Samochód to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej charakterystycznych symboli obecnych czasów. Jest nieodłącznym elementem codzienności wielu osób, a także popularnym narzędziem pracy. O samochód należy dbać z wyjątkową dokładnością, dlatego powstaje wiele produktów przeznaczonych do konserwacji i czyszczenia samochodu. Wygląd samochodu osobowego jest niezwykle ważny, a na efekt końcowy duży pływ ma stan i wygląd lakieru.
Lakierowanie samochodu to złożony proces, który, aby zakończył się powodzeniem, wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni samochodu oraz użycia przeznaczonych do tego produktów. Niezwykle ważne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji nakładania lakieru bezbarwnego, szczególnie tych odnoszących się do czasu, jaki należy odczekać między nakładaniem kolejnych warstw.
Przygotowanie powierzchni samochodu do lakierowania powinno składać się z kilku ważnych etapów:
Warto pamiętać, że między każdym kolejnym etapem renowacji karoserii samochodowej należy odczekać określony czas, podczas którego powierzchnia i zastosowane produkty zaschną i będą gotowe do przyjęcia kolejnej warstwy. Informacje o minimalnym czasie, który jest potrzebny do zastygnięcia warstw preparatów, należ szukać w ulotkach i instrukcjach dołączonych do poszczególnych produktów.
Wyjątkiem, który nie wymaga matowienia powierzchni, jest nakładanie świeżego podkładu i aplikowanie na niego bazy metodą na mokro. W takiej sytuacji nie trzeba czekać na całkowite wyschnięcie nałożonego podkładu, dlatego każdą kolejną warstwę można aplikować na mokrą powierzchnię.
Aby wygląd nałożonego na samochód lakieru bezbarwnego wyglądał korzystnie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zaplanowanie całego procesu lakierowania. Lakier bezbarwny można nakładać na podkład epoksydowy lub akrylowy. Wybór odpowiedniego podkładu jest zależny od wyznaczonego celu.
Powierzchnię do lakierowania należy w odpowiedni sposób przygotować, ponieważ tylko wtedy można oczekiwać dobrych rezultatów po przeprowadzonym procesie lakierowania. Lakier bezbarwny nakłada się zazwyczaj w dwóch warstwach i jest to ostatnia powłoka lakiernicza. Ten preparat nakłada się bezpośrednio na lakier bazowy, który przygotowuje powierzchnię samochodu do ostatniego etapu lakierowania.
Metoda lakierowania na mokro jest stosowana zazwyczaj w przypadku nowych elementów lub na samochodach używanych, które zachowane są w idealnym stanie, bez otarć i wgnieceń. W tej metodzie lakierowania nie trzeba matowić podkładu, a każde kolejne warstwy preparatów nakładane są na poprzednie, które całkowicie nie wyschły.
Aby przeprowadzić lakierowanie na mokro, należy oczyścić powierzchnię z pyłu i dokładnie ją odtłuścić. Pierwszą warstwą, jaką należy nałożyć na karoserię, powinien być podkład antykorozyjny. Po kilkunastu minutach nakłada się warstwę zwykłego podkładu, który powinien schnąć przez około 30 minut. Kolejna warstwa to lakier bazowy, a po kilku minutach, zanim wyschnie on całkowicie, należy zaaplikować lakier bezbarwny, który zazwyczaj nakłada się w dwóch warstwach.
Aplikacja lakieru bezbarwnego na powierzchnię karoserii samochodowej wbrew pozorom nie jest trudna, wymaga jedynie wiedzy i zastosowania odpowiednich technik. Pierwsza warstwa powinna być możliwe jak najbardziej cienka, a po krótkim odparowaniu należy wylać drugą, pełną warstwę lakieru bezbarwnego.
Dysza, jaką najlepiej zastosować do takiego zabiegu, powinna mieć wymiar mieszczący się w zakresie 1,3–1,5 mm. Aby dobrze nałożyć lakier bezbarwny, należy trzymać pistolet w odpowiedniej pozycji i odległości. Najlepiej lakierować samochód, prowadząc pistolet prostopadle do lakierowanej powierzchni oraz najlepiej w odległości wynoszącej około 20 centymetrów. Takie prowadzenie pistoletu pozwala na znacznie lepsze nałożenie preparatu, większą trwałość warstw lakieru oraz efektywniejsze wykorzystanie materiału.
Aby stworzyć idealne warunki do lakierowania samochodu, należy przeprowadzić ten proces w kabino-suszarce, gdzie bezpośrednio po aplikacji warstwy lakieru można ustawić temperaturę na około 60 stopni i zaplanować suszenie, które powinno trwać około 30 minut. Po zaschnięciu warstwy lakieru bezbarwnego można dodatkowo przeprowadzić polerowanie karoserii, co pozytywnie wpłynie na wygląd samochodu.
Informacje o ilości warstw lakieru, jakie można nałożyć na powierzchnię samochodu, to zazwyczaj ilości minimalne, dlatego wielu kierowców decyduje się na aplikacje większej ilości warstw, niż proponuje producent lakieru. Takie rozwiązanie może zwiększyć efekt, jednak należy pamiętać, aby aplikowane warstwy nie były zbyt grube, ponieważ czas schnięcia może się wtedy znacznie wydłużyć.