Data publikacji:

Najlepsza pasta do zębów bez fluoru    

Systematyczne czyszczenie zębów to najlepsza profilaktyka. Jeżeli chcesz mieć piękny uśmiech, świeży oddech i zdrowe uzębienie, sięgaj po najlepsze pasty do zębów. W swoich wyborach kieruj się nie tylko poleceniami zasłyszanymi w reklamach telewizyjnych, lecz przede wszystkim rekomendacjami lekarzy stomatologów, zwłaszcza własnego dentysty. Sprawdź, dlaczego warto wybrać pastę do zębów bez fluoru. 
pasta do zębów bez fluoru

Dlaczego pasta do zębów bez fluoru jest lepsza od najpopularniejszych past?

Fluoryzacja zębów w szkole podstawowej i liczne reklamy past do zębów z dodatkiem fluoru sprawiły, że wielu dorosłych Polaków uważa ten pierwiastek za niezbędny składnik każdego preparatu do pielęgnacji uzębienia. Niewielu wie jednak, że zatrucie fluorem może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Władze unijne wydały nawet dyrektywę dotyczącą rekomendowanej zawartości fluoru w paście do zębów. Ogólnodostępne produkty mogą zawierać maksymalnie 1500 ppm tego pierwiastka. Pasty do zębów z większą zawartością fluoru są dostępne w aptekach i sprzedawane wyłącznie na receptę. Dobra pasta do zębów wcale nie musi więc zawierać fluoru.

Plusy i minusy używania fluoru 

Jeżeli chcesz upewnić się, że pasta bez fluoru to odpowiedni preparat do pielęgnacji zębów dla dorosłych, najpierw poznaj najważniejsze fakty i mity na temat pierwiastka F2. Fluor chroni przed próchnicą i działa bakteriobójczo, dlatego zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej. Zabezpiecza przed demineralizacją szkliwa, wzmacnia uzębienie, a także łagodzi nadwrażliwość zębów. 

Warto jednak pamiętać, że jego nadmiar szkodzi. Zwiększoną podaż fluoru może powodować nie tylko sama pasta do zębów, lecz także zawartość twojej lodówki. F2 jest obecny m.in. w wodzie pitnej, herbacie, serach podpuszczkowych, produktach zbożowych i mięsie ryb. 

Zatrucie fluorem może powodować fluorozę, której podstawowym objawem są białe albo brązowe przebarwienia na zębach lub osłabienie szkliwa. Symptomami mogą być też poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak: senność i ogólne osłabienie, bóle mięśniowe i kostne, deformacja kości i stawów, skostnienia i zwapnienia kości, nieżyt nosa i kaszel, uszkodzenie wątroby i nerek, rozregulowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, nudności, biegunki i wymioty. 

Należy jednak podkreślić, że fluoroza to skrajnie poważne następstwo zbyt dużej zawartości fluoru w codziennej diecie. Wielu lekarzy stomatologów, którzy wypowiadają się na temat pasty bez fluoru dla dorosłych czy dzieci, podkreśla, że w przypadku tych pierwszych produkt do czyszczenia jamy ustnej zawiera zazwyczaj około 2,25 mg fluoru, podczas gdy groźna dla życia i zdrowia dorosłego człowieka dawka fluoru wynosi od 5 do 10 g. 

Pasta do zębów bez fluoru polecana jest najmłodszym, zwłaszcza przed ukończeniem 2. roku życia. Dzieci w tym wieku muszą mieć szczotkowane ząbki, ale nie potrafią jeszcze wypluwać piany, która tworzy się z pasty w buzi. Właśnie dlatego zamiast mimowolnego połykania produktu z fluorem lepsza jest w przypadku maluszków pasta do zębów bez fluoru i SLS. 

Jaką pastę do zębów bez fluoru wybrać? 

Do najpopularniejszych past bez fluoru należą preparaty, które chronią przed próchnicą i rozwojem bakterii. Ksylitol sprawia, że w zębach jest mniej ubytków. Działanie łagodzące i oczyszczające mają dodatki ziołowe, np. szałwię, miętę czy rozmaryn. Olejki eteryczne gwarantują świeży oddech (co może być istone np. przy wyborze pasty dla palaczy), a gliceryna i krzemionka czyszczą uzębienie i je polerują. 

Wśród najważniejszych składników pasty do zębów bez fluoru warto wymienić: 

  • przeciwbakteryjne, takie jak: chlorheksydyna, metronidazol, szałwia, rumianek, ksylitol; 
  • ścierające, np.: węglan wapnia, krzemionka (współczynnik ścieralności w przypadku pasty dla osób z mocnymi zębami i zdrowym szkliwem wynosi od 15 do 70 RDA); 
  • pieniące, m.in.: laurylosiarczan sodu (unikaj SLS); 
  • najważniejsze witaminy i mikroelementy, w tym przede wszystkim wapń oraz witaminy PP, A, C, D i E. 

Pasty bez fluoru – ranking najpopularniejszych produktów na Ceneo.pl 

Pasty z serii GC Tooth Mousse w różnych smakach 

Pierwszą pastą bez fluoru w rankingu Ceneo.pl jest płynne szkliwo np. o smaku miętowym, melonowym i tutti frutti. GC Tooth Mousse stosuje się miejscowo, chcąc chronić szczególnie wrażliwe zęby, choćby po fluoryzacji, zabiegach ortodontycznych czy usuwaniu kamienia nazębnego. Pasta zawiera m.in. bioaktywny wapń, fosforany na bazie wody i RECALDENT, czyli składnik pochodzący z białka kazeinowego zawartego w mleku. 

Pasty z serii Ecodenta bez fluoru, ale z węglem

Linia produktów do pielęgnacji jamy ustnej, w której składzie znajdują się naturalne, ekologiczne składniki. Preparaty z węglem delikatnie wybielają zęby. Wiele z nich jest także polecanych dla wegan. 

Żel do zębów Ziajka dla dzieci

Jeden z najbardziej znanych polskich producentów kosmetyków przygotował propozycję bez fluoru, która jest odpowiednia już od pierwszego ząbka. Brak fluoru w składzie, naturalne składniki i smaki lubiane przez dzieci to najważniejsze wyróżniki produktów do pielęgnacji jamy ustnej Ziajka. 

Wiele produktów do pielęgnacji jamy ustnej bez fluoru charakteryzuje skład oparty na naturalnych ingrediencjach. Z łatwością znajdziesz pastę do zębów bez fluoru i SLS, a nawet wolną od parabenów, konserwantów czy glutenu. Stosowanie pasty bez fluoru warto uzupełnić produktami ze składnikami wspierającymi zęby, takimi jak hydroksyapatyt i wapń, które są naturalnymi składnikami ludzkich kości i zębów. Na koniec, niezależnie od składu twojej pasty do zębów, pamiętaj, że uzębienie należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. 

Autor: Magdalena Sarnecka