Data modyfikacji:

Najlepsze książki – co czytać w 2024 roku?

Co warto czytać w 2024 roku? Popularne i polecane książki to często sensacje, horrory i kryminały. My jednak dla równowagi w tym poradniku sugerujemy sięgnąć po kilka dobrych pozycji z zakresu literatury pięknej i reportażu.

najlepsze książki

Gorzko, gorzko – Joanna Bator

Wśród polecanych książek na rok 2024 nie może zabraknąć wydanej w listopadzie 2020 roku powieści Joanny Bator. Po kultowej tzw. wałbrzyskiej serii, czyli „Piaskowej Górze”, „Chmurdalii” oraz „Ciemno, prawie noc”, autorka ponownie osadziła bohaterów swojej powieści w dolnośląskich miastach i miasteczkach.

Tym razem wydarzenia opowiedziane w nurcie realizmu magicznego mają miejsce w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku, zwanym śląskim Davos. W książce poznajemy przedstawicielki czterech pokoleń – Bertę, Barbarę, Violettę i Kalinę – których historie plączą się ze sobą nawzajem, traumy są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a zbrodnie popełnione w przeszłości rezonują na kolejnych członków rodziny.

Najnowsza powieść Joanny Bator zbiera bardzo pochlebne recenzje i została niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników, o czym świadczyć może chociażby nominacja do grona najlepszych książek serwisu Lubimy Czytać.

Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska

Po świetnie przyjętym przez czytelników „A ja żem jej powiedziała”, we wrześniu 2020 roku Katarzyna Nosowska znów zachwyciła swoich wielbicieli. Tym razem pod jej nazwiskiem ukazał się zbiór felietonów i miniatur literackich. To pełne humoru i błyskotliwych spostrzeżeń szkice oparte na osobistych przeżyciach autorki, a także doświadczeniach bliskich jej osób.

Jeśli szukasz dobrej książki, która skłoni do refleksji, wzruszy do łez, ale również wywoła uśmiech na twarzy, warto sięgnąć właśnie po najnowszą publikację Katarzyny Nosowskiej. Z właściwym sobie urokiem i szczerością piosenkarka i pisarka w jednej osobie porusza często bardzo osobiste tematy, a całość opowiedziana jest lekkim i bardzo przystępnym językiem.

Moc dobrego snu – Mosley Michael

W rankingu polecanych książek na rok 2024 nie mogło zabraknąć literatury poradnikowej. Książka „Moc dobrego snu” to szalenie ciekawy zbiór informacji i wskazówek, dzięki którym można wprowadzić w życie nawyki, które przełożą się na poprawę jakości snu. A jak wiadomo, regenerujący sen to jeden z najważniejszych składników zdrowego trybu życia, dlatego jeśli masz na względzie swój ogólny dobrostan, warto sięgnąć po omawianą pozycję.

Co więcej, autor nie szczędzi nam ciekawostek, jak chociażby informacji o tym, co dzieje się z ludzkim organizmem w wyniku deficytu snu oraz jak poprawa jego jakości przekłada się na lepszy stan zdrowia. Michael Mosley proponuje czytelnikom swoją autorską metodę walki z bezsennością, a wszystko to jest podane przystępnym językiem, dzięki któremu książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie.

Szepty spoza nicości – Remigiusz Mróz

Trzeci tom cyklu o Sewerynie Zaorskim został wydany pod koniec stycznia tego roku, ale bardzo szybko wspiął się na szczyty rankingów topowych książek. Nowa powieść Remigiusza Mroza to kolejna w dorobku pisarza wartka akcja przesycona wątkami kryminalnymi.

Tym razem bohaterowie znani z wcześniejszych „Listów zza grobu” oraz „Głosów z zaświatów” muszą zmierzyć się z zagadką, która zaczyna się od tragicznego znaleziska w pobliskim lesie. Odkrycie krzyżuje plany Zaorskiego – patomorfolog planował sprzedać dom i na zawsze pożegnać się z Żeromicami, ale nie może odmówić pomocy tamtejszej policjantce, a swojej dobrej znajomej, czyli Kai Burzyńskiej.

Historia, która choć rozkręca się dość powoli, jak zawsze u Mroza trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Co więcej, jest sprawnie napisana, a autor nie zwalnia tempa – „Szepty spoza nicości” nie są ostatnim tomem cyklu o Zaorskim.

Przeczytaj również: Remigiusz Mróz – książki i kolejność czytania

Pięć Stawów. Dom bez adresu – Beata Sabała-Zielińska

To kolejna pozycja w naszym rankingu książek, która została wydana w roku poprzednim, ale niezmiennie wciąż jest warta uwagi. Beata Sabała-Zielińska dobrze znana jest czytelnikom zainteresowanym książkami o górach dzięki swojemu poprzedniemu wydawnictwu, czyli świetnie przyjętej opowieści o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym – „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć.” Tym razem reporterka z typowym dla siebie kunsztem opowiada historię jednego z kultowych tatrzańskich schronisk, które wdzięcznie nazywa „domem bez adresu”.

Popularna Piątka, czyli schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, to najwyżej położona noclegownia po polskiej stronie Tatr. Od lat prowadzone jest przez jedną rodzinę i turyści zgodnie twierdzą, że to jedno z najbardziej szczególnych miejsc w Tatrach. Skąd bierze się czar schroniska ulokowanego nad brzegiem Przedniego Stawu Polskiego? Jak żyje się w miejscu, do którego nie prowadzi żadna droga przejezdna dla samochodu?

Autorka opowiada fascynującą historię schroniska i rodziny, oddając głos kolejnym pokoleniom gospodyń prowadzących popularną Piątkę. To jedna z tych polecanych książek, która z pewnością zachwyci wszystkich miłośników Tatr i górskich wędrówek.

Później – Stephen King

Autor kultowych thrillerów i powieści grozy nie zwalnia tempa. Tym razem do rąk czytelników trafia książka, której bohater, Jamie, widzi zmarłych, a tym samym zna wiele mrocznych sekretów. Swoje zdolności wykorzysta podczas śledztwa prowadzonego przez nowojorską policję.

Najnowsza książka Kinga to dobra powieść, którą docenią nie tylko oddani wielbiciele książek horrorów, ale też fani beletrystyki w ogóle – obok wątków przyprawiających o gęsią skórkę, w książce nie brakuje wyrazistych postaci i ciekawie zarysowanego tła psychologicznego.

Przeczytaj także: Stephen King. Książki mistrza grozy

Lina – Sara Antczak

Historia opowiedziana przez młodą wrocławską autorkę to kolejna pozycja w zestawieniu ciekawych książek, po które warto sięgnąć w roku 2024. „Lina” to opowieść o młodych ludziach – Ninie i Mikołaju, których połączyła miłość do gór. Bohaterowie borykający się z trudną przeszłością, w górach znajdują spokój i ukojenie od prześladujących ich traum. Ale ucieczka w góry nie zawsze okazuje się dobrą receptą na trapiące ich zmartwienia.

Książka Sary Antczak to ciekawa pozycja również przez wzgląd na to, że wymyka się jednoznacznym porządkom literackim. Niektórzy przypisują ją do tzw. nurtu książek new adults czy young adults, czyli powieści traktujących o ludziach wchodzących w dorosłość. Ale w tej historii dochodzą do głosu bardzo wyraźnie także wątki obyczajowe oraz elementy romansu. A jakby tego wszystkiego było mało, to jeszcze w tle przeczytamy o górach, wyprawach i wspinaczce.

Diuna – Frank Herbert

Klaska science fiction, świetnie znana wielbicielom gatunku, w tym roku zdecydowanie zalicza się do powszechnie polecanych książek. Powieść została wydana w 1985 roku, jednak to w 2020 i 2021 roku czytelnicy coraz chętniej wracają do literackich korzeni science fition, ze względu na premierę nowej ekranizacji książki z Timothée Chalametem i Zendayą w rolach głównych. Prmiera początkowo miała się odbyć w 2020 roku, ale ze wzgledu na trwającą pandemię została przełożona na 2021 rok.

To ponadczasowa historia, która mimo upływu lat wcale się nie zestarzała. Wydarzenia dzieją w odległej przyszłości się na pustynnej planecie Arrakis, zwanej Diuną właśnie. Znajduje się tu jedyne we Wszechświecie źródło melanżu, czyli substancji, która pozwala m.in. na podróże kosmiczne i przedłużanie życia. Na planecie dochodzi do przewrotu i walki o władzę. Obok wciągającej historii szczególnie ciekawy jest rozbudowany, pełen wizjonerskich założeń świat.

Księgi Jakubowe – Olga Tokarczuk

Wśród polecanych książek na rok 2024 nie mogło zabraknąć tomu sygnowanego nazwiskiem noblistki. „Księgi Jakubowe” uznawane są przez krytyków za najważniejsze dzieło w twórczości Tokarczuk – ta licząca sobie przeszło 900 stron powieść historyczna pełna jest barwnych postaci, wiernych opisów ówczesnych realiów czy wreszcie odniesień filozoficznych i religijnych.

Chociaż powieść od dawna znajduje się na szczytach rankingów najlepszych książek, nie jest to lektura łatwa w odbiorze: częsta zamiana perspektyw i narratorów wymaga skupienia i uwagi, jednak jest to prawdziwa czytelnicza uczta.

Saga o Wiedźminie – Andrzej Sapkowski

Chociaż białowłosy pogromca potworów ma na karku już ładnych parę lat, bo od dnia premiery pierwszego tomu minęło blisko 30 lat, to dzięki premierze serialu o przygodach Geralta, powieści Andrzeja Sapkowskiego znów znalazły się na topie list bestsellerów. I słusznie, bo o ile serial może budzić mieszane uczucia, o tyle saga o wiedźminie Geralcie, czarodziejce Yennefer i księżniczce Cirilli należy do kanonu fantastyki.

Jeśli szukasz dobrych książek fantasy i lektury na dłużej, to będzie strzał w dziesiątkę. Całość sagi składa się aż z 7 tomów. Pierwsze dwie części to opowiadania, w których możemy poznać najważniejszych bohaterów oraz cały wiedźmiński świat. Główna akcja sagi zawiązuje się dopiero w trzecim tomie, czyli w „Krwi Elfów”, kiedy to Geralt wraz ze swoimi przyjaciółmi zostają wplątani w wielką politykę, a królestwa Nordlingów stają w obliczu inwazji cesarstwa Nilfgardu.

„Przepaść” – Remigiusz Mróz

Jest to najnowsza książka jednego z najbardziej poczytnych polskich autorów ostatnich lat. Wydana w ostatnim kwartale 2021 roku książka jest siódmą częścią serii o komisarzu Wiktorze Forscie. Autor po mistrzowsku ujmuje w słowa atmosferę ciągłego zagrożenia oraz zmieniających się warunków pogodowych w Tatrach, gdzie trwają poszukiwania młodej turystki. „Przepaść” posiada wszystkie cechy dobrej książki: niejednoznaczność, drugie dno i wartką akcję, a wszystko to w scenerii trudnych górskich warunków.

„Dobre wychowanie” – Amor Towles

W 2022 roku otrzymamy świeży przekład najnowszej książki autora „The Lincoln Highway”. Data premiery nie jest jeszcze znana. Wydawnictwo Znak Literanova postanowiło umilić jednak czytelnikom okres oczekiwania i wznowić nakład pierwszej powieści Amora Towlesa „Dobre wychowanie”. Nie bez powodu należy ona do polecanych książek dla zapalonych czytelników prozy. Autor po mistrzowsku maluje słowem obraz Nowego Jorku z lat 30. Przedstawia historię dwóch różnych osób, których losy sprawiają, że zaczynają kroczyć wspólną drogą przez życie. Pieniądze, kariera, zawiedzone nadzieje – to wszystko znajduje się w tej wciągającej lekturze. A wszystko to przeplatane zasadami tytułowego „dobrego wychowania”. 

Amor Towles posiada szerokie grono fanów na całym świecie. Śledząc niesłabnącą popularność „Dobrego wychowania”, książka ta może okazać się najlepszą przeczytaną książką w nowym roku. Warto także wyczekiwać ogłoszenia daty premiery „The Lincoln Highway”, by sięgnąć również i po najnowsze dzieło tego autora. 

„Bowie w Warszawie” – Dorota Masłowska

Kontrowersyjny, balansujący na granicy malowniczego absurdu i szarej codzienności. Tak można opisać trudny do sklasyfikowania styl pisarski Doroty Masłowskiej. Fani twórczości pisarki ucieszą się na wieść, że 12 stycznia 2022 roku będzie mieć premierę kolejna książka Masłowskiej. „Bowie w Warszawie” ukaże się nakładem wydawnictwa Znak. Autorka zabiera czytelników do Warszawy z lat 70., łącząc ówczesne realia z ekscentryczną postacią jakby z innego świata – artystą Davidem Bowie. Dorota Masłowska napisała scenariusz teatralny do sztuki o tym samym tytule.

„Czarne lato. Australia płonie” – Szymon Drobniak

Kolejną pozycją wśród polecanych przez nas książek jest „Czarne lato. Australia płonie”, której premiera odbyła się pod koniec 2021 roku. Autor Szymon Drobniak poruszył w tej ciekawej książce trudny temat katastrofy klimatycznej. Pożary w Australii są nie tylko tragedią dla okolicznych mieszkańców, fauny i flory, ale również będą przyszłością innych części świata – przekonuje w swej książce autor. Szymon Drobniak relacjonuje wydarzenia, których był bezpośrednim świadkiem. Używając poetyckiego języka sprawia, że walka o ocalenie życia rozgrywa się jakby tuż przed oczami czytelnika. Reportaż ten na długo pozostaje w pamięci. 

„Też tak mam” – Magdalena Kostyszyn

Ranking ciekawych książek zamyka „Też tak mam” Magdaleny Kostyszyn. Autorka zebrała w swojej książce historie kobiet, różnorodne jak każda z bohaterek. Lektura tej pozycji daje odczucie ulgi zmieszane z zaskoczeniem, gdy chce się krzyknąć „też tak mam!” koleżance, którą poznało się właśnie na kartach książki, a z którą rozumiecie się bez słów. Magdalena Kostyszyn pokazuje, że pomimo niespełnienia ról, których oczekuje od kobiet najbliższe otoczenie, możliwe jest odnalezienie własnego sensu i wspólnoty osób, które przeżywają to, co ty. I to bez względu na to, czy chcesz zostać matką, czy nie; czy chcesz poświęcić się dbaniu o dom, a może wybierasz karierę zawodową czy emigrację. Historie zebrane na kartach „Też tak mam” umacniają w poczuciu dążenia do własnych celów i dodają otuchy. 

„Matka siedzi z tyłu”

Książka Joanny Mokosy-Rykalskiej „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte” nie schodzi z list najchętniej czytanych książek w 2021 r. i wiele wskazuje, że utrzyma się na niej także w tym roku. Powieść, będąca zbiorem luźnych opowiadań z życia warszawskiej matki, producentki filmowej i dojrzałej kobiety, która rzeczywistość i swoją codzienność traktuje czasem zupełnie niedojrzale. Ale to tylko pozory – pod doskonałym poczuciem humoru i świetnie dobranymi słowami, w których widać niezawodny słuch literacki, kryje się cierpka refleksja współczesności wielkomiejskiej. Książka lekko i zabawnie traktuje rzeczywistość, dlatego jej lektura może być trafionym lekiem i odtrutką na szarą i czasem smutną rzeczywistość pandemiczną. Książka zdobyła pierwsze miejsce w corocznym plebiscycie sklepu Empik.

„Gdzie jesteś, piękny świecie”

„Gdzie jesteś, piękny świecie” to kolejna powieść Sally Rooney, autorki „Normalnych ludzi” i „Rozmów z przyjaciółmi”. Międzynarodowy sukces najnowszej książki Rooney wynika po części z pokazania zdolności (lub jej braku) ludzi do odradzania się po klęskach i trudnościach życiowych. Mamy tu rozstanie i nowy flirt ze starym znajomym, długą podróż do Rzymu, współczesny Dublin i młodych ludzi po przejściach, którzy bardzo chcą żyć w lepszym świecie. Długo wyczekiwana powieść w polskim tłumaczeniu Jerzego Kozłowskiego dostępna jest od marca 2022 r., choć na świecie można ją już czytać od września 2021 r.  

„Ulisses” na nowo i z przewodnikiem

Tę książkę również zaliczamy do literatury pięknej. Nie jest jednak świeżą nowością. Za to jest hitem, i to od 100 lat! W 2022 r. mija wiek od pierwszego wydania tej opowieści o życiu, zwanej książką książek, której akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. I choć dla niektórych jest to modernistyczny eksperyment językowy, to warto wiedzieć, że James Joyce naszpikował powieść wieloma znaczeniami. Ale jak twierdzi sam tłumacz, Błażej Świerkocki, który dzieło tłumaczył przez ponad 7 lat, nikt tak do końca nie rozumie tej książki. Gdy pod koniec 2021 r. w księgarniach pojawił się jego nowy przekład, natychmiast zniknął z półek, wyprzedając się do zera. Świadczy to jednak o nieustającej popularności „Ulissesa”, nie tylko wynikającej z faktu, że dzieło to na półce trzeba po prostu mieć. Warto zmierzyć się z lekturą. By była ona łatwiejsza, tłumacz przygotował swego rodzaju przewodnik książkowy „Łódź Ulissesa”, w którym objaśnia najważniejsze wątki, identyfikuje prawdziwe postaci i demaskuje te fikcyjne.

„Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”

W tej kategorii ukazuje się ciągle wiele mądrych i poruszających książek. Trudno wybrać te najlepsze, bo wszyscy autorzy reportaży wykonują monumentalną pracę. W przypadku reportaży społecznych trzeba też uważać, ponieważ niektóre pozycje są dogłębnie wstrząsające, i jeśli akurat twoja odporność lub stan psychiczny są nadwyrężone przez kryzys i pandemię, to warto wybrać raczej coś lżejszego. Na pewno mocny przekaz daje książka Aleksandry Zbroi pt. „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”. Autorka wspomina w niej ojca-alkoholika, wraca do trudnych sytuacji, opisując je językiem dosadnym, obrazowym i często pozornie pozbawionym emocji, co jednak wzmacnia odbiór.  

„Usługa czysto platoniczna”

Interesującą pozycją jest też reportaż wydany przez wydawnictwo Czarne „Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes”. Oktawia Kromer opisuje nowe zjawisko naszej rzeczywistość, które jest odpowiednią na pogłębiającą się samotność ludzi. Niezrealizowana potrzeba bliskości powoduje, że powstają firmy oferujące przytulanie i głaskanie za pieniądze. Autorka zajmująco opisuje też, jak wyglądają kulisy szkoły uwodzenia, która organizuje kursy podrywania. Z jednej strony zabawne przedsięwzięcia, w gruncie rzeczy są wyjątkowo smutne.

Zdjęcie: Envato Elements