Data modyfikacji:

Ostrzenie wierteł: jak ostrzyć wiertła?

Ostrzenie wierteł to bardzo istotna czynność, która gwarantuje nam znaczne przedłużenie żywotności tego narzędzia. Oczywiście, jak w przypadku każdych narzędzi i akcesoriów, na rynku dostępne są wiertła niskiej jakości, które kupimy za kilka złotych. Jeśli jednak wiertarkę użytkujemy w celach zawodowych, warto zainwestować w wiertła najwyższej jakości, które po czasie, zamiast wymienić, naostrzymy.

ostrze

Dlaczego ostrzenie wierteł jest tak istotne?

Bez względu na to, czy pracujemy jako budowlańcy, czy wykonujemy hobbystycznie różne prace majsterkowe, od czasu do czasu zachodzi potrzeba wywiercenia otworu, czy to w drewnie, betonie, czy innym materiale. To, jak szybko i z jaką jakością wykonany otwór, w głównej mierze zależy właśnie od jakości wiertła i jego ostrzy.

Jeśli nie dbamy należycie o kondycję wierteł, szybko przekonamy się, jak problematyczne staje się wywiercenie prostego otworu. W skrajnych przypadkach natomiast dłuższe i bardziej intensywne próby wiercenia mogą zakończyć się zupełnym zniszczeniem wiertła, a także awarią naszej wiertarki bądź młotowiertarki. Dlatego też ostrzenie wierteł powinno odbywać się regularnie.

Ostrzenie wierteł do betonu, metalu i drewna - jakie różnice?

W zależności od materiału, z jakim przychodzi nam pracować, powinniśmy wykorzystać inne rodzaje wierteł. Najpopularniejsze typy wierteł to wiertła do betonu, drewna, a także metalu. Oczywiście do dyspozycji mamy inne, bardziej zaawansowane narzędzia, jak wiertła dedykowane wierceniu w szkle, jednak my skupimy się na głównych trzech wariantach.

Jak ostrzyć wiertła przeznaczone do drewna? Tutaj trudność polega na wielu rodzajach wierteł przeznaczonych do drewna. Wyróżniamy między innymi wiertła kręte, płaskie czy spiralne. W zależności od tego, jaki rodzaj wiertła ma być naostrzony, powinniśmy skorzystać ze specjalnej ostrzarko-szlifierki lub zwrócić się o pomoc do specjalistycznego serwisu, w którym wiertła zostaną profesjonalnie naostrzone.

Jeśli mówimy o ostrzach do metalu, tutaj z pewnością przyda nam się nawet zwykła, tradycyjna szlifierka. Należy jednak uważać na prędkość pracy szlifierki. Ze względu na materiał, z którego wykonane jest wiertło, zbyt duża prędkość pracy szlifierki może spowodować zniszczenie powłoki, a w efekcie całego wiertła.

Wiertła do betonu to wiertła wyposażone w dodatkowe węgliki, zapewniające im dużą wytrzymałość. Jeśli jednak wiertła wykorzystywane są do wiercenia udarowego, bardzo istotne jest respektowanie odpowiedniego kąta ostrzenia. Małe doświadczenie w tym temacie może spowodować zniszczenie wiertła. Jeśli chcemy naostrzyć wiertło do betonu, skorzystajmy z pomocy specjalistów.

Ostrzenie wiertła za pomocą specjalnego uchwytu do ostrzenia

Pierwszą opisywaną przez nas metodą ostrzenia wierteł jest wykorzystanie w tym celu dedykowanego przyrządu. Jest on montowany do szlifierki lub ostrzałki a dzięki specjalnemu wspornikowi gwarantuje nam bardzo precyzyjne ustawienie wiertła pod odpowiednim kątem. Takie dedykowane urządzonko nie jest drogie, a gwarantuje nam pewność wykonania prawidłowego ostrzenia bez względu na specyfikę konkretnego wiertła.

Ostrzenie wiertła za pomocą ostrzałko-szlifierki

Ostrzałko-szlifierka to relatywnie nowe urządzenie, które pozwoli nam na dokładne ostrzenie nie tylko wierteł, ale również innych małych elementów niezbędnych przy majsterkowaniu, budowie czy remoncie. Szlifierko-ostrzałka charakteryzuje się regulowaną prędkością pracy, a także szerokim zastosowaniem, co pozwala na ostrzenie wierteł o każdej średnicy.

Takie narzędzie przytwierdzone do stołu warsztatowego będzie z pewnością bardzo często wykorzystywane przy okazji ostrzenia noży, wierteł czy ostrzy w kosiarce. Jeśli zależy nam na dokładnym i bezpiecznym ostrzeniu, możemy zainwestować w urządzenie z wbudowanym zbiornikiem na chłodziwo, który zapewni nam ostrzenie bez ryzyka uszkodzenia elementu ostrzonego.

Jaka jest cena ostrzałko-szlifierki? Z reguły takie urządzenie możemy zakupić za około 100 złotych, jednak co jakiś czas napotkać możemy okazje, które umożliwią nam wyposażenie się w ostrzałko-szlifierkę nawet za połowę tej ceny.

Ostrzenie wiertła za pomocą tradycyjnej szlifierki

Jeśli nie chcemy inwestować w dodatkowe urządzenie służące nam jedynie do ostrzenia wierteł, czynność tę możemy wykonać za pomocą tradycyjnej szlifierki kątowej. W tym celu powinniśmy jednak wyposażyć się w dedykowaną tarczę, którą pokrywa odpowiedni materiał ścierny.

Gdy szlifierka jest uruchomiona, powinniśmy w płynny i pewny sposób przybliżyć wiertło do tarczy, a następnie, stykając te dwa elementy ze sobą, obracać wiertło wzdłuż osi. Wiertło z pewnością będzie się szybko nagrzewać, dlatego proces ostrzenia powinien zostać powtórzony kilkukrotnie. Pamiętajmy również o ustawieniu wiertła pod odpowiednim kątem. Nieumiejętne ostrzenie wiertła za pomocą szlifierki kątowej może w efekcie zniszczyć wiertło. Pamiętajmy również o tym, że nie każde wiertło nadaje się do ostrzenia z wykorzystaniem szlifierki kątowej wyposażonej w tarcze ze ściernicą.

Ostrzenie wierteł - samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Ostrzenie wierteł to proces, o którym hobbystyczni majsterkowicze często zapominają. I tak jak profesjonalistom takiego zapominalstwa nie można wybaczyć, tak osoby, które rzadko korzystają z wiertarki, nie muszą regularnie wykonywać ostrzenia. Co jednak, gdy zdecydowaliśmy się na zakup drogich wierteł najwyższej jakości? Brak odpowiednich zabiegów konserwacyjnych może w krótkim czasie doprowadzić do poważnych zniszczeń wiertła, a co za tym idzie, wyrzucenia pieniędzy w błoto. W takiej sytuacji cykliczne ostrzenie wierteł jest jak najbardziej rekomendowane. Jeśli nigdy nie wykonywaliśmy tego typu czynności, z powodzeniem możemy zwrócić się o pomoc do serwisu narzędzi lub marketu budowlanego, który często świadczy tego typu usługi.

Jeśli jednak jesteśmy zawodowcami i posiadamy odpowiedni osprzęt, z powodzeniem możemy wykonać ostrzenie wierteł samodzielnie.

Autor:  Norbert Rukowski