Data publikacji:

Oznaczenia na garnkach. Jakie mają znaczenie?

Oznaczenia na garnkach zawierają wiele kluczowych informacji dotyczących tego, jak we właściwy i bezpieczny sposób użytkować dany garnek. Oznaczenie garnków do płyty ceramicznej różni się od sygnatury – oznaczenia na garnkach do kuchenki indukcyjnej. Omawiamy oznaczenia na garnkach. Jakie mają znaczenie? Mały przewodnik po kuchennych rewirach.

Symbole na garnkach – jakie oznaczenia umieszcza się na garnkach?

Jak znaleźć dobre garnki? Czy wiesz, jakie oznaczenia umieszcza się na garnkach i co one znaczą? Wyjaśniamy krótko.
  1. Oznaczenie możliwości lub braku możliwości mycia w zmywarkach – to zwykle ikona naczyń i kropelek wody. Jeśli symbol jest przekreślony lub nie został umieszczony na naczyniu, to oznacza, że tego garnka nie można myć w zmywarce.
  2. Oznaczenie indukcji – czyli symbol indukcji na garnkach to ikona o kształcie zwiniętych drutów (cewka indukcyjna), przypominająca pętelkę. Jeśli masz w zasięgu ręki taki garnek, a w domu płytę indukcyjną – śmiało go na niej używaj.
  3. Symbol płyty elektrycznej – ikona przypominająca kształtem spłaszczony okrąg. Opatrzony tym znakiem garnek można stosować na kuchenkach elektrycznych.
  4. Oznaczenie garnków do płyty ceramicznej – to ikona przedstawiająca okrąg złożony z przerywanych linii. Garnek z tego typu symbolem możesz bezpiecznie stosować na kuchenkach ceramicznych.
  5. Symbol palnika gazowego – rysunek/ikona, która odwzorowuje palnik gazowy z rysunkiem płomieni. Oznacza, że opatrzony tym znakiem garnek możesz stosować na kuchenkach gazowych.

Symbol piekarnika na garnku – co oznacza?

Jest jeszcze jeden symbol oznaczenia na garnkach, który często jest używany – to symbol piekarnia na garnku. O co chodzi? O to, że garnek możesz wstawić do rozgrzanego piekarnika. To dobra informacja dla tych, którzy przygotowują potrawę, ale nie podają jej od razu, a czekają na gości, nie mając miejsca na płycie kuchennej, by owy garnek trzymać. Spokojnie możesz wtedy włożyć gar z potrawą do rozgrzanego piekarnika.
Oznaczenia na garnkach wskażą ci, jak w sposób bezpieczny dla garnka i człowieka używać dane naczynie.

Znaczek indukcji na garnkach – jak sprawdzić, czy garnek działa na indukcji?

Oznaczenie indukcji na garnku to zapowiedź tego, że naczynie będzie działało, gdy postawisz je na włączoną płytę indukcyjną. Jak zatem dodatkowo zweryfikować i sprawdzić (na przykład w sklepie), czy na tysiąc procent garnek okaże się odpowiedni dla indukcji? Jakie garnki do indukcji wybrać? Przyłóż magnes do zewnętrznej strony dna naczynia. Jeśli magnes przylgnie do powierzchni, to spokojnie możesz używać danego garnka na indukcji.
Często zdarza się tak, że na domowych strychach są całe zestawy garnków, które nadają się do indukcji, a nikt o tym nie wie, bo nie mają odpowiedniego oznaczenia. Przypominamy – jest to ikona o kształcie zwiniętych drutów (cewka indukcyjna), przypominająca pętelkę. Spróbuj więc z magnesem.

Sygnatury – oznaczenia na garnkach. Co wywołuje reakcję dna naczynia do indukcji z magnesem?

Co wywołuje reakcję dna naczynia z magnesem? Garnki (oraz patelnie), które są przystosowane do gotowania (i smażenia) na indukcji, mają dna wykonane z materiałów ferromagnetycznych, wywołujących reakcję z płytą indukcyjną. W ten sposób dno garnka się rozgrzewa. 
Co ważne – garnki i patelnie na indukcję mogą być wykonane z różnych materiałów. Najważniejszą kwestię stanowi dno ferromagnetyczne. Obecnie najbardziej popularne na rynku są garnki ze stali. A to ze względu na ich estetyczny wygląd, który pasuje do nowoczesnych wnętrz, łatwość obsługi, stosunkowo niską wagę i prostotę w myciu.
Zdjęcie: Igor_Kardasov / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.