Data publikacji:

Jaki będzie najcichszy okap podszafkowy? Ranking najlepszych okapów

Okap stał się standardowym wyposażeniem kuchennym. Nie bez powodu – dzięki niemu możesz zadbać o bieżące pochłanianie zanieczyszczeń powietrza w trakcie gotowania, ochronić meble i ściany przed tłustym osadem, a nawet pożegnać się z nieprzyjemnymi zapachami. Jednym z rodzajów sprzętu AGD jest model podszafkowy. Chcesz kupić właśnie ten typ urządzenia? W takim razie pomożemy ci wybrać nie tylko funkcjonalny i wydajny, ale także najcichszy okap podszafkowy.
najcichszy okap podszafkowy

Cichy okap, czyli jaki?

Cichy okap to ten, który generuje jak najmniejszy hałas w trakcie pracy na pełnych obrotach. Co to oznacza w praktyce? Do tej kategorii można zaliczyć urządzenia, które generują dźwięk nieprzekraczający 50 dB. Im niższa wartość, tym lepiej.
Pamiętaj, że na cichą pracę okapu wpływają różne czynniki. To przede wszystkim prawidłowy montaż. Jeśli instalacja zostanie przeprowadzona w niewłaściwy sposób, to istnieje ryzyko, że generowane nawet przez ciche urządzenie drgania sprawią, że będzie głośno pracować. Podobnie jest w przypadku zabrudzonego filtra przeciwtłuszczowego.
Nie musisz się martwić, że znalezienie cichego okapu podszafkowego sprawi ci trudność. Na rynku czekają dziesiątki sprzętów AGD, w tym również te z oferty renomowanych producentów. Mowa o takich markach jak Bosch, Siemens czy Globalo, które od lat cieszą się zaufaniem klientów.

Kiedy cichy okap podszafkowy jest dobrym wyborem?

Tak naprawdę cichy okap podszafkowy jest zawsze dobrym wyborem – w końcu nikt nie lubi nadmiernego hałasu. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których należy zwrócić szczególną uwagę na poziom hałasu generowanego przez sprzęt AGD. Cichy okap jest polecany do domów i mieszkań, w których:
  • salon i kuchnia są ze sobą połączone;
  • ściana, na której zostanie zamontowany okap, znajduje się bezpośrednio przy sypialni;
  • mieszkają małe dzieci lub osoby starsze i chore, potrzebujące spokoju.
  • Cichy okap podszafkowy – jakie ma zalety?

    Niski poziom generowanego hałasu to tylko jedna z wielu zalet, którymi mogą pochwalić się najcichsze okapy podszafkowe. Lista ich plusów jest o wiele dłuższa i w głównej mierze dotyczy tego konkretnego rodzaju sprzętu AGD. Do zalet cichych okapów podszafkowych zaliczamy: 
  • możliwość montażu nawet w małych kuchniach, i to w dowolnym miejscu;
  • brak problemów z aranżacją przestrzeni, ponieważ model podszafkowy zapewnia spójną stylistykę wnętrza;
  • brak konieczności podłączenia urządzenia do wentylacji;
  • atrakcyjną cenę.
  • Najcichszy okap podszafkowy – na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

    Liczba generowanych decybelu to nie wszystko, na co powinno się zwrócić uwagę w trakcie zakupu najcichszego okapu podszafkowego. Jaki okap podszafkowy wybrać? Podstawą są wymiary, które muszą być dopasowane do zabudowy kuchennej. Jeżeli twoje meble mają standardową szerokość i głębokość, to znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno sprawić ci problemu. Jeśli jednak wiesz, że szafki będą mieć nietypowe wymiary – warto rozważyć wybór okapu podszafkowego już na etapie projektowania kuchni.
    Kolejnym ważnym parametrem jest wydajność określana w m3/h. To po prostu ilość powietrza, którą cichy okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. W tym przypadku niezbędne jest dopasowanie wydajności do wielkości kuchni. Im jest ona większa, tym bardziej niezbędny jest wyższy poziom wydajności. Najcichsze okapy podszafkowe mogą pochwalić się wartościami wynoszącymi nawet ponad 700 m3/h.
    Nie bez znaczenia jest również klasa energetyczna. Jeśli chcesz zafundować sobie energooszczędny i jednocześnie cichy okap podszafkowy, to warto mieć na oku modele oznaczone literą A+, A lub B. Sprawdź też rodzaj oświetlenia. Najniższe rachunki zapłacisz, decydując się na urządzenie wyposażone w światło LED.
    Co jeszcze sprawdzić, kupując najcichszy okap podszafkowy? Zdecydowanie sposób sterowania. Tu masz całkiem spory wybór. Możesz zdecydować się na model sterowany elektronicznie lub mechanicznie – to dwa najpopularniejsze rozwiązania. Oprócz tego na rynku znajdziesz także modele sterowane dotykowo, zdalnie, a nawet gestem. To świetne propozycje dla miłośników innowacyjnych technologii.
    Na zakończenie zapoznaj się z listą funkcji, w które wyposażono interesujący cię okap podszafkowy. Tego typu modele mogą być wyposażone w dodatkowy pochłaniacz, opcję intensywnego pochłaniania czy timer. Jeżeli chcesz zadbać o maksymalną czystość powietrza w swojej kuchni, to warto też rozważyć zakup okapu ze wskaźnikiem nasycenia filtra.

    Wybieramy najcichszy okap podszafkowy – polecane produkty

    Wiesz już, czym charakteryzuje się cichy okap podszafkowy, jakie ma zalety oraz na co zwrócić uwagę w trakcie jego zakupu. Na zakończenie zachęcamy cię do zapoznania się z zestawieniem polecanych modeli. Jaki jest najcichszy okap podszafkowy? Odkryj najlepsze rozwiązania do twojej kuchni.

    1. Globalo Retio 60.1

    Największą popularnością wśród najcichszych okapów podszafkowych cieszy się model Globalo Retio, który możesz kupić w 5 wersjach kolorystycznych. Urządzenie może pochwalić się poziomem głośności wynoszącym 48 dB. Jednak cicha praca to nie wszystko. Polecany sprzęt ma klasę energetyczną B, wydajność 525 m3/h i energooszczędne oświetlenie LED. Jest sterowany przy użyciu przycisków typu push-button, ma 3-stopniową regulację prędkości oraz aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy.

    2. Globalo Viledo 60.1

    Kolejny dobry i cichy okap od marki Globalo, tym razem generujący hałas wynoszący 49 dB. Dlaczego warto rozważyć jego zakup? Urządzenie o klasie energetycznej C ma wydajność na poziomie 415 m3/h, jest dostępne w 3 kolorach oraz zostało wykonane ze stali lakierowanej. Producent wyposażył je w przyciski push-button, możliwość używania z filtrem węglowym lub aluminiowym, a także w funkcję wyciągu.

    3. Globalo Pinelio 60.1

    Globalo Pinelio 60.1 to najcichszy okap podszafkowy w naszym zestawieniu, który w trakcie pracy generuje dźwięki na poziomie zaledwie 43 dB. To jednak tylko początek długiej listy jego zalet. Urządzenie ma klasę energetyczną A+, wydajność wynoszącą 395 m3/h, 2 dostępne kolory oraz sterowanie dotykowe z opcją korzystania z pilota. Co więcej, okap został wykonany z wytrzymałego szkła hartowanego, ma 2 tryby pracy oraz zwraca uwagę swoim nowoczesnym designem i kompaktowymi wymiarami.

    4. Toflesz OK-6 Linea ECO 90 700 m3/h

    Cichy okap podszafkowy Toflesz ma klasę energetyczną B i poziom głośności wynoszący 44 dB. Uwagę zwraca jego wydajność, która osiąga wartość nawet 700 m3/h. Właśnie dlatego to model idealny do większych kuchni lub tych połączonych z salonem. Urządzenie ma tryb pochłaniacza i wyciągu, zostało wyposażone w aluminiowy filtr wielokrotnego użytku oraz ma 4-stopniową regulację intensywności pracy. Całość dopełnia sterowanie sensorowe i wyświetlacz LED.

    5. Siemens iQ300 LB55565

    Model Siemens ma klasę energetyczną C, wydajność 618 m3/h oraz głośność pracy wynoszącą jedynie 43 dB, co czyni go drugim najcichszym okapem podszafkowym w naszym zestawieniu. Urządzenie w uniwersalnym odcieniu srebrnym jest wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED, praktyczny tryb intensywny, który doskonale radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, a także w przeciwtłuszczowy filtr. Okap może pracować w obiegu otwartym lub zamkniętym.
    Jeśli już wybrałeś idealny model, zobacz, jak zamontować okap podszafkowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.