Data modyfikacji:

Osuszanie budynków: jak wykonać?

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu lub budynków, gdy w izolacji przeciwwilgociowej powstały uszkodzenia, to dość złożony proces. Można przeprowadzić go na wiele sposobów – przy użyciu procesów absorpcji, kondensacji lub iniekcji. Każdą z tych metod oraz stosowane w ich obrębie techniki i urządzenia zostaną przybliżone w niniejszym artykule. Na koniec podamy średnie ceny za usługi związane przykładowo z iniekcją krystaliczną lub przy pomocy osuszaczy. Dowiedz się, w jaki sposób może przebiegać osuszanie budynków.
osuszanie budynków

Jak osuszyć ściany domowym sposobem?

Dobrym pomysłem na osuszanie ścian jest wynajęcie lub zakupienie nagrzewnic. Z ich pomocą nagrzewa się pomieszczenie nierzadko do dość wysokich temperatur. Mimo wszystko pozwala to na osuszenie ścian w sposób stopniowy, kontrolowany i nieinwazyjny.
Osuszanie budynków ciepłym powietrzem z nagrzewnicy w niektórych przypadkach może się nie sprawdzić, ponieważ w głębi ścian mogą pozostać drobne ilości wilgoci, które następnie wyjdą na powierzchnię. Jest to jednak wygodna metoda, którą zawsze warto wypróbować.
Kiedy przeprowadzamy usuwanie wilgoci ze ścian w ten sposób, dobrze jest zadbać o odpowiednią wentylację w budynku. W innym przypadku nie będzie możliwości skutecznego odprowadzania odparowywanej wilgoci, a proces będzie niewydajny lub nieskuteczny.
Powietrze w pomieszczeniach można nagrzewać do około 35 stopni Celsjusza, gdyż wyższe temperatury mogłyby spowodować spękanie murów. Do osuszania można korzystać z nagrzewnic olejowych lub gazowych.

Osuszanie budynków – metody absorpcyjne i kondensacyjne

Osuszanie absorpcyjne możliwe jest dzięki specjalnym urządzeniom, które przefiltrowują powietrze znajdujące się w budynku i przepuszczają je przez absorbent – najczęściej mający postać granulek lub żelu. Wilgoć pozostaje w substancji o właściwościach absorpcyjnych, a powietrze oddawane jest do otoczenia. Proces kontynuuje się do momentu, w którym wilgotność będzie na odpowiednim poziomie.
W przypadku osuszania za pomocą kondensacji, podobnie jak poprzednio, przepuszczamy powietrze przez osuszacz, jednak tym razem urządzenie dąży do jego skroplenia. Oddawane powietrze jest suche, a urządzenie zasysa jego kolejne partie.
Osuszacze działają do momentu, w którym zarówno wilgotność wewnątrz pomieszczenia, jak i ścian będzie satysfakcjonująca. Zarówno kondensację, jak i absorpcję przeprowadza się w około 25 stopniach Celsjusza, czyli w standardowej temperaturze panującej w większości budynków ogrzewanych. Można z powodzeniem stosować je w zakresie temperatur od 0 do 35, jednak to właśnie temperatura pokojowa jest optymalna.
Jeśli chcesz wybrać kompaktowy model, pomocny będzie ranking osuszaczy powietrza:

Osuszanie ścian – iniekcja

Osuszanie fundamentów metodą iniekcji jest możliwe tak samo jak w przypadku ścian. W tym wypadku stosuje się najczęściej iniekcję krystaliczną. Wyróżniamy następujące rodzaje metod iniekcyjnych w osuszaniu budynków:
  • grawitacyjną – polega na nawierceniu otworów, a następnie zamocowaniu pojemniczków na płyn, który wytworzy w ścianie zabezpieczenie przed podciąganiem wilgoci. Stosowana jest, jeżeli współczynnik kapilarny wilgoci nie wynosi więcej niż 60%;
  • ciśnieniową – wykonywana jest przy pomocy specjalnych pomp, które wtłaczają płyn w ścianę. Działa na zasadzie podobnej do metody grawitacyjnej, jednak wykorzystywane jest ciśnienie przyspieszające cały proces i pozwalające lepiej wysycić ścianę. Metoda jest skuteczna w przypadku dużego zawilgocenia;
  • elektroiniekcję – polega na zastosowaniu prądu o napięciu 24 V i „transportowaniu” wilgoci w stronę środka iniekcyjnego. Stosowana, kiedy wilgotność muru nie przekracza 10%;
  • termoiniekcję – tak samo, jak w przypadku wszystkich pozostałych metod związanych z iniekcją, nawierca się otwory, a następnie wprowadza termowentylatory. Kiedy zakończymy oddziaływanie przy pomocy ciepła, wprowadzamy środek iniekcyjny. Termoiniekcja jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod.
  • Oprócz tego iniekcja ciśnieniowa może być przeprowadzana w wariancie impulsowym lub wielostopniowym, natomiast wcześniej wspomnianą iniekcję krystaliczną można stosować zarówno grawitacyjnie, jak i przy użyciu pomp iniekcyjnych, a jej nazwa wynika z mechanizmu działania środka, który aplikuje się do wnętrza ściany (najczęściej) na bazie krzemianów.
    Materiał iniekcyjny działa w sposób, który wykorzystuje naturalnie występujące w ścianie sole wapnia i ich zdolność do tworzenia samoistnej izolacji. Hamuje też rozprzestrzenianie się wilgoci i daje ścianie czas na wyschnięcie. Taki sposób działania metody jest sposobem pośrednim na osuszenie ścian.
    Wyróżniamy różne rodzaje środków iniekcyjnych – na bazie silanów, siloksanów, alkalicznych krzemianów i innych. Preparaty iniekcyjne mogą być w formie żelu, emulsji lub płynu.

    Osuszanie budynków – cena

    Jeżeli chcemy przeprowadzić osuszanie fundamentów, cena usługi będzie zależeć głównie od zastosowanych środków i metod. Jeżeli zdecydujemy się na profesjonalny osuszacz, zapłacimy około 3 tysiące złotych za jego wynajęcie oraz montaż, a także wcześniejszą diagnozę problemu i wybór sprzętu. Dzięki niemu bez problemów osuszymy domek jednorodzinny o powierzchni około 70 metrów kwadratowych. Jeżeli jednak zamiast na kompleksową usługę zdecydujemy się na samodzielne wynajęcie sprzętu i jego zamontowanie, drastycznie obniżymy cenę całego przedsięwzięcia.
    Osuszanie ścian po zalaniu metodą krystaliczną to koszt 250 złotych za metr kwadratowy w przypadku ściany z cegły lub 350 złotych za metr kwadratowy, jeżeli ściana wykonana jest z betonu. Ściany mieszane to zazwyczaj koszt pomiędzy 280 a 300 złotych za metr kwadratowy, jednak dużo zależy od tego, w jakim mieście wykonana ma być usługa. Z reguły wykonywanie izolacji metodą krystaliczną jest droższe w przypadku izolacji pionowej niż poziomej.
    Warto na co dzieńdbać także o to, aby w mieszkaniu czy domu nie zbierała się wilgoć. W tym celu warto wykorzystać pochłaniacz wilgoci. Ranking pomoże wybrać odpowiedni model.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!