Data modyfikacji:

Jak odpowietrzyć hamulce? Poradnik, video

Odpowietrzanie hamulców to stosunkowo prosta czynność, którą można przeprowadzić na własną rękę. Przynajmniej w starszych samochodach, pozbawionych skomplikowanej elektroniki. Przedstawiamy podstawową metodę odpowietrzania układu hamulcowego, która w większości samochodów jest podobna. Przed przystąpieniem do prac upewnij się jednak, czy w twoim samochodzie producent nie przewidział innego sposoby odpowietrzania. Zobacz, jak odpowietrzyć hamulce w samochodach z ABS-em i bez.

odpowietrzanie hamulców

Odpowietrzanie hamulców: kiedy je wykonać?

Kiedy należy przeprowadzić odpowietrzanie hamulców? Hamulce powinny być odpowietrzone po wszelkich ingerencjach w układ hamulcowy, np. po wymianie przewodów hamulcowych, pompy hamulcowej czy wymianie samego płynu hamulcowego.

Dostające się do układu bąble powietrza mogą być przyczyną nagłego osłabienia siły hamowania, zagotowania płynu oraz przyspieszonego zużycia płynu. Powietrze może przedostać się też innymi drogami, np. nieszczelnościami w układzie hamulcowym. Oznaką zużytego płynu hamulcowego oraz obecności pęcherzyków powietrza może być miękki, wpadający w podłogę pedał hamulca.

Prawidłowa kolejność odpowietrzania hamulców

Hamulce należy odpowietrzać w kolejności od najdalszego (względem pompy paliwa) do najbliższego.

  • Cylinderek hamulcowy lub zacisk prawego tylnego koła.
  • Cylinderek hamulcowy lub zacisk lewego tylnego koła.
  • Zacisk hamulcowy prawego przedniego koła.
  • Zacisk hamulcowy lewego przedniego koła.

Jak odpowietrzyć hamulce w aucie bez ABS-u?

Odpowietrzanie hamulców możesz przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy, że będzie postępować według tej prostej instrukcji. Sprawdź, jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodach bez ABS.

  1. Zdejmij koło i zlokalizuj zawór odpowietrzający.
  2. Zdejmij kapturek zabezpieczający, oczyść odpowietrznik i nałóż przezroczystą rurkę. Jej koniec skieruj do słoika lub innego pojemnika na płyn.
  3. Poproś drugą osobę o kilkukrotne wciśnięcie pedału hamulca, aż ten stanie się twardy, a następnie o przytrzymanie wciśniętego pedału hamulca.
  4. Odkręć nakrętkę zaworu odpowietrzającego kluczem płaskim 9 lub 11. Obserwuj płyn hamulcowy spływający do przezroczystej rurki oraz wydostające się bąble powietrza.
  5. Sprawdź poziom płynu hamulcowego i w razie ubytków dolej świeżego płynu zalecanego przez producenta.
  6. Zakręć zawór i poproś o ponowne wciskanie oraz przytrzymanie hamulca.
  7. Powtarzaj te czynności do momentu, aż w rurce odpowietrznika przestaną pojawiać się bąble. Zwykle wystarczy 6-10 powtórzeń.
  8. Zakręć i oczyść odpowietrznik, a następnie przejdź do kolejnego koła.

Odpowietrzanie hamulców z ABS

Odpowietrzanie układu hamulcowego z ABS-em wygląda nieco inaczej. Upewnij się, jaką procedurę zaleca producent twojego samochodu i zastosuj się do niej. Usunięcie powietrza w samochodach z ABS-em jest znacznie trudniejsze, więc jeśli nie czujesz się na siłach, powierz to zadanie specjalistom. Jak odpowietrzyć hamulce z ABS?

Przeczytaj także: Jak sprawdzić świece zapłonowe?

Odpowietrzanie przednich hamulców z układem ABS

  1. Wyłącz zapłon.
  2. Wciśnij pedał hamulca kilkadziesiąt razy, by zniwelować ciśnienie układu ABS.
  3. Napełnij zbiornik wyrównawczy świeżym płynem hamulcowym do górnej kreski.
  4. Nałóż przezroczystą rurkę na odpowietrznik i zanurz ją w słoiku z płynem hamulcowym. To bardzo ważne, ponieważ w układzie panuje wysokie ciśnienie.
  5. Poproś drugą osobę o wciskanie pedału hamulca aż do oporu, a następnie przytrzymanie go wciśniętego.
  6. Odkręć zawór i obserwuj uchodzące bąble powietrza.
  7. Zakręć zawór i poproś o kolejne „napompowanie” układu hamulcowego.
  8. Powtarzaj procedurę, aż do całkowitego pozbycia się pęcherzyków powietrza.

Odpowietrzanie tylnych hamulców z układem ABS

  1. Wyłącz zapłon.
  2. Wciśnij pedał hamulca kilkadziesiąt razy, by zniwelować ciśnienie układu ABS.
  3. Wciśnij pedał hamulca i przytrzymaj go.
  4. Włącz zapłon i przeprowadź pełną procedurę odpowietrzania.
  5. W ten sposób odpowietrz także drugie tylne koło.
  6. Włącz zapłon i poczekaj, aż włączy się pompa ABS. Następnie uzupełnij płyn hamulcowy w zbiorniczku wyrównawczym do maksymalnego poziomu.

Zestaw do odpowietrzenia hamulców

Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, możesz wykorzystać specjalny zestaw do odpowietrzania hamulców. Zawiera on wysysarkę płynu hamulcowego, dzięki której w prosty sposób pozbędziesz się starego płynu hamulcowego. Do jej obsługi niezbędny jest wydajny kompresor olejowy. W zestawie znajdują się adaptery, dzięki którym dopasujesz go do różnych układów hamulcowych.

Masz wątpliwości, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce? Zobacz poradnik video, w którym krok po kroku wyjaśniono całą procedurę.

Kontrola po odpowietrzaniu hamulców

Po pełnym odpowietrzeniu hamulców zakręć zawór odpowietrznika i spuść ostrożnie płyn hamulcowy do zamykanego pojemnika (np. słoika). Zrób to w taki sposób, by nie pobrudzić nim zacisków, tarcz hamulcowych oraz przewodów elektrycznych. Przezroczystą rurkę zsuń z cypla odpowietrznika, oczyść go papierem lub czystą ścierką.

Następnie podłóż pod okolice zacisku arkusz papieru i wciśnij kilkukrotnie pedał hamulca. Dzięki temu dowiesz się, czy zawór jest szczelny i płyn hamulcowy nie przecieka. Jeśli wszystko jest w porządku, zabezpiecz odpowietrznik plastikowym kapturkiem.

Autor: Szymon Sonik