Data publikacji:

Nóż w kosiarce – jaki gwint?

Żeby cieszyć się perfekcyjnie wyglądającym trawnikiem, należy o niego dbać, a co za tym idzie – regularnie kosić. Niestety, w czasie wieloletniego użytkowania kosiarek często pojawiają się z nimi rozmaite problemy. Jeśli kosiarka w czasie sezonu zaczyna szarpać trawę, zamiast ją ciąć, być może trzeba wymienić nóż w kosiarce. Jaki gwint ma śruba noża? Wiele osób zadaje sobie to pytanie głównie ze względu na dosyć częste trudności z odkręceniem wspomnianej śruby. Dowiedz się, jaki gwint ma śruba noża kosiarki.
kosiarka

Czy można zapobiec tępieniu się noży w kosiarce?

Całkowite zapobieżenie tępieniu się noży w kosiarce nie jest możliwe, jednak można nieco spowolnić ten proces, stosując się do kilku prostych zasad. Kluczem do możliwe jak najwolniejszego zużywania się noża kosiarki jest przede wszystkim dobranie mocy ogólnej urządzenia do rozmiarów trawnika. Przed każdym koszeniem z trasy kosiarki należy pozbywać się nawet małych gałązek oraz kamieni, które mają niemal zabójczy wpływ na nóż kosiarki. Zasada jest taka, że im twardsza i gęstsza trawa, tym częściej nóż będzie wymagał wymiany lub ostrzenia.

Kiedy nadchodzi czas na wymianę lub naostrzenie noża kosiarki?

Czas na wymianę lub ostrzenie noża kosiarki zawsze w końcu nadchodzi. Kosiarki elektryczne, jeśli mają stępiony nóż, zaczynają pracować o wiele głośniej, natomiast spalinowe zużywają coraz więcej paliwa i oleju.
Dodatkowym sygnałem, że nóż kosiarki jest już tępy, jest to, że trawa, zamiast być cięta, jest szarpana. Wówczas trawnik wygląda, jakby był poszarpany, trawa jest nierówno przycięta, a całość prezentuje się niechlujnie i nieestetycznie. Jeśli dostrzegamy takie symptomy, należy jak najszybciej przeprowadzić ostrzenie. Gdy jednak nóż jest widocznie uszkodzony, jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowy. Przy wymianie koniecznie pamiętaj, którą stroną założyć nóż do kosiarki.

Wymiana czy ostrzenie noża kosiarki? Nóż kosiarki – jaki gwint?

Wymiana noża kosiarki jest konieczna w momencie, w którym widoczne są na nim drobne uszkodzenia, które mogły powstać przykładowo po kontakcie z kamykiem, który omyłkowo wpadł pod nóż. W większości przypadków, kiedy kosiarka staje się niewydajna, okazuje się, że wystarczające okazuje się ostrzenie noża. Należy jednak pamiętać o tym, że w końcu nadejdzie moment, w którym konieczna będzie jego wymiana na nowy. Niezależnie od tego, czy chcemy naostrzyć nóż, czy wymienić, pojawia się problem ze śrubą utrzymującą nóż w jednym miejscu. Wiele osób zastanawia się, jaki dokładnie gwint ma śruba lub w którą stronę należy kręcić kluczem, aby móc ją odkręcić.

Śruba noża kosiarki – jaki gwint?

Nóż do kosiarki – jaki gwint ma śruba, która go utrzymuje na miejscu? Najczęściej prawoskrętny, zatem chcąc go odkręcić, trzeba kręcić w lewo. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie to, jaki gwint ma śruba noża kosiarki, często zależy od konkretnego modelu urządzenia, zatem zdarzają się również gwinty lewoskrętne. W ocenie rodzaju gwintu bardzo często pomaga sprawdzenie, w którą stronę kręci się nóż. Śruba odkręca się w stronę przeciwną, niż kręci się sam nóż – w innym przypadku zapewne odkręcałaby się samodzielnie w czasie pracy.
Do odkręcenia śruby potrzebujemy klucza nasadowego. Jeśli udało nam się poluzować śrubę, to znaczy, że kręcimy w dobrą stronę, a nóż uda się zdjąć. W sytuacji, w której w żaden sposób nie możemy poradzić sobie ze śrubą noża kosiarki, być może warto udać się do autoryzowanego serwisu po pomoc lub zadzwonić po poradę do fachowca. W instrukcjach kosiarek zazwyczaj nie ma podanej informacji dotyczącej rodzaju gwintu śruby noża kosiarki.

Jak przeprowadzić ostrzenie lub wymianę noża kosiarki?

Warto pamiętać, że kosiarki nie można ustawiać do góry nogami. Przygotowanie jej do wymiany lub ostrzenia noża jest bardzo istotne – trzeba zdjąć kapturek ze świecy zapłonowej, a silnik kosiarki musi być schłodzony. Po odkręceniu śruby noża kosiarki wyjmujemy nakładkę na nóż oraz sam nóż. Jeśli decydujemy się na jego ostrzenie, należy:
  • dokładnie go umyć oraz delikatnie oczyścić z rdzy, jeśli ta się pojawiła – można wykorzystać do tego szczotkę drucianą;
  • ostrzyć pod kątem około 20 stopni przy pomocy wybranej ostrzałki lub szlifierki – nóż ostrzymy zawsze tylko po stronie tnącej. Jego druga część jest płasko zakończona, natomiast krawędź tnąca jest wykończona w szpic;
  • naostrzony nóż założyć zgodnie z kierunkiem cięcia trawy – inaczej nie spełni swojej funkcji.
Jeśli planujemy wyłącznie wymianę noża, po demontażu poprzedniego egzemplarza w taki sam sposób zakładamy nowy. Należy jedynie odpowiednio go dobrać. Dobrym pomysłem będzie wybór dokładnie takiego samego noża, jaki do tej pory był zamontowany w kosiarce. Najlepiej będzie sprawdzić, jaki nóż mamy w swoim urządzeniu lub wybrać się z poprzednim modelem do sklepu i porównać z kupowanym produktem.

Kontrola wyważenia noża jako istotny krok po ostrzeniu

Po ostrzeniu noża czasami zdarza się, że sposób jego wyważenia się zmienia. Nic dziwnego, w końcu ostrząc, wytwarzamy opiłki metalu, a nóż staje się nieco lżejszy i traci część materiału, z którego został wykonany. Ponieważ nóż w kosiarce ma budowę śmigła, bardzo istotne jest to, żeby zarówno prawe, jak i lewe śmigło ważyło dokładnie tyle samo. W innym przypadku może dojść do nierównomiernej pracy kosiarki, a w dłuższej perspektywie czasu – do jej uszkodzenia. Żeby skontrolować wyważenie noża przed jego przykręceniem, trzeba założyć go na otwór centralny. Jeśli nie przechyla się w żadną ze stron, najpewniej jest wyważony prawidłowo. Jeśli przechyla się w lewo, trzeba zeszlifować go jeszcze z lewej strony – analogicznie postępujemy ze stroną prawą.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!