Naturalna pielęgnacja włosów i skóry głowy jest coraz częściej wybierana wśród kobiet i mężczyzn. Podstawą w wyborze odpowiedniego produktu jest analiza składu kosmetyku. Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo kosmetyków z naturalnym składem. Łatwo można pogubić się w gąszczu informacji… Nie wiesz, jaki wybrać naturalny szampon do włosów? Nasz ranking na pewno ułatwi ten wybór. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Naturalny szampon do włosów jest tworzony na bazie tradycyjnych, ludowych receptur, stosowanych przez nasze babcie, które są oczywiście zawarte w nowoczesnych formułach. Naturalny szampon nie powinien posiadać w swoim składzie INCI SLS, SLES i innych silnych detergentów. Dodatkowo nie zawiera parabenów, barwników, sztucznych zapachów i silikonów.
Produkt jest łagodny dla skóry, jednak skutecznie ją oczyszcza, co jest głównym zadaniem każdego szamponu. Naturalne szampony posiadają w składzie przede wszystkim ekstrakty z różnego rodzaju roślin oraz oleje roślinne. Kosmetyki naturalne powinny zawierać w składzie 95% składników pochodzenia naturalnego, natomiast organiczne – 100%. Składniki te wpływają bezpośrednio na stan skóry głowy oraz wzmacniają cebulki włosowe.
Zaletami naturalnego szamponu do włosów jest fakt, że wszystkie składniki kosmetyku mają pochodzenie naturalne. Rośliny wykorzystywane w produkcji szamponów naturalnych są uprawiane na ekologicznych uprawach, więc mamy pewność, że surowce wykorzystane do produkcji są najwyższej jakości. Dodatkowo jest to przyjazne środowisku naturalnemu, tzw. ślad węglowy jest niższy. Szampon naturalny charakteryzuje się bardzo łagodnym, ale skutecznym oczyszczaniem skóry głowy. Nie powoduje przesuszenia skalp.
Jednak jeżeli na skórze pojawia się łupież, łojotok czy podrażnienie – nie eksperymentuj! Skontaktuj się z trychologiem, który znajdzie źródło problemu i ułoży odpowiednią pielęgnację skóry głowy i włosów. Skład naturalnego szamponu do włosów jest „bez chemii”. To znaczy, że pozbawiony jest niepotrzebnych sztucznych składników, takich jak barwniki, silikony czy sztuczne konserwanty. Naturalne szampony są bez SLS i parabenów, jednych z najbardziej niepożądanych obecnie składników w kosmetykach myjących. Są one agresywne i mogą przenikać przez skórę.
Wadami naturalnych szamponów są przede wszystkim dość wysoka cena oraz krótki czas przydatności produktu. Wysoka cena spowodowana jest wykorzystaniem w recepturach surowców z ekologicznych upraw, posiadających liczne certyfikaty, co niestety generuje wysokie koszty. Zawartość substancji pochodzenia naturalnego oraz unikanie sztucznych konserwantów powoduje, że formuła kosmetyku znacznie krócej pozostaje w stanie nienaruszonym w porównaniu z szamponami zawierającymi sztuczne składniki. Osoby ze skórą ekstremalnie wrażliwą i nadreaktywną powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania naturalnego szamponu do włosów, ponieważ niektóre składniki mogą (ale nie muszą) powodować alergie i wysypki. Jednak jest to kwestia indywidualna.
Niezależnie od rodzaju włosów warto pamiętać, jak prawidłowo oczyszczać skórę głowy. Skórę głowy myjemy zawsze dwukrotnie. Podczas drugiego mycia pozostawiamy pianę na około 2-3 minuty, aby składniki aktywne zawarte w szamponie mogły wniknąć w głąb skóry i zadziałać na określony problem.
Osoby z włosami przetłuszczającymi się powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby w składzie szamponu znajdowały się następujące składniki aktywne: pokrzywa, lawenda, bluszcz, szałwia, skrzyp, cytryna, węgiel aktywny, dziegieć brzozowy, łopian, mięta, rzepa, zielona glinka, chmiel, tarczyca bajkalska, rozmaryn, aloes, glinka marokańska, czarna rzodkiew i olejek z drzewa herbacianego. Właściwości tych składników pomagają w oczyszczaniu skóry głowy, regulowaniu wydzielania sebum i odświeżaniu skóry głowy.
Poniżej przykłady naturalnych szamponów do włosów przetłuszczających się:
Włosy suche lubią następujące składniki aktywne: aloes, len zwyczajny, koper, chmiel, mniszek lekarski, alantoina, mocznik, oleje, masła, proteiny roślinne. Powodują one nawilżenie skóry głowy i włosów oraz zatrzymują wodę, aby nie wyparowała.
Włosy farbowane potrzebują szczególnej ochrony już podczas ich mycia, aby pigment jak najdłużej nie wypłukiwał się ze struktury włosa oraz aby nie stały się szorstkie i matowe, lecz lśniące. Właściwości ochronne dla włosów farbowanych posiadają między innymi: aloes, polisacharydy, melisę, mocznik alantoinę, keratynę pochodzenia roślinnego, skrzyp, miłorząb, hennę, dziewannę. Przykłady naturalnych szamponów do włosów farbowanych:
Świetny do codziennego mycia włosów. Będzie odpowiedni nawet dla posiadaczek wrażliwej skóry głowy. Szampon do włosów bez SLS. W składzie zawiera ekstrakt z aloesu, nasion kozieradki oraz proteiny pszenicy i owsa.
Szampon zawiera w składzie szereg wyciągów z orientalnych roślin. Łagodnie oczyszcza skórę głowy, jednocześnie nie wysuszając włosów. Nawilża i odżywia włosy oraz zapobiega ich elektryzowaniu, które może występować zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Przeznaczony przede wszystkim dla osób borykających się z wypadaniem włosów oraz osłabionych. Jednak będzie odpowiedni również dla osób ze skórą normalną. W składzie zawiera wyciąg z czarnej rzepy, kozieradki i skrzypu polnego, które mają działanie regenerujące i wzmacniające.
Szampon do każdego rodzaju włosów. Posiada właściwości nawilżające i regenerujące, więc polubią go włosy zniszczone i przesuszone. Jest to kosmetyk wegański. Dodatkowo jest to produkt polskiej firmy.
Szampon dla każdego rodzaju włosów. Idealnie nawilża i odżywia włosy oraz zapobiega podrażnieniom i swędzeniu skóry głowy dzięki zawartości dużej ilości ekstraktu z aloesu. Szampon bardzo łagodnie, lecz skutecznie oczyszcza skórę głowy. Odpowiedni do codziennego stosowania.