Data publikacji:

Niwelator laserowy: jak odczytywać? Ranking urządzeń

Niwelatory to urządzenia kojarzone przede wszystkim z pracami geodezyjnymi, ale równie często używane są w budownictwie lub w rożnego rodzaju pracach inżynieryjnych. Niwelator laserowy to nieskomplikowany w użyciu podtyp tych urządzeń, który może przydać się nawet amatorom remontującym dom albo projektującym nowy ogród. Przeczytaj, jak działa niwelator laserowy i sprawdź ranking popularnych modeli.

niwelator

Niwelator laserowy. Jak działa i jak odczytywać?

Niwelatory to specjalistyczne narzędzie geodezyjne, towarzyszące inżynierom budowlanym, archeologom oraz innym naukowcom prowadzącym prace ziemne i konstrukcyjne. Zostały one stworzone do mierzenia niwelacji, a więc różnicy wysokości pomiędzy dwoma różnymi punktami.

Do wykonania pomiarów niezbędnych jest zazwyczaj kilka osób. Poza operatorem urządzenia potrzebne są również osoby trzymające tzw. łaty geodezyjne przyczepione do charakterystycznych kijków/miarek, służące do optycznej kalibracji systemów niwelatora.

Zastawy pomiarów z różnych miejsc służą do stworzenia dokładniej mapy wysokości badanego terenu oraz wyznaczenia równych powierzchni, np. przy wylewaniu fundamentów budynku. W ostatnich latach coraz popularniejsze są jednak niwelatory laserowe (zwane tez poziomicami laserowymi), które są znacznie prostsze w obsłudze niż urządzenia oparte o systemy optyczne.

Jak działa niwelator laserowy? Przymocowany jest zazwyczaj do statywu, który powinien zostać dobrze wypoziomowany (często proces ten dokonywany jest automatycznie). Wypuszcza on jedną lub kilka czerwonych wiązek laserowych, które bez potrzeby kalibracji błyskawicznie dokonują pomiaru po dotarciu światła do łatki pomiarowej lub wybranej powierzchni, wyznaczając na niej idealny pion lub poziom.

Do obsługi wystarczy tylko jedna osoba. Masz już niwelator laserowy i nie wiesz, jak odczytywać urządzenie? Odczytywanie wyników polega tylko na oznaczeniu wiązki lasera. W zależności od mocy i zasięgu soczewki światło urządzenia może być widoczne nawet w pełnym słońcu. Niwelatory laserowe przydadzą się w remontach domów, kładzeniu kafli i posadzek, a także w ogrodzie przy wyznaczanie ścieżek lub konstruowaniu patio.

Niwelator laserowy: ranking urządzeń

Stanley Cubix Red

Prosty niwelator laserowy z rankingu w cenie około 180 złotych. Obudowa z gumowanymi krawędziami zwiększa wytrzymałość urządzenia. Jego obsługa jest bardzo prosta, opierająca się na wykorzystaniu tylko jednego przełącznika włączającego i zmieniającego tryby pracy. Poziomica emituje samopoziomującą krzyżową wiązkę lasera (linie poziome i pionowe) na ścianie, w odległości nawet do 12 metrów.

Nivel System Multilaser Krzyżowy Cl3D-G Cl3Dg

Profesjonalny niwelator laserowy w cenie około 1500 złotych. Sprzęt wyznacza na ścianie idealnie spoziomowane linie odniesienia (2 pionowe i 1 pozioma). Urządzenie posiada w sumie trzy głowice laserowe, dzięki czemu mamy możliwość pracy z trzema płaszczyznami w zakresie 360°. Jednoczesne wyświetlenie wiązek umożliwia określenie kąta prostego, a przy zablokowanym kompensatorze można sprzęt pochylać i korzystać z linii skośnych.

Gwint 1/4" umożliwia stabilne i pewne mocowanie na statywie czy adapterze laserowym. Sprzętem sterujemy za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo model jest odporny na działanie kurzu i wody, a także uszkodzenia mechaniczne.

Nivel System Niwelator Laserowy Nl200

Profesjonalny niwelator laserowy zamykający podium rankingu w cenie około 2000 złotych. Sprzęt przeznaczony jest do pomiarów w pozycji poziomej i pozwala na pracę zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Dzięki funkcji autopoziomowania laser po włączeniu sam się poziomuje i jest gotowy do niwelacji.

Solidne zabezpieczenie głowicy obrotowej chroni niwelator przed uszkodzeniami mechanicznymi, a szczelna obudowa pozwala na pracę w deszczu i kurzu. Urządzenie posiada elektroniczny kompensator eliminujący drgania i zapewniający poziomowanie płaszczyzny laserowej.

Nivel System NL500

Nivel System NL500, który kupimy za ponad 2000 złotych, to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie do realizacji pomiarów wewnątrz pomieszczeń z bardzo dobrze widoczną, czerwoną wiązką lasera, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach.

Instrument zbudowany został na bazie sprawdzonej i wydajnej technologii laserowej, zapewnia wysoką dokładność pomiarów, może być stosowany na długich odcinkach robót (zasięg 600 m), a szybkość pracy, w tym poziomowanie się i reagowanie na drgania terenu – umożliwia wykorzystanie go do prac drogowych, w tym przy sterowaniu maszyn. W zestawie znajduje się duży i stabilny statyw, a także pilot zdalnego sterowania, dodatkowe wymienne akumulatory, tarcze, walizka oraz okulary ochronne.

Pro-Poziomy Pro Laser Płaszczyznowy Lk-360.3D 3-01-06-L1071

Dobry niwelator laserowy zamykający ranking za nieco ponad 1000 złotych. Generuje trzy laserowe wiązki 360° – jedną poziomą oraz dwie pionowe, które przecinają się ze sobą pod kątem 90°. Lk-360 posiada stały tryb pracy z detektorem wiązki laserowej, który zwiększa zasięg pracy lasera.

Jego mechaniczna blokada wahadła umożliwia wyznaczanie linii skośnych. Narzędzie dodatkowo samopoziomuje się dzięki automatycznej amortyzacji kompensatora. Urządzenie pozwala na łatwy montaż na statywie 1/4" lub 5/8".

Polecamy:

Jaki migomat do domu kupić?

Gaz do migomatu: jaki gaz do spawania?

Jak zrobić stół warsztatowy?

Jaki watomierz wybrać? Jak stosować miernik prądu?

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać?

Pióro do gładzi: jakie wybrać? Które będzie najlepsze?

Ostrzenie wierteł: jak ostrzyć wiertła?

Ranking profesjonalnych wkrętarek

Jakie wiertło do betonu będzie odpowiednie?

Jaki kompresor kupić?

Jakie wiertło do metalu jest najlepsze?

Szlifierka kątowa akumulatorowa: ranking

Jaka wiertarko-wkrętarka – ranking najpopularniejszych modeli

Czym najlepiej ciąć panele?

Jaki laser krzyżowy wybrać? Do czego może się przydać?

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Polerowanie plastiku. Jak i czym polerować plastik?

Jaki oscyloskop do samochodu?

Jaka piła spalinowa będzie najlepsza? Ranking

Szlifierka do mebli - jaką wybrać? Jaka najlepsza do renowacji drewna?

Szlifowanie gładzi. Ręcznie czy mechanicznie?

Smar miedziany – jakie ma zastosowanie?

Rodzaje wiertarek, które warto mieć w domowym warsztacie

Jaki olej do kompresora kupić?

Rodzaje kluczy nasadowych, które przydadzą się w domowym warsztacie

Jakie wiertło dobrać pod gwint?

Jaką dyszę wybrać do gęstej farby?

Jaka spawarka inwertorowa do 500 złotych?

Jak wybrać wiertło do szkła?

Poziomica laserowa. Jak działa, jak używać, jaką kupić?

Przecinarka do glazury na mokro. Ranking najlepszych

Zastosowanie i rodzaje spawarek

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

Przyłbica spawalnicza. Podpowiadamy, jaką kupić?

Jakie narzędzia w Black Friday warto kupić?