Data modyfikacji:

Wybieramy najlepsze płetwy do pływania i nurkowania

Na basenie lub w morzu czujesz się jak ryba w wodzie, a pływanie jest jedną z twoich ulubionych aktywności? Jeśli tak, warto przemyśleć zakup płetw do pływania lub nurkowania. Te proste akcesoria mogą sprawić, że twój trening stanie się jeszcze bardziej efektywny. Zobacz, jakie płetwy na basen i do nurkowania wybrać. 

płetwy do pływania

Czemu warto używać płetw do pływania i do nurkowania?

Wbrew pozorom osobom początkującym płetwy nie ułatwiają, a nawet mogą odrobinę utrudniać pływanie. Pomimo to są sprzętem chętnie wybieranym zarówno przez nurków, pływaków sportowych, jak i tych rekreacyjnych.

Płetwy stanowią przedłużenie nóg, dzięki temu podczas każdego wykonywanego ruchu przemieszczamy większe ilości wody. Plusy tej sytuacji są dość oczywiste, rośnie nie tylko nasza szybkość, ale także zwrotność, co odczujemy bardzo szybko w zauważalny sposób, mając mniej problemów z poruszaniem się. Dzięki płetwom znacznie łatwiej wykonać różnego typu manewry podczas nurkowania, takie jak szybkie zmiany kierunku lub obroty. Płetwy w dużym stopniu odciążają też mięśnie pływaka, który może dzięki nim wkładać mniej siły, by uzyskać podobną szybkość.

Rodzaje płetw do pływania i nurkowania

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów płetw, przeznaczonych zarówno do pływania w basenach, jak i nurkowania w morzach lub jeziorach. Oferta producentów jest tutaj bardzo szeroka, tak więc każdy znajdzie sprzęt odpowiadający jego potrzebom. Specjaliści rozróżniają kilka typów tych akcesoriów, których opis przedstawimy poniżej. Informacje te mogą okazać się przydatne podczas zakupów.

Podział płetw ze względu na ich sposób noszenia

Ze względu na budowę, płetwy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje, różniące się sposobem, w jaki są zakładane.

  • Płetwy kaloszowe – płetwy te zakładamy bezpośrednio na gołą stopę, przez co działają trochę jak swoiste „buty pływackie”. Używa się ich wyłącznie na zamkniętych zbiornikach, a więc przede wszystkim różnego typu basenach oraz parkach wodnych. Podczas ich zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na dobre dopasowanie rozmiaru do stopy, w przeciwnym wypadku mogą się one niespodziewanie zsuwać.
  • Płetwy paskowe – mamy tu do czynienia płetwami, które przymocowuje się wyłącznie do specjalistycznego obuwia nurkowego. Zalecane głównie dla doświadczonych amatorów głębin. Modele tego typu są idealne do wykorzystania na otwartych wodach naturalnych zbiorników wodnych, takich jak jeziora lub morza. 

Podział płetw ze względu na ich twardość

Twardość i sztywność materiału, z jakiego zostały wykonane płetwy, determinuje w dużym stopniu to, dla kogo są one przeznaczone.

  • Płetwy miękkie – przeznaczone dla osób zaczynających pływanie lub nurkowanie z płetwami, zwłaszcza dla dzieci. Z pewnością poprawią zwrotność, odciążając przy tym mięśnie. Zyski w szybkości będą jednak znacznie mniejsze niż w przypadku modeli twardych. 
  • Płetwy twarde – sztywne płetwy, po założeniu których nogi są zmuszone do dużego wysiłku, zalecane są więc głównie dla profesjonalistów i sportowców, w przypadku których są dobrym narzędziem treningowym. Niedoświadczonych nurków lub pływaków, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania lub kondycji, po dłuższym użytkowaniu mogą złapać skurcze. Nie trzeba oczywiście podkreślać specjalnie, że są one niezwykle niebezpieczne, gdy zdarzą się w wodzie z dala od innych osób lub ratownika.
  • Płetwy średnio twarde – stanowią kompromis pomiędzy modelami twardymi i miękkim. Zalecane są dla bardziej doświadczonych pływaków.

Podział płetw ze względu na ich długość

Biorąc pod uwagę długość płetw, dzielimy je na dwie podstawowe grupy.

  • Płetwy krótkie – nie przeszkadzają zanadto w normalnym pływaniu, łatwo się do nich przyzwyczaić. Szybciej wykonujemy w nich też ruchy nogami, są więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci oraz początkujących pływaków.
  • Płetwy długie – stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla pływaków z doświadczeniem. Zmuszają one jednak do stosowania nieco innej techniki pływania, polegającej na wykonywania głębszych i bardziej płynnych ruchów nogami. Tego rodzaju sposób poruszania się wymaga przygotowania i znacznie większej kondycji. Płetwy cenione są zwłaszcza przez nurków głębinowych.

Co daje pływanie w płetwach na basen?

Co zabrać na basen? Jeśli bywasz na basenie regularnie, warto wziąć pod uwagę treningi w płetwach. Dzięki nim nogi podczas ruchów w wodzie pracują efektywniej, co skutkuje lepszą rozbudową mięśni łydek, ud i pośladków.

Gdy już nauczysz się pływać w płetwach, zyskasz lepszą szybkość, zwrotność i lekkość ruchów. Dzięki treningowi w płetwach będziesz mógł swobodnie poruszać się zarówno w basenach, jak i naturalnych zbiornikach wodnych.

Jak pływać w płetwach na basen?

Pływanie w płetwach wymaga od sportowca ruchów identycznych jak te, które wykonywane są w basenie bez płetw – z tą różnicą, że muszą być one płynniejsze i bardziej obszerne. Należy pamiętać o zachowaniu prostej linii ciała.

Początkowo pływanie w płetwach może wydawać się trudne i wychodzić ci niezgrabnie, jednak po kilku próbach z pewnością opanujesz technikę. Możesz również skorzystać z nauki pływania dla dorosłych.

Jakie płetwy do pływania dla dzieci kupić?

Twój brzdąc marzy o szaleństwach na basenie w płetwach? Jeśli jeszcze nie opanował sztuki pływania, rozsądniej będzie skupić się na nauce ruchów w wodzie bez jakichkolwiek dodatków. Możesz wspomóc dziecko akcesoriami, które ułatwiają utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała, takimi jak np. rekinia płetwa do nauki pływania.

Gdy dziecko pływa już dobrze, można zaproponować jego pierwsze płetwy. Powinny być miękkie, elastyczne i krótkie – wówczas na pewno nie utrudnią maluchowi poruszania się. Ciekawym rozwiązaniem są płetwy regulowane, które „rosną” wraz ze stopą dziecka.

Trening z płetwami do pływania będzie efektywniejszy i bardziej dynamiczny. Jeśli nigdy nie miałeś płetw na stopach, najlepiej zacząć od miękkich i krótkich modeli dla początkujących, stopniowo podnosząc poprzeczkę.

Autor: Joanna Stanuch i Michał Kułakowski