Data modyfikacji:

Jak wykonać pedicure w domu? Jaką frezarkę do pedicure wybrać?

Masz ograniczony budżet, a marzysz o zadbanych, pomalowanych na ulubiony kolor paznokciach u nóg? W takim razie wykonaj pedicure w domu! Wystarczy kilka podstawowych akcesoriów i lakier w wybranym odcieniu, aby zadbać o płytkę, nawilżyć skórę stóp i pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wykonać samodzielnie pedicure w domu oraz jaką frezarkę wybrać, aby uporać się ze skórkami!
jak wykonać pedicure w domu

Pedicure – co to i jakie ma zalety?

Zastanawiałaś się kiedyś, na czym polega pedicure z prawdziwego zdarzenia i co to za zabieg? Jak się okazuje, to nie tylko pomalowanie paznokci, ale także pielęgnacja skóry, walka z odciskami, a nawet peeling i wykonanie maski do stóp. To kompleksowa pielęgnacja, dzięki której twoje paznokcie, pięty i skóra będą wyglądać jak po wyjściu z prawdziwego spa!
Dlaczego warto wykonać pedicure w domu? Dzięki niemu:
  • skóra będzie nawilżona, zmiękczona i wygładzona, zrogowaciały naskórek usunięty, a ewentualne modzele i odciski zmniejszone lub zniwelowane;
  • zapomnisz o nieestetycznych skórkach;
  • twoje paznokcie będą mieć równy, opiłowany kształt i jeśli masz tylko ochotę, będą zachwycać pięknym kolorem.
Nie możemy także zapomnieć o tym, że pedicure w domu to również relaksujący zabieg i czas tylko dla ciebie. Dzięki temu, jeśli masz wolną chwilę i chęci, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Czego potrzebujesz, aby wykonać pedicure w domu?

Co warto mieć pod ręką, jeśli planujesz wykonać pedicure w domu? W trakcie zabiegu przydadzą się:
  • zmywacz do paznokci,
  • pilniczek,
  • cążki,
  • drewniany patyczek,
  • frezarka do pięt,
  • lakier (jeśli wybierzesz formułę hybrydową, to pamiętaj o bazie i topie),
  • sól do kąpieli,
  • peeling do stóp,
  • pumeks,
  • dobry krem do suchych stóp.

Jaka frezarka do pedicure jest dobrym wyborem?

Frezarka do pedicure to praktyczne urządzenie, które służy do usuwania skórek i zrogowaciałego naskórka. Z jej pomocą możesz także pozbyć się pozostałości po wcześniej aplikowanym lakierze żelowym lub hybrydowym, a nawet skrócić i równo opiłować paznokcie. To uniwersalny sprzęt, który sprawdza się nie tylko w salonach kosmetycznych – równie doskonale poradzi sobie w trakcie wykonywania pedicure w domu.
Jaką frezarkę do pedicure w domu wybrać? Najlepszym pomysłem jest zakup modelu wyposażonego w różne końcówki diamentowe, silikonowe, stalowe albo ze spiekanego węglika. Dobrze, aby urządzenie miało moc na poziomie 10–20 W. Taki parametr sprawi, że frezarka poradzi sobie doskonale w domowych warunkach.
Zwróć też uwagę na liczbę obrotów. Im jest ich więcej, tym szybciej uporasz się z martwym naskórkiem, odciskami czy wyrównaniem końcówek paznokci. Przed zakupem sprawdź dodatkowo rodzaj zasilania, które może być akumulatorowe albo bateryjne, oraz upewnij się, że interesująca cię frezarka do pedicure jest łatwa w obsłudze i ma poręczny, dobrze leżący w dłoni kształt.

Jakie są przeciwwskazania do pedicure?

Jak się okazuje, istnieją pewne przeciwwskazania do pedicure, i to nie tylko tego wykonywanego w salonie kosmetycznym, ale także w domowym zaciszu. Zaliczamy do nich grzybicę stóp i paznokci, brodawki, świeże rany czy zmiany alergiczne i zapalne w obrębie dolnych partii ciała.
Szczególnie ważne jest wcześniejsze wyleczenie grzybicy i brodawek. Chodzi nie tylko o efekt estetyczny, ale także o fakt, że pozostawione same sobie mogą rozsiewać się na pozostałych częściach stóp, a w niektórych przypadkach nawet prowadzić do trwałych powikłań, takich jak utrata paznokcia, infekcja czy pojawienie się dolegliwości bólowych.

Jak zrobić pedicure w domu krok po kroku?

Czas sprawdzić, jak zrobić pedicure w domu. Zacznij od przygotowania wszystkich rzeczy z listy, o której pisaliśmy wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć niezbędne akcesoria pod ręką i nie będziesz musiała przerywać zabiegu, aby szukać lakieru czy cążków.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie kąpieli dla stóp, najlepiej z dodatkiem specjalnej soli. To produkt o właściwościach relaksacyjnych i leczniczych, dzięki któremu zmiękczysz zrogowaciały naskórek, zmniejszysz obrzęk i opuchliznę, a nawet zniwelujesz problem z popękanymi piętami. W zależności od kondycji skóry i twoich potrzeb możesz wybrać sól morską, himalajską, borowinową lub z Morza Martwego. Możesz także zdecydować się na mieszankę z naturalnymi ekstraktami ziołowymi, olejkiem miętowym albo mocznikiem.
Po wymoczeniu stóp wykonaj peeling. Użyj do tego scrubu ziarnistego, który bez problemu rozprawi się z martwym naskórkiem i pozostawi skórę gładką, miękką i przyjemną w dotyku. Nie zapomnij też o pumeksie, który warto stosować regularnie na twarde, szorstkie pięty. Następnie możesz od razu aplikować ulubiony krem lub zrobić to już po zakończeniu pedicure.
Czas na zmycie poprzedniego lakieru i użycie frezarki. Jeśli masz problem ze skórkami, to odsuń je delikatnie drewnianym patyczkiem, a następnie usuń przy użyciu wspominanego urządzenia lub klasycznie, czyli przy pomocy cążków. Nadaj paznokciom idealny kształt, przesuwając pilnik prosto i w jednym kierunku. Uważaj, aby nie obciąć ich zbyt krótko – to najprostszy sposób na nabawienie się problemów z ich wrastaniem. Wypoleruj płytkę i przetrzyj ją wacikiem, aby usunąć pozostały po piłowaniu pył.
Jeśli chcesz zakończyć pedicure wykonany w domu paznokciami pokrytymi ulubionym kolorem, to zawsze aplikuj dodatkową warstwę albo bezbarwnego lakieru, który ochroni płytkę przed przebarwieniem, albo bazy niezbędnej w przypadku użycia formuły hybrydowej. Nanieś dwie warstwy, poczekaj do wyschnięcia lub umieść paznokcie pod lampą i gotowe! 
Na zakończenie możesz użyć olejku do skórek, który je zmiękczy, a także nałożyć ponownie krem nawilżający. Gotowe!
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.