Data modyfikacji:

Jakie niewymagające kwiaty doniczkowe wybrać?

Marzysz o uroczym kąciku z roślinami w domu, jednak nie masz za dużo czasu, aby się nimi opiekować? A może twoje mieszkanie jest słabo nasłonecznione, a więc trudno wyhodować ci piękne okazy? Sprawdź niewymagające kwiaty doniczkowe, które opisujemy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego, jakie gatunki będą idealne, jak należy je uprawiać oraz jakich warunków potrzebują, aby mogły rosnąć bez przeszkód.

niewymagające kwiaty doniczkowe

Niewymagające kwiaty doniczkowe 

Rośliny nadają każdemu wnętrzu przytulności i naturalności. Bez wątpienia wyglądają pięknie, jeśli oczywiście odpowiednio się nimi opiekujemy. Czy oznacza to, że bujną roślinnością mogą się cieszyć tylko fascynaci ogrodnictwa oraz osoby posiadające mnóstwo wolnego czasu? Zdecydowanie nie! Znaleźliśmy dla ciebie kilka interesujących gatunków, które powinny cię zainteresować. Są to kwiaty doniczkowe niewymagające dużo uwagi na co dzień, aby pięknie i zdrowo rosnąć.

Kwiaty domowe niewymagające. Poznaj nasze TOP 4!

1. Monstera dziurawa

Ten okazały rodzaj roślin od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Doskonale sprawdzi się w wielu wystrojach wnętrz, zarówno w eklektycznym stylu loftu, jaki urządzonym w boho klimacie mieszkaniu. Największą dekorację montery stanowią jej liście, które wraz ze wzrostem rośliny stają się coraz większe. Początkowo jej liście są pełne i sercowate, z czasem stają się jednak powycinane, co nadaje tak specyficzny wygląd roślinie.

Monstery mają rozkrzewiony płożący pokrój, który można kontrolować za pomocą podpór. Przy wyborze tej rośliny warto pamiętać, iż może ona osiągnąć kilka metrów wysokości i szerokości. Z tego powodu należy jej zapewnić dużo przestrzeni. Monstery to kwiaty doniczkowe, które nie wymagają światła, nie przepadają one za bezpośrednim nasłonecznieniem, jednak uwielbiają półcień i cień. Należy jednak pamiętać, że niedostateczna ilość światła słonecznego może doprowadzić do karłowacenia rośliny.

Optymalną temperaturą dla monstery to ta oscylująca wokół 20-24 °C. Podlewanie powinno być regularne, jednak tylko w momencie, gdy wierzchnia ziemia przeschnie po ostatnim nawadnianiu. Monstery nie przepadają za przelaną bryłą korzeniową, zdecydowanie lepiej poradzą sobie z chwilową suszą. Posiadają one małe wymagania glebowe, najważniejsze jest, aby ziemia była przepuszczalna. Dlatego na spodzie doniczki warto ułożyć warstwę keramzytu.

Dla kogo: dla osób lubiących duże, okazałe rośliny oraz posiadających dość duże mieszkanie bądź dom.

2. Sansewieria

Sansewierie to kolejne niewymagające rośliny doniczkowe. Najpopularniejsza jest sansewieria gwinejska, którą charakteryzują wąskie, płaskie i sztywne liście o mieczowatym kształcie. Liście posiadają ciemnozieloną barwę ozdobioną jasnymi prążkami.

Sansewieria z reguły osiąga wysokość około 1 metra, choć można znaleźć także okazy mające 1,5 metra! Sansewierie najlepiej rosną w przepuszczalnej, dość żyznej glebie. Na co dzień preferują umiarkowanie wilgotne podłoże oraz temperaturę pokojową, a więc będącą w okolicach 20-24 °C.

Określane są one często mianem „roślin ze stali”. Dlaczego? Zniosą nawet bardzo trudne warunki, takie jak choćby długotrwałe przesuszenie. Bez podlewania mogą wytrzymać nawet 3-4 tygodnie, choć nie zalecamy, aby to sprawdzać na własnej roślinie.

Sansewierie nie tolerują natomiast przelania, gdyż ich bryła korzeniowa ma tendencję do szybkiego gnicia. Dlatego warto pamiętać o tym, aby w podstawce rośliny nie zastała się woda. Aby ochronić roślinę przed przelaniem, warto zastosować drenaż na spodzie donicy.

Dla kogo: doskonałe dla osób początkujących, zabieganych i zapominalskich.

3. Dracena deremeńska

Ów gatunek przywędrował do nas aż z Afryki w XIX wieku. Swoim wyglądem przypomina nieco palmę, z tego powodu określany jest jako „palma fałszywa”. Dracenę deremeńką rozpoznać można poprzez okazałe liście , które wyrastają z pnia pęczkami lub tworzą rozetę. Lancetowate liście draceny występują w różnych barwach. Spotkać można białe, kremowe czy te z żółtymi pasami. Dracena to długowieczna roślina, która osiąga do 2 metrów wysokości.

Jakie dokładnie wymagania mają draceny deremeńskie? Są to zdecydowanie niewymagające kwiaty do domu. Będą doskonale rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Preferują uniwersalną ziemię bądź tą torfową, zaś jej wilgotność powinna być umiarkowana. Dużym plusem dracen jest to, iż nie rozrastają się zbyt szybko.

Dla kogo: dla właścicieli słabo nasłonecznionych oraz małych mieszkań. 

4. Pilea peperomiowata/pieniążek

Pilea peperomiowata swoją drugą nazwę - pieniążek - zawdzięcza bardzo specyficznym, okrągłym listkom, które przypominają bilon. Roślina dorasta do 30 centymetrów wysokości, więc jest doskonałym wyborem w przypadku małej powierzchni mieszkalnej. Jej liście nie powinny być przycinane, gdyż bardzo tego nie lubi. Przy odpowiednich warunkach uprawy pieniążek może zakwitnąć - posiada on wtedy małe, puszyste kwiaty w odcieniach żółci.

Jakich warunków potrzebują pilee peperomiowate, aby odpowiednio rosnąć? Są to rośliny doniczkowe, które nie wymagają światła bezpośredniego, z tego powodu mogą być ustawione w półcieniu. Potrzebują one jednak żyznej, przepuszczalnej gleby oraz umiarkowanego podlewania. Pieniążek przepada za wilgotnym powietrzem. Z tego powodu roślinę warto postawić w okolicy nawilżacza powietrza bądź pod rośliną ustawić wilgotny keramzyt, który parując, będzie oddawał wilgoć w otoczeniu rośliny.

Dla kogo: dla osób zapracowanych, posiadających małą przestrzeń dla roślin.

Autorka: Katarzyna Pyrek