Data modyfikacji:

Jak wykonać ocieplenie garażu blaszanego?

Blaszane garaże cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są niedrogie, łatwe w montażu i skutecznie chronią samochód przed warunkami atmosferycznymi. Z czasem jednak zaczyna doskwierać ich podstawowa wada – brak ocieplenia. Jak wykonać ocieplenie garażu blaszanego i ile to kosztuje?
ocieplenie garażu blaszanego

Ocieplenie garażu blaszanego – od wewnątrz czy od zewnątrz?

Garaż ocieplisz zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. To pierwsze rozwiązanie zabierze część powierzchni garażu, dlatego warto je zastosować w dużych i obszernych blaszakach. Zaletą wewnętrznego ocieplenie jest jednak to, że nie wpływa ono na wygląd garażu. Jeśli twój garaż ma estetyczny wygląd, np. imitujący drewno, nie ma sensu tego psuć i dokładać tynku.

Zewnętrzna termoizolacja pozwoli natomiast odmienić oblicze brzydkich, klasycznych blaszaków w kolorze ocynkowanej stali. Takie garaże wykorzystywane są w trakcie budowy domu do zabezpieczania materiałów, jednak po skończeniu prac szpecą ogród. Dzięki zewnętrznemu ociepleniu odmienisz wygląd garażu i dopasujesz go stylistycznie do elewacji domu. Ocieplony garaż może być otynkowany w taki sam sposób, jak dom.

Czym ocieplić garaż blaszany?

Termoizolacja garażu może wyglądać podobnie jak ocieplenie domu. Zazwyczaj używa się do tego styropianowych płyt o grubości 5-8. Ocieplina nie może wystawać poza krawędź dachu. Różni się jednak sposób montażu, o którym opowiemy później. Ocieplenie garażu blaszanego styropianem jest proste i względnie niedrogie. Bez trudu zrobisz to we własnym zakresie. Po zamontowaniu płyt styropianowych wtapia się siatkę oraz tynkuje cały garaż.

Alternatywą dla styropianu jest poliuretanowa pianka ociepleniowa. Tę zazwyczaj nanosi się na wewnętrzną stronę garażu i zabezpiecza płytami OSB. Pianka ociepleniowa sprzedawana jest w puszkach, podobnie jak pianka montażowa. W odróżnieniu od tej używanej do montażu okien czy drzwi ma jednak bardziej ścisłą strukturę, lepiej przylega do blachy i zapewnia skuteczniejszą izolację termiczną. Zwykła pianka montażowa spływa po ściankach garażu i nie nadaje się do stworzenia skutecznej termoizolacji.

Jak ocieplić blaszany garaż?

Jeśli zdecydujesz się na piankę pur, montaż nie zajmie ci wiele czasu. Do każdej puszki dołączony jest aplikator, którym nałożysz pianę na ściany i sufit garażu. Przed przystąpieniem do aplikacji dokładnie oczyść i odtłuść blachę, np. benzyną ekstrakcyjną. Pianę nakładaj pionowymi pasami, starając się nakładać równomierną ilość produktu. Pamiętaj, że piana po jakimś czasie spęcznieje, więc nie musisz natryskiwać docelowej grubości. W ciągu pięciu minut pokryj piankę specjalnym preparatem, dzięki któremu stanie się niepalna. Pamiętaj o tym, żeby trzymać puszkę pionowo, pistoletem do dołu. Dzięki temu piana będzie natryskiwana z jednakowym ciśnieniem, bez pryskania. Prace wykonuj w kombinezonie ochronnym, okularach, rękawiczkach i masce z filtrami.

Druga opcja to ocieplenie zewnętrzne styropianem. Do metalowych ścianek nie przyczepisz płyt klejem i plastikowymi kołkami, więc konieczne jest wykorzystanie innego systemu. Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie drewnianej kratownicy, którą przykręcisz do profili konstrukcyjnych garażu. Kantówki do budowy stelaża powinny mieć szerokość odpowiadającą grubości płyt styropianowych. Rozmieść je co 50 cm, czyli tyle, ile szerokości mają płyty styropianu. Po wykonaniu stelaża wklej do niego styropian, zabezpiecz siatką i otynkuj. Dach możesz ocieplić w podobny sposób od wewnątrz lub skorzystać z pianki ocieplającej.

Ocieplenie garażu blaszanego – o tym musisz pamiętać!

Podczas ocieplania garażu nie zapomnij o wykonaniu wentylacji. Zatkanie wszystkich dziur sprawi, że uzyskasz duży termos, w którym będzie się gromadzić para wodna. Wysoka wilgotność w garażu przyspieszy korozję samochodu i doprowadzi do powstawania pleśni. Aby pozbyć się wilgoci, wystarczy niewielka kratka wentylacyjna przy suficie i dopływ powietrza u dołu garażu. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu wnętrza.

Autor: Szymon Sonik