Data modyfikacji:

Jaki parawan pokojowy wybrać? Rodzaje parawanów

Chciałbyś podzielić pokój, ale nie planujesz remontu? Wybierz parawan pokojowy. To modny dodatek, który odmieni każde wnętrze, bo znacząco wpłynie na jego aranżację. Zobacz, jakie są dostępne na rynku modele.
parawan pokojowy
Parawan pokojowy (parawan dekoracyjny) dzieli pomieszczenia na dwie lub nawet trzy oddzielne przestrzenie. Wykorzystywany jest w pomieszczeniach biurowych, poczekalniach, gabinetach lekarskich i kosmetycznych, ale nie tylko. Od pewnego czasu to hit w kategorii Aranżacje wnętrz.

Po co mi parawan pokojowy?

Decydujący się na kupno parawanu, doceniają przede wszystkim jego praktyczną funkcję. Pokój można łatwo podzielić nim na obszary o różnym przeznaczeniu. Nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie w mieszkaniu pokoju przeznaczonego wyłącznie do pracy.

Pracujesz zdalnie? Parawan to idealne rozwiązanie dla ciebie. Biuro typu open space nie odpowiada każdemu pracownikowi, bo często negatywnie wpływa na jego koncentrację. Kto pracuje w domu, może borykać się z tymi samymi problemami, szczególnie wtedy, gdy wokół toczy się życie.

Wydzielenie przestrzeni przeznaczonej tylko do pracy znakomicie wpłynie na twoją wydajność. Jeśli szyjesz, za parawanem ukryj maszynę do szycia, akcesoria, wykroje oraz ubrania przygotowane do przeróbek. A następnie w skupieniu oddaj się pracy.

Twoje dziecko rozkłada zabawki najchętniej w salonie? Jeżeli lubisz, gdy maluch bawi się obok ciebie, ale dziennego pokoju nie chcesz zmieniać w plac zabaw, zamontuj parawan i w pokoju wygospodaruj niewielki kącik zabaw.

Nie musisz od razu rozkładać wszystkich skrzydeł parawanu. Wystarczy zaznaczyć przestrzeń. A może po prostu czasami chciałbyś odgrodzić się od otaczającego świata, by po prostu poczytać lub uciąć sobie krótką drzemkę? Parawan stworzy enklawę spokoju w środku tętniącego energią domu. 
Duży salon podziel na przestrzeń gościnną i jadalnię. W sypialni oddziel garderobę od reszty pokoju. Wydziel dwa osobne kąciki zabaw dla rodzeństwa, które ma wspólny pokój, ale marzy o swoich kawałkach podłogi.

Pamiętaj, że zazwyczaj producenci zapewniają obustronną możliwość montowania zawiasów, co nie ogranicza możliwości mocowania.

Czy parawan można ustawić na zewnątrz?

Oczywiście, że tak. Parawan dekoracyjny podzieli taras, balkon, ogrodową altanę. Parawany są zresztą w ogóle niezwykle funkcjonalne na działkach – przede wszystkim w domkach letniskowych, których organizacja przestrzeni rządzi się swoimi niezwykłymi, bo nieregulowanymi niczym innym jak wyjątkowe potrzeby, prawami.  

Rodzaje parawanów

Parawan jest bardzo mocnym akcentem wystroju wnętrza. To niebanalny dodatek, więc od razu przyciągnie wzrok każdego, kto wejdzie do pokoju. Warto więc przemyśleć wybór parawanu – niech jego styl komponuje się ze stylem, w którym urządziłeś pomieszczenie. 

Parawan materiałowy

Metalowa konstrukcja utrzymuje wykończenie z materiału. Zaletą tego typu parawanu jest przede wszystkim jego przewiewność. A także możliwość prania tkaniny

Parawan drewniany

Wykonany z drewna, często malowany. Lekka konstrukcja o klasycznej formie. Wykończenie tego typu parawanu stanowi o jego charakterze. 
Parawany drewniane mogą być dwustronnie drukowane. Mówimy wtedy o fotoparawanach. Na rynku jest niezwykle bogata oferta produktów tego typu.
Parawan drewniany może być konstrukcją wypełnianą innym tworzywem, np. flizeliną lub PVC. Przepuszcza więc światło. Parawany drewniane z charakterystyczną kratą nazywane są parawanami w stylu japońskim.

Parawan słomkowy, bambusowy, wiklinowy, rattanowy

Tego typu przesłony pokojowe to konstrukcje lekkie i przewiewne.
Parawan dostosuj do aranżacji wnętrza. Ponieważ wybór produktów jest ogromny, twój pokój zyska nie tylko dodatkową przestrzeń, ale i wyjątkowy charakter. 

Przeczytaj także:
  1. Toaletka do sypialni - jaką wybrać?
  2. Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?
  3. Renowacja mebli - jak odnowić meble z czasów PRL-u?

Autor: Barbara Szega