Data modyfikacji:

Opaski sportowe: jak wybrać najlepsze?

Potrzebujesz wsparcia podczas treningu? Nie wiesz, ile kalorii spalasz podczas aktywności i w związku z tym nie wiesz, jak zaplanować dietę? Zdaj się na opaski sportowe. Te niewielkie urządzenia zapięte na nadgarstku mogą efektywnie monitorować twoją całodzienną aktywność i zaoferować ci wgląd do rozbudowanych statystyk. Zobacz, jaką opaskę sportową wybrać.

opaski sportowe

Czym są opaski sportowe?

Efektywny trening wymaga solidnego planu działania. Jeśli chcesz osiągnąć założone cele, musisz działać z głową. Analiza danych, jakich dostarczy ci opaska sportowa na rękę, może znacznie ułatwić to zadanie.

Opaski sportowe to sprzęt dla osób aktywnych sportowo, które chcą mieć wgląd w codzienne statystyki dotyczące ruchu, przebytych kilometrów czy spalonych kalorii. W połączeniu z aplikacją zainstalowaną na telefonie smartband zapewni szereg informacji przydatnych podczas planowania treningu czy układania zbilansowanej diety.

Opaski sportowe to najczęściej minimalistyczne urządzenia, które użytkownicy doceniają za niewielki rozmiar i małą wagę, co przekłada się na wygodę użytkowania podczas treningu. Smartband może liczyć przebyte kroki w ciągu dnia, automatycznie wykrywać trening, mierzyć tętno czy jakość snu. W zależności od wybranego modelu opaska sportowa na rękę może mieć również wiele innych funkcjonalności, jednak przede wszystkim jej działanie skupia się na monitorowaniu aktywności.

Opaski sportowe na rękę a smartwatch

W sprzedaży znajdziesz także inteligentne zegarki, które są znacznie bardziej zaawansowanymi urządzeniami niż opaski sportowe. Smartwatch często przypomina swój tradycyjny odpowiednik, ponieważ wyposażony jest we wskazówki i klasyczną tarczę. Jednak we wnętrzu zegarka kryje się znacznie więcej i śmiało można powiedzieć, że smartwatch to sprzęt naszpikowany funkcjonalnościami, który jest swego rodzaju przedłużeniem smartfona.

Przeczytaj także: Jaki smartwatch wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie smartwatcha?

Co to oznacza w praktyce? Inteligentny zegarek wyświetla powiadomienia z telefonu, pozwala na odbieranie połączeń, przeczytanie maila czy smsa. Do tego mierzy aktywność, liczy przebyte kroki czy podaje koordynaty GPS.

Które urządzenie wybrać – smartband czy smartwatch? Jeśli szukasz sprzętu, który będzie mieć przede wszystkim treningowe zastosowanie, zdecydowanie lepiej postawić na opaskę sportową. Urządzenia tego typu są tańsze – można je kupić już nawet za 150 zł – do tego mają minimalistyczny design i są lekkie, więc nie ograniczają swobody ruchów podczas treningu.

Co ważne, opaska sportowa na jednym ładowaniu może pracować nawet kilka dni – inteligentny zegarek ze swoimi zaawansowanymi funkcjonalnościami wymaga znacznie częstszego zasilania baterii. Ponadto smartwatch to znacznie droższy sprzęt, który świetnie sprawdza się w roli nowoczesnego i wielofunkcyjnego gadżetu.

Jaka będzie najlepsza opaska sportowa?

Chociaż smartband znacznie ustępuje inteligentnym zegarkom pod względem dostępnych funkcji i oferowanych możliwości, opaski sportowe również mają sporo do zaoferowania. Jeśli zastanawiasz się, jaka opaska sportowa będzie najlepsza, zobacz, na jakie funkcjonalności szczególnie warto zwrócić uwagę.

Licznik kroków

To podstawowa funkcja w opaskach sportowych na rękę. Licznik kroków mierzy wszystkie wykonane przez ciebie ruchy, nie tylko w trakcie treningu. Jest to zatem bardzo pomocna opcja, jeśli chcesz trzymać się zasady dziesięciu tysięcy kroków, która pozwala na utrzymanie zdrowego poziomu aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Czujnik tętna w opasce sportowej

To opcja, która pomoże ci trzymać rękę na pulsie w trakcie treningu i dostosować jego intensywność do odchudzania. Kontrola tętna pozwala na śledzenie efektywności treningu, co bezpośrednio przekłada się chociażby na spalanie tkanki tłuszczowej.

Opaska sportowa z GPS

GPS to szczególnie przydatna funkcja, jeśli lubisz trenować w terenie. Opaska sportowa z GPS pozwala śledzić przebieg trasy, co przydaje się podczas planowania kolejnych treningów np. jeśli chcesz uwzględnić zróżnicowanie ukształtowania terenu i podbiegi.

Monitorowanie snu

Najlepsza opaska sportowa na rękę działa nawet wtedy, gdy ty śpisz. A dokładniej zajmuje się analizą snu. Sprzęt kontroluje, przez ile czasu użytkownik spał głęboko i bez ruchu oraz pomaga oszacować jakość snu. A przecież dobry sen jest nieodłącznym składnikiem zdrowego stylu życia i przekłada się również na efekty odchudzania.

Wodoodporność

Co ciekawe, większość modeli opasek sportowych dostępnych na rynku, nawet tych z niższej półki, może wyróżnić się tym parametrem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź klasę wodoszczelności urządzenia. Od tego zależy, czy opaska może towarzyszyć ci również podczas treningu pływackiego czy jest to jedynie sprzęt, który przetrwa kąpiel pod prysznicem.

Poszukując najlepszej opaski sportowej dla siebie, warto zdać się na sprawdzony system, czyli postawić na sprzęt sygnowany logo tego samego producenta jak marka posiadanego telefonu. To gwarantuje kompatybilność sprzętu, co przekłada się na łatwiejszą obsługę. Ponadto opaska sparowana z telefonem pozwala na obsługiwanie powiadomień, nawet wtedy, gdy telefon znajduje się poza twoim zasięgiem.

Jak widzisz, opaska sportowa może być dla ciebie wielkim wsparciem w trakcie treningu. To dobra opcja zarówno dla początkujących, jak i dla osób, które trenują nawet kilka razy w tygodniu. Analiza danych zgromadzonych przez urządzenie pomoże ci kontrolować postępy i planować kolejne treningi, a także ułożyć zbilansowaną dietę.