Data modyfikacji:

Monohydrat czy jabłczan? Co wybrać?

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób po nie sięga z myślą o własnym zdrowiu i samopoczuciu. Rynek odżywek obfituje w różnorodne produkty, z których każdy może wybrać coś, co będzie dla niego najbardziej odpowiednie. Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze? Monohydrat czy jabłczan? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym postaramy się przybliżyć to, czym właściwie jest kreatyna oraz jakie są najważniejsze różnice między monohydratem a jabłczanem.
Monohydrat czy jabłczan

Co to jest kreatyna? Monohydrat czy jabłczan?

Kreatyna to związek chemiczny o pochodzeniu organicznym, który w ludzkim organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych suplementów diety na rynku. Nie bez powodu! Kreatyna jest ważnym elementem mięśni i ścięgien i odpowiada m.in. za ich prawidłowe funkcjonowanie. Jej zadaniem jest uwolnienie zmagazynowanej przez organizm energii, która następnie wykorzystywana jest do syntezy białek mięśniowych.

Kreatynę można zażywać w różnych postaciach, z których najbardziej powszechne są monohydrat i jabłczan. Czym różnią się te dwie opcje? Jaka będzie najlepsza kreatyna? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Monohydrat a jabłczan – czym się różnią te odmiany kreatyny?

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między jabłczanem a monohydratem. Jabłczan kreatyny to połączenie monohydratu i kwasu jabłkowego w stosunku 3:1. W jego składzie znajdziemy trzy cząstki kreatynowe i jedną cząstkę kwasu jabłkowego. Jego największą zaletą jest to, że nie przyczynia się on do gromadzenia wody w komórkach i wykazuje dużą stabilność w stosunku do innych postaci.

Ważne jest również to, że obecny kwas jabłkowy bierze udział w cyklu Krebsa, dzięki czemu produkcja energii przebiega efektywniej. Jeśli chodzi o monohydrat, jest to najbardziej podstawowa wersja kreatyny. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim wysoka przyswajalność, anaboliczne działanie i tendencja do retencji wody. Podstawowym zadaniem monohydratu kreatyny jest nasilenie produkcji ATP, który w ludzkim organizmie jest nośnikiem energii.

Regularne spożywanie tej odmiany przyczyni się do zwiększenia objętości mięśni, poprawy możliwości wysiłkowych oraz zwiększenia się możliwości regeneracyjnych organizmu. Wysokiej jakości kreatyna, jabłczan czy monohydrat są dostępne na stronie Ceneo.pl.

Monohydrat kreatyny czy jabłczan? Jakie są ich wady i zalety?

Monohydrat kreatyny czy jabłczan? To pytanie pada z ust każdego sportowca. Zarówno pierwsza, jak i druga odmiana mają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zalety monohydratu kreatyny:
 • zwiększenie zdolności wysiłkowej nawet o 15%,
 • zwiększenie możliwości regeneracyjnych organizmu,
 • niska cena.
Wady monohydratu kreatyny:
 • większa retencja wody podskórnej,
 • niska pojemność buforowa.
Zalety jabłczanu kreatyny:
 • zwiększone zapasy fosfokreatyny w mięśniach,
 • pozytywne oddziaływanie na perystaltykę jelit,
 • rozwój korzystnej dla organizmu flory bakteryjnej,
 • nie powoduje zatrzymywania wody w organizmie,
 • łatwo przyswajalny.
Wady jabłczanu kreatyny:
 • wolniejsze działanie niż w przypadku monohydratu.

Monohydrat czy jabłczan? Podsumowanie

Jabłczan czy monohydrat? Zastanawiasz się, który z nich będzie lepszy? Wszystko zależy od twoich potrzeb i oczekiwań. Po monohydrat najczęściej sięgają osoby, które za główny cel stawiają sobie wyraźny przyrost masy mięśniowej. Monohydrat kreatyny cechuje się bardzo szybkim działaniem, przez co efekty jego stosowania będą zauważalne niemal od razu.

Jeśli chodzi o suplementy diety z jabłczanem, najczęściej wybierane są one przez osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, takie jak m.in. kolarstwo czy biegi. Jabłczan kreatyny posiada nieco wolniejsze działanie, jednak efekty, jakie gwarantuje, są naprawdę imponujące. Doskonale sprawdzi się więc w przypadku sportowców, którym zależy na stopniowym kształtowaniu wysportowanej sylwetki, bez nadmiernego gromadzenia wody w organizmie.

Szukasz sprawdzonych produktów, które pomogą ci wyrzeźbić sylwetkę i zwiększyć wytrzymałość organizmu? Szeroką gamę suplementów znajdziesz na stronie Ceneo.pl.
Autor: Marcin Krawczyk