Data publikacji:

Oszczędzanie baterii w telefonie. Skuteczne metody

Współczesne smartfony mają tak wiele funkcji, że ich działanie pochłania ogromną ilość energii. Na szczęście istnieje też mnóstwo pomysłów na oszczędzanie baterii w telefonie. Kiedy je poznasz, będzie ci dużo łatwiej korzystać ze swojego urządzenia w sposób ekologiczny i ekonomiczny. Umiejętne zarządzanie aplikacjami i ustawieniami pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć liczbę sytuacji, w których nagle bateria będzie wymagała szybkiego naładowania. Jak oszczędzać baterię w telefonie?

Jak sprawdzić stan baterii w telefonie?

Twój telefon szybko rozładowuje baterię? A może po prostu chcesz jak najdłużej cieszyć się naładowanym telefonem? Zanim rozpoczniesz próby oszczędzania baterii w telefonie, musisz dowiedzieć się, jak sprawdzać stan jej naładowania – dzięki temu będziesz miał sytuację stale pod kontrolą i zobaczysz, czy twoje działania przynoszą spodziewane rezultaty.
Jak sprawdzić stan baterii w telefonie? W większości urządzeń poziom naładowania jest widoczny na górze głównego ekranu. Możesz również sprawdzić go, wchodząc w Ustawienia i wybierając opcję Bateria. Znajdziesz tam nie tylko stan naładowania baterii, ale prawdopodobnie również sugestie, co zrobić, żeby zoptymalizować jej działanie. Istnieją również specjalne aplikacje monitorujące stan baterii.

Co zrobić, gdy telefon szybko się rozładowuje?

Kiedy urządzenie wymaga ciągłego podłączania do prądu, przychodzi czas na refleksję, co zrobić, gdy telefon szybko się rozładowuje. Powerbanki są wygodne, ale to połowiczne rozwiązanie. W takiej sytuacji pierwszym twoim działaniem powinno być sprawdzenie, które aplikacje pochłaniają najwięcej energii. Wiele z nich wcale nie musi działać w tle, a niektóre mogą okazać się nawet zupełnie niepotrzebne.
Szukając sposobu na oszczędzanie baterii w telefonie, dostosuj wszystkie ustawienia tak, by urządzenie zużywało na co dzień jak najmniej energii, a szybko zauważysz różnicę.

Sposoby na oszczędzanie baterii w telefonie

Nawet telefon z dobrą baterią z czasem coraz krócej działa na jednym ładowaniu. Najprostsze pomysły na oszczędzanie baterii w telefonie może wykorzystać każdy. Co możesz zrobić, by zoptymalizować korzystanie z urządzenia?

Włącz tryb oszczędzania energii

Wydaje się banalne, ale to najskuteczniejszy sposób na rzadsze ładowanie. Możesz samodzielnie określić, przy jakim stanie baterii będzie się włączał, może to być na przykład 30%. Na czym polega tryb oszczędzania energii? Telefon będzie wtedy mniej wydajny, praca aplikacji w tle zostanie ograniczona, a ekran stanie się ciemniejszy.

Dopasuj jasność i głośność

Drugą prostą czynnością, którą możesz wykonać na swoim urządzeniu, by oszczędzanie baterii w telefonie było skuteczniejsze, jest przyciemnienie ekranu i ograniczenie głośności. Wybierz taką jasność, która będzie stosunkowo komfortowa, a jednocześnie zapewni mniejsze zużycie energii, w pomieszczeniach zamkniętych powinno wystarczyć 50%. Podobnie rzecz ma się z głośnością, ponieważ ma ona ogromny wpływ na szybkie wyczerpywanie się baterii. Ścisz telefon zwłaszcza wtedy, gdy oglądasz filmy, grasz w gry lub słuchasz muzyki.

Zmień ustawienia aplikacji

Możesz łatwo sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii, a wtedy już prosta droga do zoptymalizowania ich działania. W pierwszej kolejności zamknij wszystkie, które niepotrzebnie działają w tle, a następnie zmień ustawienia tak, by nie uruchamiały się automatycznie przy starcie systemu.

Wyłącz GPS, lokalizację, Bluetooth i Wi-Fi

Jeśli nie są one konieczne w danym momencie, wyłączaj wszystkie niepotrzebne ci funkcje, takie jak GPS czy lokalizacja, ponieważ pochłaniają one dużo energii. Możesz również dostosować w ustawieniach, które aplikacje mogą korzystać z funkcji lokalizacji.

Przyspiesz moment uśpienia

Im szybciej smartfon lub klasyczny model będzie przechodził w stan uśpienia, tym większa szansa na oszczędzanie baterii w telefonie, dlatego ustal czas na minimum. Żeby to zrobić, wystarczy że wejdziesz do ustawień i znajdziesz opcje wyświetlacza.
Te proste sposoby powinny z powodzeniem rozwiązać twoje problemy z nadmiernym zużywaniem energii w telefonie i pozwolą odetchnąć baterii.
Zdjęcie: demopicture / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym