przypominającym kwadrat, których idealny format wynosi 4:3. Jakimi jeszcze cechami powinien charakteryzować się dobry monitor do kamer? 

  • Rozdzielczość ekranu – idealna rozdzielczość, dostosowana do wysokiej jakości współczesnych kamer to oczywiście Full HD, czyli 1920x1080 pikseli. Jeśli do tematu monitora podejdziemy budżetowo i postawimy na słabej jakości sprzęt, nie wykorzystamy pełni potencjału kamery.  
  • Czas reakcji matrycy – parametr ten określa czas (mierzony w milisekundach), jakiego pojedynczy piksel wymaga do zmiany swojego stanu. Im wartość ta jest niższa, tym lepszy czas reakcji urządzenia. Dobry monitor do systemu CCTV nie powinien mieć czasu reakcji matrycy wyższego niż 5 ms. 
  • Złącza kompatybilne z kamerą CCTV – w zależności od potrzeb konkretnego sprzętu, ważne mogą okazać się złącza HDMI, VGA, DVI, BNC, USB.  

Powyższe parametry to absolutna podstawa, jaką powinniśmy brać pod uwagę, wybierając monitor do kamer. Niezwykle ważne jest również, aby urządzenie posiadało certyfikat całodobowej pracy przez siedem dni w tygodniu. Trudno wyobrazić sobie, aby monitor przeznaczony do podglądu kamer CCTV nie zapewniał absolutnej gwarancji spełniania swoich funkcji. W niektórych sytuacjach, np. gdy szukamy dobrego sprzętu dla pracowników ochrony, duże znaczenie mogą mieć również inne opcje.  

Podświetlenie matrycy w technologii LED zapewni jak największą naturalność i realistyczność kolorów wyświetlanych na monitorze, co znacznie zwiększy komfort pracy. Idealnie, jeśli technologia LED będzie się łączyć z filtrem 3D, co jeszcze bardziej urozmaici i wyostrzy kolory.  

Monitor do kamer – wideodomofon. Jak wybrać dobry sprzęt? 

W wielu sytuacjach alternatywą dla systemu kamer CCTV może być wideodomofon. Najczęściej wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych lub jako zabezpieczenie osiedli, wideodomofon sprawdzi się również w niewielkich obiektach użyteczności publicznej. Jego wybór również może nie być łatwy, mimo podobnego wyglądu, urządzenia te znacznie różnią się pod względem możliwości, jakie oferują.  

Jaki wideodomofon wybrać? Jednym z ważniejszych parametrów jest wielkość monitora. Mimo że małe urządzenie będzie można łatwo wpasować w pomieszczenie, na większym ekranie dostrzeżemy więcej detali, co zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa. Najpowszechniej wybierane są monitory o przekątnej 7 cali. Ich rozdzielczość najczęściej wynosi 800x480 lub 1024x600 px. Współcześnie są to urządzenia głośnomówiące (bezsłuchawkowe), dzięki którym będziemy mogli swobodnie rozmawiać i obserwować rozmówcę.  

Rewelacyjną opcją okaże się możliwość założenia do modułu wewnętrznego karty pamięci. Dzięki temu będziemy mogli nagrywać obraz podczas nieobecności w domu. Niektóre modele wyposażone są także w opcję automatycznej sekretarki, dzięki której odwiedzające nas osoby będą mogły zostawić wiadomość do odsłuchania. Niezwykle wygodna okaże się również opcja sterowania wideofonem z poziomu smartfona, którą umożliwia wiele dostępnych na rynku modeli.  

W monitorach do kamer typu wideodomofon niezwykle cenna jest możliwość regulacji głośności i zmiany melodii, gdyż zbyt donośny dźwięk wywoływania może bardzo irytować domowników. Z pewnością dużym udogodnieniem okażą się także podświetlane przyciski oraz możliwość zmiany jasności i barwy. Niektóre modele wyposażone są również w tzw. moduł gongu, dzięki któremu urządzenie może pełnić również rolę dzwonka do drzwi. Mimo że współczesne monitory do kamer są najczęściej bardzo uniwersalne, przed zakupem powinniśmy zweryfikować, czy wybrane przez nas sprzęty będą kompatybilne.  

Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!