Data publikacji:

Dobre książki 2019 – jakie tytuły warto przeczytać w tym roku?

Autorzy i wydawcy nie próżnują – co roku na rynku pojawia się mnóstwo książek. Jak w tym gąszczu literatury znaleźć naprawdę dobre książki? Jeśli chcesz urządzić sobie czytelniczą ucztę i szukasz ciekawej opowieści, przekonaj się, jakie książki warto przeczytać w 2019 roku?

Polecane książki w 2019 roku: 

Michelle Obama „Becoming. Moja historia”

Michelle Obamy przedstawiać nikomu nie trzeba. Była pierwsza dama Ameryki i żona Baracka Obamy zaprasza czytelników do sentymentalnej podróży w przeszłość. To świetna okazja, aby zajrzeć nie tylko za kulisy życia w Białym Domu i w blasku fleszy, ale też poznać historię kształtowania się silnego charakteru, łączenia obowiązków służbowych z wyzwaniami rodzicielstwa czy wreszcie opowieść o pasji i dążeniu do obranego celu. Nie jest to sztywna autobiografia, w której autor gloryfikowałby swoje dokonania i przeżycia – Obama nie stroni od refleksji i porusza wiele aktualnych problemów współczesnego świata, jak rasizm czy seksizm, dlatego jest to lektura bardzo na czasie. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2019 roku, zdecydowanie postaw na biografię Michelle Obamy.

Kathryn Kroft – „Nie pozwól mu odejść”

A jeśli w literaturze szukasz mrożącej krew w żyłach rozrywki, prawdziwy dreszczyk emocji poczujesz czytając najnowszą książkę Kathryn Kroft. Autorka bestsellerowych thrillerów tym razem serwuje czytelnikom opowieść o głęboko skrywanych rodzinnych sekretach. Główną bohaterką powieści jest Zoe, która kilka lat wcześniej straciła ukochanego syna. Kobieta stara się uporać ze stratą i nawet przeprowadza się w inne miejsce, ale to wszystko na nic – pewnego dnia dostaje wiadomość z sugestią, że śmierć jej syna wcale nie była wypadkiem. To uruchamia całą lawinę wydarzeń, które autorka osnuła wokół ciekawej fabuły. Jeśli szukasz dobrej książki na majówkę czy urlop, „Nie pozwól mu odejść” będzie strzałem w dziesiątkę.

Gerald Posner „Dzieci Hitlera: Jak żyć z piętnem ojca nazisty?” 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakimi ludźmi na co dzień byli wojenni zbrodniarze z czasów drugiej wojny światowej? Jak układały się ich relacje z najbliższymi, rodziną i dziećmi? Książka Geralda Posnera to szokująca opowieść o kochających ojcach i wspierających małżonkach, którzy zapisali się na kartach historii, jako jedni z najkrwawszych katów w dziejach. Książka zawiera kilkanaście rozmów z dziećmi i krewnymi nazistów, m.in. Josefa Mengele nazywanego „aniołem śmierci”, Rudolfa Hessa jednego z najbliższych współpracowników Hitlera, czy Hansa Franka, kata polskich Żydów. Możemy tu wyczytać często dość szokujące opinie bliskich, od usprawiedliwiania i zarzekania się o niewinności, przez dumę, aż do głębokiego potępienia. Jeśli dobre książki mają zmuszać do refleksji, to „Dzieci Hitlera” z pewnością to zrobią. 

Joanna Kuciel-Frydryszak – „Służące. Panie do wszystkiego”

Czy wiesz, że w przedwojennej Polsce tysiące młodych dziewczyn pracowało jako służące? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że praca ta oznaczała niemal niewolnictwo – kobiety pracujące w roli pomocy domowej były w pełni zależne od decyzji chlebodawcy, a za wykonane obowiązki dostawały jedynie niewielką zapłatę. Reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak to wnikliwy obraz polskiego społeczeństwa tamtych czasów oraz relacji zachodzących między przedstawicielami różnych społecznych klas. Jakie książki warto przeczytać w tym roku? Na pewno „Służące”

Bernard MacLaverty - „Przed końcem zimy”

To wzruszająca i pełna ciepła historia dojrzałej miłości. Główni bohaterowie, Gerry i Stella, to starsze małżeństwo, które przybywa do Amsterdamu na krótki urlop. Niestety wymarzony wyjazd szybko zamienia się w totalną klapę, a wszystko to za sprawą zimy i niełaskawej pogody. Tu jednak powieść wkracza na znacznie poważniejsze tory, bo czytelnik zagłębia się w świat zawiedzionych nadziei, skrywanych uczuć i pozorów. A wszystko to napisane pięknym, literackim językiem, dlatego książka Bernarda MacLavertego to zdecydowanie jedna z tych książek, których nie można przegapić.

Bjorn Vassenes – „Nieznane życie lodowców”

Dobra książka o lodowcach? Jak najbardziej! Publikacja Bjorna Vassenesa to fascynująca opowieść o tym, że lodowce unoszące się gdzieś na wodach kół podbiegunowych, tak naprawdę mają wpływ również na nasze życie. Jeśli zachwyciło cię „Sekretne życie drzew” i inne dobre książki o naturze, publikacja o lodowcach też powinna ci się spodobać. Napisana jest przystępnym językiem i pełna ciekawostek oraz jednocześnie wywołuje refleksję na temat dbałości o stan naszego środowiska.

Wiesław Myśliwski – Ucho igielne 

To z kolei literatura najwyższych lotów. Jeśli w dobrych książkach szukasz wyzwania intelektualnego i jednocześnie chcesz się zachwycić pięknem języka, „Ucho igielne” jest zdecydowanie jedną tych książek, po które należy sięgnąć. Co prawda, ostatnia publikacja Wiesława Myśliwskiego ukazała się na rynku wydawniczym już w 2018 roku, ale fakt, że mistrz polskiej literatury wydaje nową książkę średnio raz na 10 lat, sprawia, że bez wyrzutów sumienia można ją umieścić w zestawieniu dobrych książek bieżącego roku. 

Joanna Bator – „Ciemno, prawie noc”

Dziwi cię, co książka nagrodzona kilka lat temu literacką nagrodą Nike robi w zestawieniu dobrych książek 2019? Wszystko za sprawą nowego wydania, które układało się w związku z premierą adaptacji filmowej. Główną bohaterką powieści jest Alicja Tabor, która wraca do rodzinnego Wałbrzycha, aby napisać reportaż o zaginionych dzieciach. Wkrótce się okazuje, że reporterka trafi na ślad nie tylko historii kryminalnej, ale będzie musiała się rozprawić również z własną przeszłością, w której nie brakuje tragicznych wydarzeń, dziwnych splotów akcji, kotów i pereł. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki warto przeczytać w 2019 roku, nowe wydanie „Ciemno, prawie noc” z pewnością cię nie zawiedzie.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny