Data modyfikacji:

Najlepsze pasty polerskie. Ranking

Pasta polerska jest powszechnie stosowana przez lakierników, miłośników motoryzacji i żeglarstwa. Dzięki niej usuwa się drobne ryski z metalu, szkła i plastiku. Jest to prosty sposób na odnowienie lakieru i nie tylko, bez wydawania większej gotówki. Jak działa pasta polerska? Jaką pastę wybrać?

Polecamy: Najlepsze lakiery do parkietu. Ranking

pasta polerska

Jakie efekty daje pasta polerska i jak działa?

Polerowanie pastą sprawia, że wyrównuje się powierzchnię różnych materiałów. Promienie światła padające na nią nie ulegają załamaniu, dzięki czemu uzyskuje się efekt lustra. Powierzchnia jest wygładzona, dlatego poprawia się jej połysk, wydobywa głębię koloru oraz usuwa hologramy.

Odpowiedź na pytanie, jak działa pasta polerska, jest prosta. Polerowanie za jej pomocą polega na bardzo delikatnej obróbce powierzchni. W jej trakcie usuwa się wszelkie rysy szlifierskie, które powstają w czasie używania innych produktów pielęgnacyjnych i użytkownika pojazdu. Dzięki specjalnym drobinkom i substancjom w paście, po jej zastosowaniu uzyskuje się efekt gładkiej i jednolitej powierzchni.

Pasta polerska umożliwia szybkie i niedrogie odnowienie lakieru oraz innych powierzchni. Powszechnie wykorzystuje się ją w lakiernictwie i podczas pielęgnacji samochodu. Używają jej również żeglarze do odnawiania łodzi i jachtów. Polecane kosmetyki są używane przez nich regularnie, by zabezpieczyć pojazd lub jacht przed wieloma uszkodzeniami.

Jak stosować pastę polerską?

Rodzaj stosowanej pasty polerskiej przede wszystkim dostosowuje się do rodzaju powierzchni, którą chce się wygładzić. Twarde powierzchnie wymagają zastosowania środków, które mają grubsze i ostrzejsze ziarna. W przypadku niewielkich rys i nierówności gradacja pasty powinna być przystosowana do delikatnego równania powierzchni.

Jaka pasta polerska jest najlepsza? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Pasty polerskie to szeroka grupa produktów, wśród których znajdzie się zarówno środki do pielęgnacji lakieru, jak i plastiku, metalu oraz szkła. Dodatkowo do wyboru ma się pasty typu One Step, które zastępują pastę i mleczko do polerowania.

Jeśli chodzi o pasty polerskie, ranking uwzględnia zarówno produkty 2 w 1, jak i wymagające późniejszego zastosowania mleczka do polerowania. Produkty z grupy One Step posiadają w swoim składzie ziarna, które ulegają stopniowemu roztarciu. Dzięki temu po pewnym czasie pasta zmienia się w delikatne mleczko, które wykończy powierzchnię i nada jej pożądany połysk.

Pastę polerską powinno się dobrać do stanu powierzchni i rodzaju uszkodzeń, które się na niej pojawiły. Zbyt agresywny środek sprawia, że powierzchnia staje się matowa, a jej uszkodzenia są bardziej widoczne. Jeśli oczekuje się wysokiego połysku i chce się usunąć hologramy, preparat powinien zawierać woski. Dzięki nim uzyska się efekt lustra, nawet gdy nie sięgnie się dodatkowo po mleczko polerskie.

Wybieramy pastę polerską

Do plastiku można stosować pastę polerską Autosol Plastic Cleaner. Dzięki niej uzyskuje się idealnie lśniące wykończenie, a brud znika już po pierwszym użyciu. Warstwa preparatu długo chroni przed matowieniem tworzywa, dlatego z powodzeniem można stosować go do zderzaków, kokpitów i innych elementów z plastiku.

Pasta polerska do plastiku jest przeznaczona do czyszczenia powierzchni matowych i gładkich. Dodatkowym atutem pasty jest jej działanie ochronne przed łamaniem tworzywa. Preparat ogranicza uszkodzenia, które powstają na skutek ekspozycji na promieniowanie UV i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne.  Pastę polerską do plastiku nakłada się za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Koliste ruchy umożliwiają jej dokładne wtarcie w czyszczoną powierzchnię.

Pasta polerska do metalu - jaką wybrać?

Pasta polerska do metalu Technicqll jest powszechnie stosowana w serwisach samochodowych i warsztatach lakierniczych. Używa się jej do usuwania rys i innych uszkodzeń ze stopów metalu, stali i żeliwa. Za jej pomocą można czyścić również aluminium.

Pasta skutecznie uzupełnia ubytki oraz namawia wybite wały i pęknięte odlewy. Warstwa preparatu zapewnia długą ochronę na pękanie i odpryski. Dzięki temu nie trzeba jej często nanosić na ten sam element, co ułatwia pielęgnację metalowych elementów w samochodzie i nie tylko.

Jaka pasta polerska do szkła?

Pasta polerska do szkła Relop Glass Restore jest przeznaczona do pielęgnacji szkła różnego typu. Stosuje się ją zarówno w warsztatach samochodowych i przemyśle motoryzacyjnym, jak i w szklarstwie. Można używać jej również w branży wykończeniowej i budownictwie.

W paście znajduje się tlenek ceru, który uzupełnia składniki poprawiające przyczepność preparatu do czyszczonego szkła. Pasta nabłyszcza i odtłuszcza powierzchnię. Jej nakładanie jest proste i szybkie, co umożliwia polerowanie szyb samochodowych, szkieł optycznych, szyb hartowanych i okiennych, a także pleksi i elementów wykonanych z plastiku. Do nakładania pasty potrzebny jest twardy filc.

Pasty polerskie uniwersalne - czy warto po nie sięgnąć?

W sklepach znajdzie się również pasty poleskie uniwersalne, przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni. Ich stosowanie jest polecane jedynie sporadycznie, do usuwania niewielkich rys z niedużej powierzchni. Uniwersalne preparaty nie posiadają składników, które chronią konkretne materiały, dlatego działają mniej skutecznie niż pasty polerskie przeznaczone do szkła, metalu lub plastiku.

Autorka: Monika Kocher