Data publikacji:

Pędzel kabuki. Do czego służy i jak wybrać?

Trudno wykonać profesjonalnie wyglądający makijaż bez użycia chociaż jednego pędzla. W tym artykule skupimy się na jednym z najbardziej uniwersalnych, jakim jest pędzel kabuki. Czym jest? Do czego służy? Czym się kierować podczas wyboru? Jak o niego dbać? Przeczytaj poniższy poradnik!
pędzel

Czym charakteryzuje się pędzel kabuki?

Każda kobieta doceni dobre pędzle do makijażu. Pędzel kabuki to bardzo użyteczne narzędzie przy wykonywaniu makijażu. Jego ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych. Chociaż sposób wykonania, kształt i włosie w zależności od producenta mogą się znacznie różnić, jego główną cechą jest poręczność.

Nazwa pędzla wzięła się od rodzaju teatru japońskiego, charakteryzującego się przede wszystkim wyrazistym i intensywnym makijażem aktorów. Pędzel kabuki jest niewielkich rozmiarów, z krótkim trzonkiem (chociaż zdarzają się wersje przedłużone). Włosie również ma krótkie i szerokie, a ponadto delikatne, miękkie i gęste.

Mała wersja (często zamykana) bez problemu mieści się w torebce i skutecznie pomoże poprawić makijaż poza domem. To sprawia, że pędzle kabuki zbierają świetne opinie jako akcesorium uniwersalne, wygodne w użyciu i trwałe.

Pędzel kabuki – do czego służy?

Pędzel kabuki doskonale sprawdzi się do aplikacji wszelkich produktów sypkich, a więc jako pędzel do bronzera, pudry bądź różu. To także niezastąpiony produkt do podkładu mineralnego. Dzięki niemu możemy sprawnie nałożyć kosmetyk na cerę, a przede wszystkim mamy kontrolę nad ilością nakładanego produktu.

Pędzel do pudru kabuki jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy się obawiać, że nałożymy za dużo kosmetyku na twarz, a nasza buzia będzie wyglądać jak maska. Aby w pełni wykorzystać możliwości pędzla kabuki przy nakładaniu pudru, należy robić to okrężnymi, spokojnymi ruchami, a w razie potrzeby większego krycia czynność po prostu powtórzyć.

Przy nakładaniu bronzera lub różu wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku tylko na szczyt włosia i delikatnie omieść pędzlem np. kości policzkowe.

Kabuki pędzle - na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybierając swoje idealne pędzle kabuki, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z czego wykonane jest włosie oraz materiał samej rączki. Należy pamiętać, że włosie syntetyczne jest mniej wymagające podczas mycia i pielęgnacji (mniej się odkształca), ponadto chłonie mniej kosmetyków, dzięki czemu te wystarczają na dłużej. Naturalne natomiast są jeszcze bardziej delikatne dla skóry i idealnie sprawdzają się właśnie przy suchych produktach.

Warto również zwrócić uwagę, czy włosie jest dodatkowo hipoalergiczne – nie spowoduje podrażnienia skóry, a także mniej zostaniemy narażone na ewentualną reakcję alergiczną. Dobrze, jeśli główka pędzli kabuki posiada właściwości antybakteryjne – w razie niedoskonałości na cerze zmniejszymy ryzyko rozprzestrzeniania się ewentualnych stanów zapalnych i zaogniania już istniejących.

Jeżeli zaś chodzi o samą rączkę, dobrze sprawdzi się np. bambusowa, która nie będzie wyślizgiwać się z dłoni podczas pracy nim.

Jak dbać o czystość pędzla kabuki?

Nie bez znaczenia, zarówno dla stanu cery, jak i żywotności pędzla kabuki, jest odpowiednia jego pielęgnacja. Po każdym użyciu pędzla należy go umyć. Dobrze robić to w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła lub delikatnego szamponu dla dzieci. Najlepiej jednak sprawdzi się specjalny szampon do mycia pędzli i gąbek do makijażu, a także mata do czyszczenia pędzli.

Pędzel najlepiej umyć dwa razy – raz, aby usunąć największe zanieczyszczenia, drugi, aby go odświeżyć. Po skończonym myciu najlepiej rozstawić pędzle włosiem do góry w kubku albo specjalnym stojaku przeznaczonym do suszenia pędzli.

Autorka: Agnieszka Ragus-Suszczyńska