Data modyfikacji:

Jak usunąć plamy z krwi?

Zdarza się, że skaleczymy się np. w palec i przez nieuwagę bądź nieświadomość zdarzenia zostawimy plamy krwi na ubraniu, obrusie, prześcieradle. Niestety plamy z krwi bywają trudne do usunięcia z różnych powierzchni, szczególnie jeśli nie zrobimy tego od razu i zdążą dobrze wsiąknąć w materiał. W tym artykule podpowiemy, jak usunąć plamy z krwi domowymi sposobami i specjalnymi środkami, które mogą nam w tym pomóc.

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć świeże plamy z krwi?

Usunięcie świeżej plamy z krwi jest stosunkowo proste. Często wystarczy szybko umieścić zabrudzony materiał pod bieżącą wodą. Istotne jest, aby woda była zimna, ponieważ ciepła tylko utrwali plamę. Dodatkowo możemy pomóc sobie szarym mydłem.

Zobacz również, jak usunąć plamy z trawy

Ze świeżą plamą z krwi doskonale radzi sobie sól kuchenna, którą wystarczy posypać zabrudzenie i zostawić na około godzinę, po czym spłukać zimną wodą. Zamiast soli można wykorzystać sodę oczyszczoną.

Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

O ile usunięcie świeżych plam z krwi nie powinno przysparzać dodatkowych problemów, tak zaschnięta może być nie lada wyzwaniem. Jak zatem usunąć stare plamy z krwi?

Tutaj również, podobnie jak w przypadku świeżych zabrudzeń, na ratunek przyjdzie nam sól kuchenna – zmieni się jednak jej sposób użycia. Zamiast zasypywać plamę solą, należy namoczyć tkaninę w roztworze zimnej wody z solą: 3 łyżki na litr dla większości materiałów oraz 1,5 łyżki przy delikatnych. Po namoczeniu należy tkaninę uprać.

Z usuwaniem starych plam z krwi dobrze poradzi sobie również woda utleniona. Ten sposób sprawdzi się szczególnie przy bardzo jasnych tkaninach. Można polać nią materiał, potrzeć i spłukać pod strumieniem bieżącej zimnej wody bądź namoczyć go w roztworze wody utlenionej i wody w proporcjach 200 ml na litr.

Jak wywabić plamy z krwi?

Wywabianie plam z krwi nie jest proste, ale warto sięgnąć po sok z cytryny, aby ten proces zakończył się sukcesem. Wystarczy wycisnąć cytrynę do szklanki wody i taką mieszanką potraktować zabrudzenie. To skutecznie powinno je zlikwidować.

Czym usunąć plamy z krwi np. z kanapy? Możemy spróbować zrobić to krochmalem rozdrobionym w zimnej wodzie i nałożonym na zabrudzenie. Po jego wyschnięciu wystarczy go usunąć.

Plamy z krwi na delikatnych tkaninach

Czym sprać plamy z krwi z delikatnych tkanin? Z pomocą przyjdzie nam płyn do mycia naczyń. Warto jednak pamiętać, aby jego odcień był zbliżony do koloru zabrudzonego materiału, ponieważ szczególnie na jasnych tkaninach, zamiast krwi może pozostać kolorowa plama po płynie. Ten sposób sprawdzi się również w przypadku, jeśli zastanawiamy się, jak usunąć plamy z krwi z prześcieradła.

Warto również wypróbować 10-procentowy roztwór boraksu, który należy rozrobić w odrobinie amoniaku. Po przygotowaniu mieszanki przepłukujemy nią materiał, po czym zapieramy go przy użyciu szarego mydła w zimnej wodzie.

Czym usunąć plamy z krwi? Na ratunek odplamiacze

Jeśli na plamy z krwi nie działają domowe sposoby lub osiągnięty rezultat nie jest dla nas zadowalający, zawsze możemy sięgnąć po środki znajdujące się na sklepowych półkach. Na uwagę zasługują odplamiacze.

Na szczęście już dawno minęły czasy, kiedy jego użycie wiązało się z negatywnym wpływem na tkaniny. Dzisiaj wybór środków jest tak ogromny, że wystarczy dobrze przeczytać etykietę i upewnić się, że wybraliśmy odpowiedni produkt. Warto wybrać odplamiacz, którego działanie w szczególności ukierunkowane jest na usuwanie plam z krwi.

Wybierz z nami najlepszy proszek do prania

Dobrym wyborem są także specjalne proszki enzymatyczne. Są one bardzo skuteczne nawet w niższych temperaturach, a co równie ważne, bezpieczne nie tylko dla tkanin, ale także dla środowiska naturalnego.

Najlepszy odplamiacz na plamy z krwi - Ranking

Autorka: Agnieszka Ragus