Nazwa pędzla wzięła się od rodzaju teatru japońskiego, charakteryzującego się przede wszystkim wyrazistym i intensywnym makijażem aktorów. Pędzel kabuki jest niewielkich rozmiarów, z krótkim trzonkiem (chociaż zdarzają się wersje przedłużone). Włosie również ma krótkie i szerokie, a ponadto delikatne, miękkie i gęste.
Mała wersja (często zamykana) bez problemu mieści się w torebce i skutecznie pomoże poprawić makijaż poza domem. To sprawia, że pędzle kabuki zbierają świetne opinie jako akcesorium uniwersalne, wygodne w użyciu i trwałe.
Pędzel kabuki doskonale sprawdzi się do aplikacji wszelkich produktów sypkich, a więc jako pędzel do bronzera, pudry bądź różu. To także niezastąpiony produkt do podkładu mineralnego. Dzięki niemu możemy sprawnie nałożyć kosmetyk na cerę, a przede wszystkim mamy kontrolę nad ilością nakładanego produktu.
Pędzel do pudru kabuki jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy się obawiać, że nałożymy za dużo kosmetyku na twarz, a nasza buzia będzie wyglądać jak maska. Aby w pełni wykorzystać możliwości pędzla kabuki przy nakładaniu pudru, należy robić to okrężnymi, spokojnymi ruchami, a w razie potrzeby większego krycia czynność po prostu powtórzyć.
Przy nakładaniu bronzera lub różu wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku tylko na szczyt włosia i delikatnie omieść pędzlem np. kości policzkowe.
Wybierając swoje idealne pędzle kabuki, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z czego wykonane jest włosie oraz materiał samej rączki. Należy pamiętać, że włosie syntetyczne jest mniej wymagające podczas mycia i pielęgnacji (mniej się odkształca), ponadto chłonie mniej kosmetyków, dzięki czemu te wystarczają na dłużej. Naturalne natomiast są jeszcze bardziej delikatne dla skóry i idealnie sprawdzają się właśnie przy suchych produktach.
Warto również zwrócić uwagę, czy włosie jest dodatkowo hipoalergiczne – nie spowoduje podrażnienia skóry, a także mniej zostaniemy narażone na ewentualną reakcję alergiczną. Dobrze, jeśli główka pędzli kabuki posiada właściwości antybakteryjne – w razie niedoskonałości na cerze zmniejszymy ryzyko rozprzestrzeniania się ewentualnych stanów zapalnych i zaogniania już istniejących.
Jeżeli zaś chodzi o samą rączkę, dobrze sprawdzi się np. bambusowa, która nie będzie wyślizgiwać się z dłoni podczas pracy nim.
Nie bez znaczenia, zarówno dla stanu cery, jak i żywotności pędzla kabuki, jest odpowiednia jego pielęgnacja. Po każdym użyciu pędzla należy go umyć. Dobrze robić to w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła lub delikatnego szamponu dla dzieci. Najlepiej jednak sprawdzi się specjalny szampon do mycia pędzli i gąbek do makijażu, a także mata do czyszczenia pędzli.
Pędzel najlepiej umyć dwa razy – raz, aby usunąć największe zanieczyszczenia, drugi, aby go odświeżyć. Po skończonym myciu najlepiej rozstawić pędzle włosiem do góry w kubku albo specjalnym stojaku przeznaczonym do suszenia pędzli.