Data publikacji:

Niwelator laserowy: jak odczytywać? Ranking urządzeń

Niwelatory to urządzenia kojarzone przede wszystkim z pracami geodezyjnymi, ale równie często używane są w budownictwie lub w rożnego rodzaju pracach inżynieryjnych. Niwelator laserowy to nieskomplikowany w użyciu podtyp tych urządzeń, który może przydać się nawet amatorom remontującym dom albo projektującym nowy ogród. Przeczytaj, jak działa niwelator laserowy i sprawdź ranking popularnych modeli.

niwelator

Niwelator laserowy. Jak działa i jak odczytywać?

Niwelatory to specjalistyczne narzędzie geodezyjne, towarzyszące inżynierom budowlanym, archeologom oraz innym naukowcom prowadzącym prace ziemne i konstrukcyjne. Zostały one stworzone do mierzenia niwelacji, a więc różnicy wysokości pomiędzy dwoma różnymi punktami.

Do wykonania pomiarów niezbędnych jest zazwyczaj kilka osób. Poza operatorem urządzenia potrzebne są również osoby trzymające tzw. łaty geodezyjne przyczepione do charakterystycznych kijków/miarek, służące do optycznej kalibracji systemów niwelatora.

Zastawy pomiarów z różnych miejsc służą do stworzenia dokładniej mapy wysokości badanego terenu oraz wyznaczenia równych powierzchni, np. przy wylewaniu fundamentów budynku. W ostatnich latach coraz popularniejsze są jednak niwelatory laserowe (zwane tez poziomicami laserowymi), które są znacznie prostsze w obsłudze niż urządzenia oparte o systemy optyczne.

Jak działa niwelator laserowy? Przymocowany jest zazwyczaj do statywu, który powinien zostać dobrze wypoziomowany (często proces ten dokonywany jest automatycznie). Wypuszcza on jedną lub kilka czerwonych wiązek laserowych, które bez potrzeby kalibracji błyskawicznie dokonują pomiaru po dotarciu światła do łatki pomiarowej lub wybranej powierzchni, wyznaczając na niej idealny pion lub poziom.

Do obsługi wystarczy tylko jedna osoba. Masz już niwelator laserowy i nie wiesz, jak odczytywać urządzenie? Odczytywanie wyników polega tylko na oznaczeniu wiązki lasera. W zależności od mocy i zasięgu soczewki światło urządzenia może być widoczne nawet w pełnym słońcu. Niwelatory laserowe przydadzą się w remontach domów, kładzeniu kafli i posadzek, a także w ogrodzie przy wyznaczanie ścieżek lub konstruowaniu patio.

Niwelator laserowy: ranking urządzeń

Stanley Cubix Red

Prosty niwelator laserowy z rankingu w cenie około 180 złotych. Obudowa z gumowanymi krawędziami zwiększa wytrzymałość urządzenia. Jego obsługa jest bardzo prosta, opierająca się na wykorzystaniu tylko jednego przełącznika włączającego i zmieniającego tryby pracy. Poziomica emituje samopoziomującą krzyżową wiązkę lasera (linie poziome i pionowe) na ścianie, w odległości nawet do 12 metrów.

Nivel System Multilaser Krzyżowy Cl3D-G Cl3Dg

Profesjonalny niwelator laserowy w cenie około 1500 złotych. Sprzęt wyznacza na ścianie idealnie spoziomowane linie odniesienia (2 pionowe i 1 pozioma). Urządzenie posiada w sumie trzy głowice laserowe, dzięki czemu mamy możliwość pracy z trzema płaszczyznami w zakresie 360°. Jednoczesne wyświetlenie wiązek umożliwia określenie kąta prostego, a przy zablokowanym kompensatorze można sprzęt pochylać i korzystać z linii skośnych.

Gwint 1/4" umożliwia stabilne i pewne mocowanie na statywie czy adapterze laserowym. Sprzętem sterujemy za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo model jest odporny na działanie kurzu i wody, a także uszkodzenia mechaniczne.

Nivel System Niwelator Laserowy Nl200

Profesjonalny niwelator laserowy zamykający podium rankingu w cenie około 2000 złotych. Sprzęt przeznaczony jest do pomiarów w pozycji poziomej i pozwala na pracę zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Dzięki funkcji autopoziomowania laser po włączeniu sam się poziomuje i jest gotowy do niwelacji.

Solidne zabezpieczenie głowicy obrotowej chroni niwelator przed uszkodzeniami mechanicznymi, a szczelna obudowa pozwala na pracę w deszczu i kurzu. Urządzenie posiada elektroniczny kompensator eliminujący drgania i zapewniający poziomowanie płaszczyzny laserowej.

Nivel System NL500

Nivel System NL500, który kupimy za ponad 2000 złotych, to wszechstronne i wielofunkcyjne narzędzie do realizacji pomiarów wewnątrz pomieszczeń z bardzo dobrze widoczną, czerwoną wiązką lasera, jak i do pracy na otwartych przestrzeniach.

Instrument zbudowany został na bazie sprawdzonej i wydajnej technologii laserowej, zapewnia wysoką dokładność pomiarów, może być stosowany na długich odcinkach robót (zasięg 600 m), a szybkość pracy, w tym poziomowanie się i reagowanie na drgania terenu – umożliwia wykorzystanie go do prac drogowych, w tym przy sterowaniu maszyn. W zestawie znajduje się duży i stabilny statyw, a także pilot zdalnego sterowania, dodatkowe wymienne akumulatory, tarcze, walizka oraz okulary ochronne.

Pro-Poziomy Pro Laser Płaszczyznowy Lk-360.3D 3-01-06-L1071

Dobry niwelator laserowy zamykający ranking za nieco ponad 1000 złotych. Generuje trzy laserowe wiązki 360° – jedną poziomą oraz dwie pionowe, które przecinają się ze sobą pod kątem 90°. Lk-360 posiada stały tryb pracy z detektorem wiązki laserowej, który zwiększa zasięg pracy lasera.

Jego mechaniczna blokada wahadła umożliwia wyznaczanie linii skośnych. Narzędzie dodatkowo samopoziomuje się dzięki automatycznej amortyzacji kompensatora. Urządzenie pozwala na łatwy montaż na statywie 1/4" lub 5/8".

Polecamy:

Jakie narzędzia w Black Friday warto kupić?

Najlepsze piły łańcuchowe elektryczne. Ranking

Klucz udarowy elektryczny. Ranking polecanych

Najlepsza młotowiertarka. Ranking

Frezy do drewna. Rodzaje i zastosowanie

Jaka spawarka do domu? Podpowiadamy

Fornirowanie mebli, drzwi i drewna. Jak przykleić fornir? Naprawa ubytków

Jak urządzić garaż? Pomysł na aranżację garażu

Wkrętarki akumulatorowe. Ranking polecanych narzędzi

Jak wiercić w płytkach? Wiercenie w płytkach nie musi być trudne

Wiercenie w gresie. Czym wiercić w gresie?

Jaki multimetr wybrać i jak go używać?

Jaka spawarka inwertorowa będzie najlepsza? Ranking

Jak mierzyć suwmiarką?

Niezbędne narzędzia dla każdego elektryka. Jakie wybrać?

Wiertarka stołowa: jaką wybrać?

Wybieramy prezent dla majsterkowicza

Strug elektryczny. Ranking polecanych

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Jaka piła spalinowa będzie najlepsza? Ranking

Malowanie natryskowe, czyli szybkie malowanie ścian bez zacieków

Przydatne narzędzia warsztatowe. Tanie czy profesjonalne? Jakie kupić?

Smar silikonowy. Jakie ma zastosowanie i jaki wybrać?

Rodzaje śrubokrętów. Które śrubokręty warto mieć w domowym warsztacie?

Higrometr pokojowy. Co to i jak działa?

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jak zacząć malowanie aerografem? Jaki aerograf kupić?

Rodzaje młotków i ich zastosowanie

Szlifierka do mebli - jaką wybrać?

Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking

Jakie elektrody do spawania domowego? Poradnik

Maska spawalnicza samościemniająca. Jaką wybrać?

Kompresor olejowy czy bezolejowy? Który wybrać?

Cyklinowanie parkietu krok po kroku. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

Wygłuszenie samochodu. Czy wyciszenie samochodu się opłaca?

Autor: Michał Kułakowski