Data modyfikacji:

Najmocniejszy klej do metalu – jaki wybrać?       

Spajanie ze sobą elementów lub przedmiotów wykonanych z metalu może stanowić spore wyzwania. Tradycyjne metody ich łączenia wymagają bowiem specjalistycznych narzędzi, do których obsługi niezbędne jest odpowiednie doświadczenie. Na szczęście na rynku dostępne są również łatwe użyciu preparaty chemiczne. W artykule staramy się doradzić, jak wybrać najmocniejszy klej do metalu
najmocniejszy klej do metalu

Kleje są niezastąpione w sytuacjach, w których nie możemy pozwolić sobie na użycie tradycyjnych metod spajania metali. Mowa tu o klasycznym spawaniu, a także wykorzystaniu nitów, śrub lub wkrętów, wymagających naruszenia powierzchni przedmiotu. Preparaty te są łatwe i względnie bezpieczne w użyciu, a przy okazji pozwalają zaoszczędzić czas.  

Zobacz także, czym skleić plastik

W jakich sytuacjach sięgamy po mocne kleje do metalu? 

Kleje do metalu są bardzo szeroką rodziną produktów przeznaczoną do użytku w najróżniejszych przypadkach. Dostępne w sklepach produkty bez problemu pracować będą z większością najpopularniejszych materiałów, takich jak stal, żelazo, mosiądz, miedź, aluminium, tytan, a także z ich popularnymi stopami.  

Ponadto najmocniejsze kleje pozwalają też na łączenie metalu z innymi materiałami. Cecha ta jest bardzo często wykorzystywana w motoryzacji oraz w budownictwie, bowiem przy pomocy dedykowanych środków z metalami bez problemu połączymy chociażby glazurę, cegły, beton, płyty gipsowe oraz wiórowe, drewno, jak i plastik.  

Mocne kleje do metalu są niezastąpione podczas remontów, pracy w warsztacie i ogrodzie, a także przy drobnych naprawach w domu. Pamiętajmy jednak, że przed użyciem jakiegokolwiek preparatu powierzchnia klejonych elementów powinna zostać dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń, a więc np. z tłuszczu, kurzu i resztek farby. Dodatkowo producenci mogą czasami zalecać lekkie przeszlifowanie metalu, by ułatwić przyleganie kleju. 

Jaki jest najmocniejszy klej do metalu? 

Zgodnie ze starą zasadą „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, nie można wybrać jednego najmocniejszego kleju do metalu. Ponieważ świetny produkt do łączenia aluminium okaże się kompletnie bezużyteczny, gdy chcemy np. spoić ten metal ze szkłem. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest dobranie odpowiedniego rodzaju kleju do wyzwania. Oczywiście nie zaszkodzi w tym wypadku sięgać zawsze po ofertę z katalogu sprawdzonych producentów oraz marek, takich jak Poxipol, Loctite, CX-80, Tesa i Pro-Seal

Bardzo często najmocniejszymi klejami są produkty dwuskładnikowe, które trzeba wymieszać przed użyciem. Składają się one z bazy oraz specjalnego utwardzacza, zwiększającego trwałość materiału. Prostsze w użyciu są kleje jednoskładnikowe, nadające się od razu do wykorzystania.  

W przypadku mocnych klejów do metalu czas wstępnego wiązania spoiwa wynosi od kilku do kilkunastu minut. Łączenie uzyskuje jednak pełną twardość dopiero po co najmniej kilkunastu godzinach. Jeżeli w tym czasie ulegnie ono uszkodzeniu, dla zachowania trwałości klejenie trzeba będzie powtarzać lub poprawiać, bez względu na siłę produktu. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do siły spoiwa, możemy zawsze sprawdzić informację producenta, która podana jest w kilku różnych jednostkach. W przypadku mocnego kleju do metalu wytrzymałość spoiwa powinna wynosić, w zależności od wykorzystanej skali, około 12 N na mm2 albo 120 kg na cm2. 

Przeczytaj, jak dobrać mocny klej do drewna

Najmocniejszy klej do metalu – rodzaje produktów ze względu na przeznaczenie 

W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór mocnych klejów do metalu, które dopasowane są do konkretnych zastosowań. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najlepszych produktów. 

  • Kleje do metalu – uniwersalne produkty do łączenia różnego typu metali. Są to zazwyczaj kleje epoksydowe, które charakteryzują się wysoką trwałością, długim czasem schnięcia, a także niską elastycznością. 
  • Kleje do metali i drewna – łącząc ze sobą metal i drewno, również stosujemy kleje typu epoksydowego. 
  • Kleje do metalu i plastiku – kleje przeznaczone do łączenie metali oraz plastiku. Są one zarówno trwałe, jak i elastyczne. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z produktami wykonanymi na bazie poliuretanu. Gwarantuje on dodatkowo zwiększoną odporność spoiwa na wilgotność oraz zmianę temperatury. 
  • Kleje do metalu i szkła – do łączenia metalu ze szkłem używa się specjalistycznych klejów na bazie kauczuków polimerowych. Są one odporne na działanie wilgoci oraz środków chemicznych, w domach sprawdzają się zwłaszcza w łazienkach. 
  • Kleje do metalu i gumy – w tym wypadku stawiamy na kleje poliakrylowe, ich skład nie będzie doprowadzać do pękania kauczuku i gumy, także dzięki swojej wysokiej elastyczności. Stanowczo odradza się w tym przypadku stosowania produktów epoksydowych. 
  • Kleje do metalu przeznaczone do użytku zewnętrznego – w przypadku powierzchni wystawionych na działanie zmiennych czynników atmosferycznych stawiamy na mocne preparaty dwuskładnikowe. 
  • Kleje do metalu pokrytego rdzą – do zardzewiałych przedmiotów używamy mocnych klejów epoksydowych wzbogaconych o specjalne środki usuwające korozję. 
  • Kleje do metali wystawionych na wysoką temperaturę – przy pomocy tych żaroodpornych preparatów poprawia się lub konserwuje maszyny przemysłowe, a także np. elementy silników samochodowych. Są to zazwyczaj specjalistyczne dwuskładnikowe mieszanki pozbawione łatwopalnych rozpuszczalników. 
  • Kleje do metali przewodzących ciepło – kleje przeznaczone do łączenia elementów połączeń pomiędzy elementami elektronicznymi. W tym wypadku sięgamy po trwałe dwuskładnikowe produkty epoksydowe. 
  • Kleje do metali przewodzących energię elektryczną – tutaj także najlepiej sprawdzą się dwuskładnikowe mieszanki epoksydowe. 
  • Kleje do metali wystawionych na działanie wody – kleje używane głównie do łączenia i naprawy elementów instalacji wodnych, świetnie sprawdzają się tutaj specjalistyczne produkty hydrauliczne.