Data publikacji:

Montaż żaluzji: jak to zrobić samodzielnie? 

Instalacja żaluzji to jeden z popularniejszych sposobów na ochronę domu lub mieszkania przed nadmierną ilością promieni słonecznych oraz zachowanie chłodu w pomieszczeniach w gorące letnie dni. Powiadamiamy, w jaki sposób przeprowadzić samodzielny montaż żaluzji. 

W latach 90. żaluzje cieszyły się ogromną popularnością wśród Polaków i bez problemu mogliśmy znaleźć je w oknach większości domów, mieszkań, biur, a także budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy urzędy. Wraz z nadejściem nowego milenium ich gwiazda zaczęła jednak przygasać, ponieważ przestały być one odbierane jako symbol nowoczesności i elegancji. W ostatnich latach w większości wnętrz żaluzje zostały wyparte przez rolety. Dopiero od niedawna zdają się one powoli wracać do łask, między innymi dzięki poszerzającej się ofercie modeli i wzorów. Montaż żaluzji jest czynnością względnie nieskomplikowaną, którą zakończymy nawet w kilka minut. W naszym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Zalety żaluzji

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie, czemu warto wybrać żaluzje, a nie rolety. Chociaż oba produkty odznaczają się podobnymi cechami, żaluzje górują nad roletami pod względem możliwości blokowania światła. Po ich pełnym zasłonięciu w pomieszczeniu zapanuje głęboki mrok, czego nie da się osiągnąć ze zwykłą roletą. 

Posiadacze żaluzji mają też znacznie szersze możliwości regulacji ilości promieni słonecznych wpadających do salonu lub kuchni. Co więcej, dzięki solidnej i stabilnej konstrukcji żaluzje łatwiej wyczyścimy, wystarczy je tylko regularnie odkurzać, podczas gdy mocne zabrudzenia z rolet schodzą dopiero po ich wypraniu.

Rodzaje żaluzji

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje żaluzji – wewnętrzne i zewnętrzne.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje wewnętrzne, które montowane są na oknach w zamkniętych pomieszczeniach. Są one wykonywane z trzech podstawowych typów materiałów – aluminium, drewna oraz bambusa. Modele aluminiowe należą do najtańszych i dostępne są wiele kolorach oraz typach wykończeń, dzięki czemu pasują do większości wnętrz. Żaluzje drewniane należą do najdroższych, ale w zamian za to są znacznie trwalsze i eleganckie. Bambusowe modele są z kolei najlżejsze, składają się z najczęściej tylko z jednej dużej maty i blokują najmniejszą ilość światła.

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje tego typu instaluje się na zewnętrznych elewacjach oraz na oknach budynków. Spotkamy je najczęściej w nowoczesnych biurowcach, choć coraz częściej sięgają po nie także osoby budujące domy. Są one w pełni automatyczne i podnoszone są przy pomocy silnika elektrycznego.

Montaż żaluzji wewnętrznych

Przy opisie procesu montażu żaluzji skupimy się na modelach wewnętrznych, które nie wymagają specjalistycznych urządzeń oraz wieloetapowego etapu instalacji, który często uzależniony jest od typu zakupionego modelu oraz specyfiki budynku.

I. Przygotowanie niezbędnych narzędzi

Aby rozpocząć montaż żaluzji, musimy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi. W jego skład wchodzi wiertarka lub wiertarko-wkrętarka, miarka, linijka, śrubokręt, zestaw kołków rozporowych i wkrętów, które będą pasować do uchwytów/wsporników żaluzji, a także poziomica i ołówek. Jeżeli mamy zamiar zwężać żaluzje, przyda się też piłka do metalu lub specjalny przecinak.

II. Wykonanie pomiarów oraz decyzja o miejscu montażu żaluzji

Przed kupnem i założeniem żaluzji należy dokładnie zmierzyć przestrzeń wokół okna i zdecydować się na miejsce montażu. Żaluzje możemy przymocować na kilka sposobów, wybór jednego z nich zależy wprost od konstrukcji wnętrza lub naszych upodobań.
  • Opcja I – żaluzje montujemy we wnęce okiennej, przymocowując jej uchwyty najczęściej tuż nad ramą lub pod sufitem. W przypadku tej metody szerokość żaluzji powinna być o około 4 centymetry krótsza od ościeżnicy okiennej. Należy zadbać o to, by żaluzja nie utrudniała dostępu do klamki, a po zwinięciu nie przeszkadza w otwarciu lub uchyleniu skrzydła/-eł okna.
  • Opcja II – żaluzje montujemy na zewnątrz wnęki okiennej. Jest to bardziej eleganckie rozwiązanie, które nie utrudnia znacząco korzystania z okna i pozwala skuteczniej blokować wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne. Żaluzja powinna być szersza od całego okna o około 20 centymetrów (po 10 centymetrów dla każdej strony).
  • Opcja III – żaluzje przymocowujemy wprost do ramy okna. W tym wypadku musimy nawiercić skrzydło, robiąc otwory niezbędne do instalacji wsporników. Zaleca się, by żaluzja była o około 3 centymetry szersza od szyby (po 1,5 centymetra z obu stron). 

Przed rozpoczęciem wiercenia zadbajmy o to, by żaluzja był właściwie wypoziomowana i ustawmy ją w równomiernie względem obu brzegów okna. Za pomocą miarki i poziomicy zaznaczamy ołówkiem miejsca na uchwyty/wsporniki żaluzji dostarczone przez producenta. Następnie przechodzimy do przygotowania otworów w ścianie i montażu kołków lub wkrętów. To, czego użyjemy, zależy oczywiście wprost od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana ściana (beton, cegła, płyty gipsowe) lub rama okna (drewno, tworzywo sztuczne).

Autor: Michał Kułakowski