Data publikacji:

Jakie są najbardziej wciągające książki?

Literatura jest rozrywką, która pozwoli ci zapomnieć o całym świecie. Najbardziej wciągające książki oderwą cię od problemów, zapewniając umysłowi błogi wypoczynek. W trudnych chwilach pomogą przełamać zastój czytelniczy. Sięgnij po nie, a w kilka chwil przeniesiesz się w inny czas i miejsce. Wciągająca literatura to zarówno klasyki, jak i nowsze pozycje, łączy je doskonale prowadzona narracja i ciekawie wykreowany świat. Jakie pozycje są warte uwagi?
najbardziej wciągające książki

„Przeminęło z wiatrem” – klasyka wśród najbardziej wciągających książek

Jakie pozycje trafiły do naszego rankingu książek. Gdyby zapytać przedstawicielki starszego pokolenia, jakie są według nich najbardziej wciągające książki, z pewnością wymieniłyby w pierwszej kolejności „Przeminęło z wiatrem”. Scarlett O’Hara jest bohaterkę z krwi i kości, której losy śledzi się z zapartym tchem. Niekoniecznie mowa tu o kibicowaniu wszystkim jej poczynaniom. Postać jest niejednoznaczna i ludzka, a przez to niezwykle ciekawa, czasami wzrusza, a czasami denerwuje.
Książka jest wciągająca zarówno ze względu na losy bohaterów, jak i z powodu bogato nakreślonego tła społecznego. Jej wielowątkowość sprawia, że to coś znacznie więcej niż romans – beletrystyka najwyższych lotów.
Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Scarlett O’Hara jest nastolatką i żyje w majątku ojca – plantatora bawełny. Na jej oczach świat zmienia się nie do poznania, a czytelnik obserwuje jej stopniowe dorastanie. Wojna secesyjna, romanse i dramaty – a wszystko to pokazane oczami barwnej bohaterki. „Przeminęło z wiatrem” należy do najbardziej wciągających książek, jakie kiedykolwiek powstały.

„Mistrz i Małgorzata” – ponadczasowy tytuł wśród najbardziej wciągających książek

Lektura, która niezmiennie zachwyca, bawi i porywa w swój szalony świat, a przy okazji dostarcza materiału do filozoficznych rozważań i nieskończonego pola do interpretacji. O czym właściwie opowiada „Mistrz i Małgorzata”? Wątków jest kilka, a akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – w Moskwie lat 30. XX wieku oraz w Judei w czasach Jezusa. Znajdziesz tu wielką miłość i absurdy państwa totalitarnego, prozę życia i surrealizm, powagę i śmiech.
„Mistrz i Małgorzata” to powieść bardzo specyficzna i wielowątkowa. Chociaż nie przypadnie do gustu każdemu, wśród najbardziej wciągających książek w rankingach często zdobywa wysokie miejsca i dzieje się tak nie bez powodu. Zawdzięcza to wyjątkowej atmosferze w brawurowy sposób stworzonej przez autora.

Cykl „Mroczna wieża” – najbardziej wciągające książki Stephena Kinga

Jakie są najbardziej wciągające książki Stephena Kinga? Sam autor za swoje dzieło życia uznaje cykl „Mroczna wieża”. Powieści, które wchodzą w jego skład, nawiązują do rozmaitych gatunków, a fabułę można odczytywać wielowymiarowo. Wszystko to sprawia, że są chętnie wybierane nie tylko przez wiernych wielbicieli prozy autora.
Bohaterem książek jest Roland Deschain, ostatni rewolwerowiec, podążający śladem Człowieka w Czerni. Roland usiłuje odnaleźć Mroczną Wieżę – centrum światów, skrywające zagadkę czasu i przestrzeni.
Pierwszy tom cyklu zatytułowany „Roland” jest uważany za najmniej udaną część cyklu, a mimo to jest to książka wciągająca w apokaliptyczny i dziwny, a jednocześnie bardzo klimatyczny świat. Dalej jest tylko lepiej, a czytelnik sam nie wie, kiedy zostaje złapany w sidła i nie może oderwać się od kolejnych tomów.

Cykl „Millennium” – najbardziej wciągające szwedzkie książki

Kryminały skandynawskie cieszą się ogromną popularnością. Mroczna i pociągająca, zupełnie jak jej główna bohaterka – taka jest pierwsza część cyklu „Millennium”. Ona i pozostałe tomy to jedne z najbardziej wciągających książek wszech czasów. Rankingi popularnych pozycji nie bez powodu zawsze stawiają je na piedestale.
Chociaż każdy z tomów cyklu liczy kilkaset stron, wprost nie można się od nich oderwać. Kiedy czyta się o Lisbeth Salander i Mikaelu Blomkviście, poszukujących rozwiązania zagadki, świat się zatrzymuje, a jedyne o czym można myśleć to ich losy. Niewątpliwie są to kryminały ponure i brutalne, a jednocześnie wiele osób czyta je w dużej mierze dla wątków obyczajowych. Czy warto sięgnąć po te pozycje? Wystarczy zacząć, by nie móc się zatrzymać.

„Cień wiatru” – wyjątkowa książka zanurzona w klimacie Barcelony

Książka, której siła tkwi w oryginalności i niezwykłej, tajemniczej atmosferze. Dlaczego „Cień wiatru” można zaliczyć do najbardziej wciągających książek, jakie powstały? Ze względu na ciekawie prowadzoną narrację, emocje, które wywołuje, i klimat Barcelony, w który czytelnik zanurza się krok po kroku.
Bohaterem powieści jest Daniel Sempere, który, zafascynowany autorem posiadanej przez siebie książki, usiłuje odnaleźć inne dzieła twórcy. Tak zaczyna się wielka przygoda, która prowadzi go w bardzo niebezpieczne rejony.

„Nie mów nikomu” – jedna z najbardziej wciągających książek Cobena

Harlan Coben to jeden z najlepszych autorów kryminałów, a „Nie mów nikomu” zdecydowanie należy do jego najbardziej wciągających książek. Fałszywe tropy, wielkie emocje, nagłe zwroty akcji – w tej powieści znajdziesz wszystko, czego potrzebuje dobry kryminał. Powieść napisana jest jasnym językiem i mistrzowsko skonstruowana, dzięki czemu czyta się ją jednym tchem. Trzyma w napięciu do ostatniej chwili i nie sposób przestać o niej myśleć.
David Beck jest lekarzem, którego żona zginęła osiem lat temu. Każdego dnia próbuje się pogodzić z tym tragicznym wydarzeniem, jednak wszystko zmienia się, kiedy dostaje tajemnicze wiadomości. Co wykaże jego śledztwo?

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” – polski kryminał do przeczytania jednym tchem

Także wśród polskich kryminałów znajdziemy znakomite propozycje. Książka polskiej noblistki, którą można zaliczyć do jej najbardziej wciągających książek. Czyta się ją lekko i błyskawicznie, a poruszane wątki zachęcają do rozważań na temat tego, co jest dobre, a co złe, czym jest prawdziwa samotność i jakie prawo ma człowiek do ingerowania w świat natury.
Kto jest sprawcą tajemniczych morderstw, które mają miejsce we wsi na skraju Kotliny Kłodzkiej? Czy rzeczywiście, jak twierdzi główna bohaterka – Janina Duszejko, to zwierzęta mszczą się za swoje krzywdy?
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym