Pellet czy węgiel groszek, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale poniżej przedstawiliśmy najważniejsze fakty na temat obu materiałów, które pozwalają wyciągnąć własne wnioski.
Węgiel groszek charakteryzuje się wysoką wydajnością i kalorycznością, kilogram materiału oddaje średnio od 24 do 29 MJ (megadżuli) energii. Należy jednak wziąć po uwagę także jego wilgotność, a więc wodę uwięzioną w granulacie, która pod postacią pary ucieka do powietrza podczas spalania. Jest ona względnie wysoka i wynosi ponad 20 procent. Na 100 kilogramów paliwa, aż 20 z nich jest więc kompletnie bezużyteczne.
W procesie spalania węgiel groszek nie ulega całkowitemu zniszczeniu, pozostawiając po sobie popiół. Średnio od 4 do 15 procent ogólnej masy zużytego paliwa przekształca się w bezużyteczny odpad zalegający w kotle lub piecu. Proces wytwarzania węgla groszku objęty jest specjalnymi normami prawnymi, kupując paliwo w oficjalnej dystrybucji, mamy więc pewną gwarancję jego jakości.
Pellet to materiał, który wytwarza się z drewnianych odpadków, takich jak trociny i wióry, które poddaje się specjalnemu procesowi produkcyjnemu. Gotowy produkt przyjmuje postać niewielkich walców o długości od 6 do około 10 milimetrów. Pellet drzewny jest całkowicie ekologiczny i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków oraz szkodliwych substancji.
Kilogram spalonego pelletu oddaje średnio około 18 MJ (megadżuli) energii. Charakteryzuje się on bardzo niską wilgotnością na poziomie 1-2 procent, choć może ona wzrosnąć pod wpływem złego przechowywania. Podczas spalania paliwo ulega prawie całkowitemu zniszczeniu. Po zużyciu około 100 kilogramów w piecu zostaje około 1-2 kilogramy popiołu.
Produkcja pelletu nie jest objęta sztywnymi normami, taki więc producenci mogą oferować produkt różnej jakości. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych wytwórców i marek.
Zazwyczaj wybór – pellet czy węgiel groszek – zależy od indywidualnych czynników, a więc od tego, jakie mamy potrzeby energetyczne (np. metraż domu i wielkość rodziny), w jakim sprzęcie spalamy materiał, gdzie mieszkamy itd. Warto dodać, że niektóre modele pieców i kotłów pozwalają na spalanie obu rodzajów paliwa, choć zazwyczaj skonstruowane są z myślą tylko o jednym. Większość zbliżonych do siebie urządzeń dostępna jest w podobnej cenie oraz może pochwalić się praktycznie identyczną funkcjonalnością.