Data publikacji:

Piłka bosu – ćwiczenia. Jak wygląda trening na bosu?

Słyszałeś już, co potrafi piłka bosu? Ten z pozoru prosty przyrząd urozmaici treningi wzmacniające, pomoże ci kształtować koordynację i równowagę. Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonać z bosu i jakich efektów możesz się spodziewać!

piłka bosu ćwiczenia

Piłka bosu – ćwiczenia na wszystkie partie mięśni

Jakie ćwiczenia na bosu możesz wykonać? Bosu jest idealnym urozmaiceniem na trening w domu. Trening na bosu wzmocni brzuch, nogi, pośladki czy plecy. Zobacz, jakie bosu wybrać i jakie ćwiczenia na bosu wykonywać.

  1. Piłka bosu do ćwiczeń – czym jest?
  2. Bosu – piłka, która działa cuda
  3. Trening bosu w rehabilitacji
  4. Piłka bosu – ćwiczenia
  5. Jakie bosu wybrać?

Piłka bosu do ćwiczeń – czym jest?

Wyglądem bosu (skrót od „Both Sides Up”) przypomina połowę piłki gimnastycznej. To przyrząd, który pozwala na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń, w tym tych rozciągających czy wzmacniających. Bosu pomaga także w trenowaniu koordynacji i równowagi. Ta nietypowa piłka do ćwiczeń może być wykorzystywana w różnych dyscyplinach, takich jak np. pilates.

Bosu – piłka, która działa cuda

Charakterystyczny kształt piłki bosu sprawia, że główną umiejętnością, jaką kształtujesz podczas treningu na niej, jest równowaga. Konieczność utrzymania się na bosu wymaga stałego napinania mięśni głębokich, co znakomicie je wzmacnia. To także sposób na budowanie uwagi i cierpliwości.

Do innych zalet bosu fitnessu można zaliczyć:

  • kształtowanie sylwetki i spalanie tłuszczu
  • trening refleksu
  • wzmacnianie kręgosłupa (piłkę bosu możesz wykorzystać w ćwiczeniach na ból kręgosłupa)
  • korygowanie wad postawy
  • poprawę wytrzymałości organizmu

Trening bosu w rehabilitacji

Ciekawostką jest, że piłkę bosu często wykorzystuje się w celach rehabilitacyjnych. Przyrząd okazuje się pomocą dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, np. po wypadkach komunikacyjnych.

Przeczytaj także: Joga w domu - jak zacząć ćwiczyć?

Piłka bosu – ćwiczenia

Bosu to przyrząd, z którego skorzystasz nie tylko na sali treningowej. Z powodzeniem możesz ćwiczyć na piłce również w domu. Przedstawiamy przykładowe ćwiczenia, które z bosu zyskają zupełnie nowy charakter.

Przysiady na bosu – trening ud i pośladków

Stań na bosu obiema stopami, a następnie wykonaj powolny półprzysiad. Na zakończenie ruchu twoje uda powinny być ustawione równolegle do podłogi. Pamiętaj o równowadze! Wykonaj 15 powtórzeń tego ćwiczenia.

Pompki na bosu dla silnych ramion

Odwróć bosu płaską stroną do góry i chwyć je obustronnie u podstawy. Zacznij robić klasyczne pompki – staraj się nie przechylać na boki. Pompki na bosu wzmocnią nie tylko twoje ramiona, ale także mięśnie brzucha. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Deska na bosu

Zmodyfikuj klasyczny plank – odwróć piłkę bosu płaską stroną do góry i chwyć ją z obu stron u podstawy. Trzymając się piłki, wykonaj 30 sekundowy plank, zachowując równowagę. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Trening równowagi z bosu

Stań na wypukłej stronie piłki i powoli zegnij prawą nogę w kolanie. Wykonaj 10 wymachów w przód, utrzymując się tylko na jednej nodze. Nie zapomnij powtórzyć ćwiczenia na lewej nodze.

Rozciąganie mięśni pleców z piłką bosu

Połóż się na bosu na plecach, mocno wyciągając ramiona. To ćwiczenie doskonale nadaje się na sam koniec treningu – relaksuje nie tylko kręgosłup, ale i spracowane mięśnie brzucha.

Jakie bosu wybrać?

Popularność bosu fitness sprawiła, że dziś na rynku znajdziesz wiele wariacji tego przyrządu. Dostępne są piłki bosu o różnych średnicach, wykonane z mniej lub bardziej elastycznych tworzyw. Niektóre modele posiadają uchwyty na stopy i dłonie, co znacznie ułatwia utrzymanie równowagi.

Jeśli poszukujesz bosu do użytku domowego, wybierz elastyczną piłkę z antypoślizgowymi wypustkami. Uchwyty na dłonie mogą okazać się cenną pomocą dla początkujących. To ważne, aby piłka bosu posiadała stabilną podstawę, która zapobiegnie przesuwaniu się przyrządu w trakcie treningu.

Piłka bosu urozmaici bardzo wiele ćwiczeń wytrzymałościowych, które na co dzień wykonujesz w domu lub na siłowni. Zdecydujesz się na kupno tego nietypowego przyrządu fitness?