Data publikacji:

Czym lepiej ogrzewać dom? Pelletem czy ekogroszkiem?

Pellet i ekogroszek to paliwa stałe niezwykle chętnie wybierane przez Polaków do zasilania pieców i kotłów ogrzewających wodę oraz domy. Swoją popularność zawdzięczają wielu czynnikom, takim jak cena oraz wydajność. Ponieważ każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy, pomiędzy konsumentami wciąż trwają więc debaty, co jest lepsze – pellet czy ekogroszek.
pellet czy ekogroszek

Pellet czy ekogroszek, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale poniżej przedstawiliśmy najważniejsze fakty na temat obu materiałów, które pozwalają wyciągnąć własne wnioski.

Ekogroszek – cechy paliwa

Ekogroszek to węgiel kamienny poddany specjalnemu procesowi produkcyjnemu, w którym pozbywa się z niego najbardziej niebezpiecznych domieszek i szkodliwych substancji, takich jak związki siarki, które normalnie przedostają się do atmosfery wskutek spalania. Materiał przyjmuje postać drobnego granulatu. W zależności od producenta, pojedyncze ziarna osiągają tutaj rozmiary od około 5 do 25 milimetrów.

Ekogroszek charakteryzuje się wysoką wydajnością i kalorycznością, kilogram materiału oddaje średnio od 24 do 29 MJ (megadżuli) energii. Należy jednak wziąć po uwagę także jego wilgotność, a więc wodę uwięzioną w granulacie, która pod postacią pary ucieka do powietrza podczas spalania. Jest ona względnie wysoka i wynosi ponad 20 procent. Na 100 kilogramów paliwa, aż 20 z nich jest więc kompletnie bezużyteczne.

W procesie spalania ekogroszek nie ulega całkowitemu zniszczeniu, pozostawiając po sobie popiół. Średnio od 4 do 15 procent ogólnej masy zużytego paliwa przekształca się w bezużyteczny odpad zalegający w kotle lub piecu. Proces wytwarzania ekogroszku objęty jest specjalnymi normami prawnymi, kupując paliwo w oficjalnej dystrybucji, mamy więc pewną gwarancję jego jakości.

Pellet – cechy paliwa

Pellet to materiał, który wytwarza się z drewnianych odpadków, takich jak trociny i wióry, które poddaje się specjalnemu procesowi produkcyjnemu. Gotowy produkt przyjmuje postać niewielkich walców o długości od 6 do około 10 milimetrów. Pellet jest całkowicie ekologiczny i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków oraz szkodliwych substancji.

Kilogram spalonego pelletu oddaje średnio około 18 MJ (megadżuli) energii. Charakteryzuje się on bardzo niską wilgotnością na poziomie 1-2 procent, choć może ona wzrosnąć pod wpływem złego przechowywania. Podczas spalania paliwo ulega prawie całkowitemu zniszczeniu. Po zużyciu około 100 kilogramów w piecu zostaje około 1-2 kilogramy popiołu.

Produkcja pelletu nie jest objęta sztywnymi normami, taki więc producenci mogą oferować produkt różnej jakości. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych wytwórców i marek.

Ekogroszek czy pellet – co lepsze?

Ze względu na wydajność, a przede wszystkim niższą cenę, ekogroszek jest od długiego czasu preferowanym paliwem w Polsce. Rosnące ceny węgla na światowych rynkach powoli jednak podkopują jego przewagę nad pelletem.

Zazwyczaj wybór – pellet czy ekogroszek – zależy od indywidualnych czynników, a więc od tego, jakie mamy potrzeby energetyczne (np. metraż domu i wielkość rodziny), w jakim sprzęcie spalamy materiał, gdzie mieszkamy itd. Warto dodać, że niektóre modele pieców i kotłów pozwalają na spalanie obu rodzajów paliwa, choć zazwyczaj skonstruowane są z myślą tylko o jednym. Większość zbliżonych do siebie urządzeń dostępna jest w podobnej cenie oraz może pochwalić się praktycznie identyczną funkcjonalnością.

Autor: Michał Kułakowski