Data modyfikacji:

Montaż ościeżnicy regulowanej: jak się do tego przygotować?

Remont i wykańczanie domu spędzają sen z powiek niejednej osobie. Niełatwo jest wybrać materiały, które są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać montaż ościeżnicy regulowanej, kiedy warto po nią sięgnąć oraz na co należy zwrócić uwagę. Wbrew pozorom, cały proces nie jest tak trudny i skomplikowany.
ościeżnica

Montaż ościeżnicy regulowanej: od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na zakup drzwi oraz ościeżnicy, musimy skupić się na prawidłowym przygotowaniu otworu pod nie. Jeśli mur jest zakrzywiony, wystają z niego ostre, nierówne kawałki cegły czy posiada dziury, to musimy je wyrównać. To istotne, ponieważ od właściwie przygotowanego i dostosowanego otworu zależy montaż oraz solidność ościeżnicy. Możliwe również, że po oczyszczeniu i wyrównaniu ściany otwór zmieni swoje rozmiary. Jeśli zamówienie złożymy przed pracami wykończeniowymi, możemy sprawić sobie tylko dodatkowy problem.
Następnie należy zastanowić się, czy kupowane drzwi będą lewoskrętne czy prawoskrętne. Od właściwego otwierania zależy komfort mieszkania. To szczególnie istotne w małych domkach czy mieszkaniach, w których liczy się każda wolna przestrzeń. Jeśli drzwi będą utrudniały przechodzenie pomiędzy pomieszczeniami, zakłócimy ciąg komunikacyjny. Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie również przed montażem, ponieważ od kierunku zależy miejsce umocowania zawiasów.

Pierwsze kroki

Po wymierzeniu wymiarów otworu i ustaleniu kierunku otwierania drzwi, przychodzi czas na ich zamówienie. Gdy wreszcie otrzymamy ościeżnicę, możemy rozpocząć realne przygotowania już do samego montażu. Po otwarciu opakowania sprawdzamy, czy w pudełku były załączone wszystkie elementy ościeżnicy. Czasami może wystąpić błąd podczas pakowania, warto więc skorygować go, zanim przystąpimy do pracy. Ponadto sprawdzamy, czy nie brak nam niezbędnych do montażu narzędzi. Na koniec czytamy instrukcję, by niczego nie przeoczyć.
Początkowo przykręcamy zawiasy do ościeżnicy. Już w ościeżnicy powinny być przygotowane pod nie dziury. Do tego przydadzą się nam klucze imbusowe. Dzięki nim będziemy mogli mocno dokręcić zawiasy. Ten krok wykonujemy jeszcze przed umieszczeniem ościeżnicy regulowanej w otworze drzwiowym. Kolejno łączymy ze sobą fragmenty ościeżnicy, korzystając z dołączonych do niej elementów łączących. Tutaj przyda się nam przymiar kątowy, który będzie kontrolować utrzymanie kąta prostego. To bardzo istotne!

Stabilizacja ościeżnicy regulowanej

Ościeżnica regulowana jest doskonałym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których mur ma nierówną grubość lub zachodzą nieznaczne zaburzenia poziomu. Po skręceniu ze sobą boków i góry ościeżnicy montujemy również listwę dolną. Ma ona pomóc w ustabilizowaniu całej konstrukcji. Na tym etapie sprawdzamy, czy rozstaw zgadza się z ustalonymi wcześniej wymiarami.
Gdy elementy są ze sobą złączone, wstawiamy ościeżnicę w otwór drzwiowy i sprawdzamy, czy zachodzi we wszystkie miejsca. To dobry moment na sprawdzenie poziomu i rozstawu skrzydeł. Jeśli wszystko się zgadza, sięgamy po drewniane kliny i za ich pomocą tymczasowo unieruchamiamy całą ościeżnicę w murze. Ponownie sięgamy po poziomnicę i kontrolujemy utrzymanie pionów i poziomu. Gdy dostrzeżemy odchylenia, możemy skorzystać z gumowego młotka. Delikatnie (!) uderzamy w ościeżnicę, próbując przesunąć ją we właściwym kierunku.

Montowanie ościeżnicy w otworze

Wreszcie nadchodzi moment na przytwierdzenie ościeżnicy do muru. W miejscach zaznaczonych przez producenta nawiercamy konstrukcję i w dziury wbijamy kołki rozporowe. Absolutnym minimum są dwa kołki. Każdy z nich powinien być oddalony o 20 - 25 cm od górnej belki oraz podłogi. Następnie sięgamy po drzwi i na zamontowane początkowo zawiasy zakładamy drzwi. To odpowiedni moment na sprawdzenie, czy ościeżnica się nie odchyla i czy drzwi prawidłowo się otwierają oraz zamykają. Jeśli tak, to ściągamy je i przechodzimy do kolejnego etapu.
Następnie korzystamy z listew montażowych, które będą potrzebne do utrzymania pionu ościeżnicy. Sięgamy po piankę montażową i wypełniamy nią luki pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Po wykonaniu tego kroku przychodzi czas na przerwę. Musimy zaczekać, aż pianka stwardnieje. Zwykle trwa to blisko trzy do czterech godzin. Po tym czasie odcinamy wystające fragmenty pianki, zabieramy listwę progową oraz rozpórki.

Regulacja

Teraz nadszedł czas na przygotowanie elementu regulującego szerokość ościeżnicy. Przycinamy go, dostosowując do grubości naszej ściany. Następnie przygotowujemy otwory pod wkręty. Oddzielnie skręcamy ze sobą listwy wykończeniowe. Tutaj korzystamy z elementów dostarczonych wraz z ościeżnicą. Po skręceniu łączymy ze sobą listwy oraz elementy regulujące szerokość. Dostosowaną ramę wkładamy do zamontowanej wcześniej ościeżnicy. Wszystko łączymy ze sobą, korzystając z wkrętów do drewna. Teraz tylko pozostaje sam etap wykańczania. Sięgamy po uszczelki i umieszczamy je w rowkach w listwach maskujących. Do tego będziemy potrzebować silikonu lub kleju montażowego. Po założeniu uszczelek ościeżnica jest już gotowa. Praca została wykonana.

Co po montażu ościeżnicy?

Po zamontowaniu ościeżnicy przychodzi czas na zawieszenie drzwi. Możemy spokojnie zacząć już z nich korzystać. Wystarczy przykręcić klamkę i ten etap remontu będzie już za nami. Nie musimy czekać kilku dni, aż ościeżnica ustabilizuje swoją pozycję. Pianka oraz wkręty są trwałe i silne, więc tak naprawdę już w dniu montażu skrzydło jest w pełni funkcjonalne i gotowe do regularnego użytkowania. Sam proces montowania może się wydawać skomplikowany, lecz przestrzegając wszystkich etapów, szybko dotrzemy do mety.
Autorka: Aleksandra Bartosik