Data publikacji:

Naturalny szampon do włosów: dlaczego warto stosować, jak wybrać?

Coraz głośniej mówi się o szkodliwości chemii wykorzystywanej w trakcie produkcji kosmetyków. Chcesz zadbać o swoją fryzurę w delikatny i bezpieczny sposób? Wybierz naturalny szampon do włosów. Sprawdź, czym jest naturalny szampon bez chemii i SLS oraz dlaczego warto go stosować.

naturalny szampon do włosów

Czym jest naturalny szampon do włosów i jak go rozpoznać?

Na samym początku warto ostrzec, że nazywanie produktów naturalnymi nie jest uregulowane prawnie, a tym samym nawet kosmetyki zawierające drażniące i szkodliwe substancje mogą znaleźć się na liście polecanych formuł. Czym w takim razie jest naturalny szampon do włosów?

Sekret tkwi w składzie – to właśnie na jego podstawie można stwierdzić, czy buteleczka z płynem myjącym może być rzeczywiście zaliczana do grupy naturalnych. Powinny znaleźć się w nim przede wszystkim substancje pochodzenia roślinnego i minerały. Zobacz, jak czytać etykiety kosemtyków.

Równie ważna jest sama kolejność składników w naturalnym szamponie do włosów. Na początku powinny znaleźć się substancje pochodzenia roślinnego o cennych właściwościach. Im dalej w składzie, tym mniejsze korzyści z regularnego stosowania kosmetyku.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają naturalność produktu. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć między innymi Ecocert, Cosmebio, BDIH, Soil Association i Icea. Wybierając szampony oznaczone logo danej organizacji, nie musisz się martwić o zawartość szkodliwych substancji.

Jak wybrać naturalny szampon do włosów? Czytaj etykiety

Czytanie etykiet jest znakomitym pomysłem nie tylko w trakcie zakupów spożywczych. Równie doskonale sprawdza się podczas wizyty w drogerii lub szukania kosmetyków w sklepie internetowym. Wybierając naturalny szampon do włosów, należy sprawdzić, czy interesujący cię produkt nie zawiera następujących składników:

  • PEG/PPGi, czyli polimerów, które są stosowane jako emulgatory, środki myjące i rozpuszczalniki. Choć pozornie składniki zostały uznane za bezpieczne, to w wybranych kosmetykach mogą znaleźć się substancje zanieczyszczone tlenkiem etylenu i 1,4-dioksanem, które należą do grupy rakotwórczych.
  • SLS, czyli Sodium Lauryl Sulphate, należy do grupy siarczanów i jest wykorzystywany w roli detergentu. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania kosmetyków z SLS możemy zaliczyć swędzenie, podrażnienia i uszkodzenie struktury włosów.
  • SLES, czyli Sodium Laureth Sulphate, choć wykazuje łagodniejsze działanie niż SLS, to może powodować przesuszanie skóry głowy, swędzenie, a nawet podrażnienia.
  • Parabeny – w szamponach warto również unikać parabenów, które znajdziesz pod nazwą Methylparaben czy Propylparaben, Alcohol Denat, Iodopropynyl Butylcarbamate, donorów formaldehydu oraz Cocamide DEA. Wymienione substancje odpowiadają za konsystencję kosmetyków i są używane jako konserwanty. Mogą powodować reakcje alergiczne, podrażnienia i przesuszenia oraz naruszać barierę hydrolipidową naskórka.

Zalety stosowania naturalnego szamponu do włosów bez chemii

Jedną z największych zalet naturalnych szamponów do włosów jest oczywiście minimalizacja ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Właśnie dlatego tego typu kosmetyki powinny być wybierane przez osoby z wrażliwą skórą głowy czy tendencją do łuszczenia się naskórka i występowania bolesnych podrażnień.

Ich korzystny wpływ jest również widoczny w samej kondycji fryzury. Cenne substancje roślinne nie obciążają pasm, nie uszkadzają ich struktury, a do tego nadają kosmykom witalności, sprężystości i blasku.

Regularne stosowanie naturalnego szamponu do włosów może pomóc w uporaniu się z nadmiernym wypadaniem pasm i skutecznie ochronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.