Data publikacji:

Płyta ceramiczna a indukcyjna. Którą wybrać?

Klasyczne kuchenki gazowe coraz rzadziej goszczą w domach, zastępują je bowiem nowoczesne i bardziej bezpieczne płyty grzewcze korzystające z energii elektrycznej. Na rynku znajdziemy kilka typów tego typu urządzeń. Płyta ceramiczna a indukcyjna – radzimy, jaką wybrać.
plyta ceramiczna a indukcyjna

Na przestrzeni dwóch ostatnich dekad dokonał się ogromny postęp w technologii kuchennych sprzętów AGD. Czołowi producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań i patentów, które ułatwiają, przyspieszają i uprzyjemniają codzienne gotowanie. Znaczną popularność w tym czasie zyskały kuchenki oraz blaty grzewcze do zabudowy, które wykorzystują energię elektryczną.

Porzucenie standardowych palników gazowych na rzecz eleganckiej i minimalistycznej płyty, nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale ułatwia również zachowanie czystości i sprzątanie po wszelkiego rodzaju kuchennych wpadkach. Wybierając tego typu urządzenia, z pewnością zadasz sobie pytanie – płyta ceramiczna a indukcyjna, która będzie lepsza? Rozwiewamy wątpliwości w tej kwestii, przedstawiając ich zalety i wady.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Podstawowe różnice

Oba rodzaje płyt grzewczych na pierwszy rzut oka są praktycznie nierozróżnialne. Korzystają one bezpośrednio z energii elektrycznej oraz posiadają odporną na zarysowania czarną, szarą lub białą szklaną płytę, na którą kładziemy bezpośrednio garnki i patelnie. Znajdziemy je zarówno w kuchenkach wolnostojących, jak i tych przeznaczonych do zabudowy. Zasada działania urządzeń ceramicznych i indukcyjnych jest jednak zupełnie inna, co wiąże się bezpośrednio ze sposobem, w jaki podgrzewają naczynia.

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku. Ich konstrukcja wykorzystuje specjalną cewkę indukcyjną. Najprościej ujmując, wytwarza ona pole elektromagnetyczne, które przy kontakcie z położonym na płycie naczyniem zamieniane jest w energię cieplną.

Podkreślmy, że korzystanie z płyty indukcyjnej nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia. Producenci nie zalecają jednak, by zbliżały się do niej na dłuższy czas osoby z rozrusznikami serca, na ich działanie może bowiem wpłynąć zmienne pole magnetyczne. Dodajmy, że jeżeli zostawimy tuż przy płycie kartę kredytową, teoretycznie ulegnie ona rozmagnesowaniu. Pole podczas gotowania może też w bezpośrednim pobliżu teoretycznie lekko zakłócić sygnał telefonu lub sieci Bluetooth.

Zalety płyt indukcyjnych

Podstawową zaletą płyty indukcyjnej jest jej błyskawiczne nagrzewanie się oraz to, że naczynia podgrzewane są punktowo, a więc jedynie w miejscu, w którym stykają się z płytą. Oznacza to, że podczas gotowania nie poparzymy się, a także garnek ustawimy w dowolnym miejscu na kuchence. Co więcej, możemy zapomnieć również o powstaniu przypalonych i trudnych do usunięcia plam, które są wynikiem kontaktu zabrudzeń z gorącą powierzchnią płyty, np. wokół patelni.

Wady płyt indukcyjnych

Jedną z największych wad płyt indukcyjnych jest ich wysoka cena. Samodzielne urządzenie do zabudowy to zazwyczaj wydatek w granicach 1500 do 2500 złotych. Kolejną przeszkodą jest potrzeba zakupu specjalnych patelni i garnków ferromagnetycznych, których podstawa pozwala na indukcję ciepła. Alternatywą są tutaj niezbyt wygodne w użyciu i mało wydajne podstawki, na które stawiamy naczynia.

Płyty ceramiczne

W przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, modele ceramiczne opierają się o standardowe grzałki elektryczne. Oznacza to, że kuchenka dostarcza ciepła tylko do oznaczonych na jej powierzchni pól grzewczych.

Zalety płyt ceramicznych

Płyty ceramiczne będą zazwyczaj tańsze od indukcyjnych. Z powodzeniem skorzystamy na nich ze standardowych naczyń kuchennych.

Wady płyt ceramicznych

Pełne nagrzanie płyty ceramicznej może potrwać nawet kilka minut. Urządzenie ustępuje więc pod tym względem zarówno modelom indukcyjnym, jak i gazowym. Płyta ceramiczna utrzymuje ciepło nawet po wyłączeniu grzałek. Wysoka temperatura nie jest jednak ograniczona tylko do pól grzewczych, przez co łatwo o przypadkowe oparzenie, a także powstawanie przypieczonych zabrudzeń.

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? Zużycie prądu

Warto w tym miejscu rozwiać wątpliwości, co do jednej z największych obaw osób kupujących płyty indukcyjne lub ceramiczne. Chodzi oczywiście o poziom zużywanej przez nie energii elektrycznej. Zainstalowanie tego typu sprzętu nie wpłynie znacząco na podwyższenie rachunków za prąd, nawet przy codziennym gotowaniu. Oba typy urządzeń posiadają zazwyczaj najwyższe certyfikaty energooszczędności. Jeżeli zwracać uwagę na występujące różnice pomiędzy oboma urządzeniami, ze względu na długość nagrzewania płyty modele ceramiczne będą jednak zawsze bardziej prądożerne, różnice w wydajności sięgają tu nawet około 30 procent.
Autor: Michał Kułakowski