Data modyfikacji:

Jaki będzie najlepszy podkład pod farbę?

Wybór podkładu pod farbę może przysparzać wielu trudności. Wszystko za sprawą mnogości różnych opcji dostępnych na rynku. Który podkład pod farbę będzie najlepszy? Kiedy w ogóle go stosować? Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące podkładów pod farby.

podkład pod farbę

Kiedy stosować podkład pod farbę?

Położenie rodzaju warstwy podkładowej pod farbę jest uzależnione od stanu podłoża i jego rodzaju. Wśród znawców tematu panuje przekonanie, że na nowe powierzchnie o wysokiej chłonności zawsze powinniśmy zastosować grunt. Gruntu wymagają też ściany w bardzo złym stanie (np. z obsypującym się tynkiem). Farbę podkładową zaś dobrze jest zastosować w przypadku, gdy chcemy przemalować nasz pokój na inny kolor.

Podkład pod farbę akrylową

Farba akrylowa to świetny pomysł na wykończenie naszego mieszkania w przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianami kartonowo-gipsowymi, podłożem cementowo-wapiennym lub też betonowym. Pamiętajmy, że jeżeli podłoże było już wcześniej malowane farbami emulsyjnymi, a jego powierzchnia jest jednolita, dobrze przyczepna lub niepyląca, nie ma potrzeby gruntowania.

Inaczej jest w przypadku ścian niejednolitych lub wcześniej niemalowanych. Tu musimy zastosować podkład pod farbę, np. Tikkurilla Optiva Primer lub TEKNOS Pro Primer.

Jeśli szukasz najlepszej farby do ścian, ranking polecanych produktów będzie znakomitą inspiracją

Podkład pod farbę akrylową do drewna

Podkład pod farbę do drewna jest stosowany z reguły, gdy drewno malowane jest po raz pierwszy. Pozwala on na ograniczenie zużycia farby wierzchniej przez wyrównanie chłonności materiału, ograniczając jednocześnie jego ciemnienie. Przykładem takiego produktu jest podkład do drewna Colours czy też Śnieżka Urekor D.

Doskonale w roli podkładu pod farbę do drewna sprawdza się pokost lniany. Jest to substancja głęboko penetrująca, dobrze zabezpieczająca drewno przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Współczesny rynek oferuje też podkładowe preparaty łączące właściwości gruntu i impregnatu. Zdają one egzamin jako warstwa podkładowa, zapewniając równocześnie dobrą ochronę drewna przed rozwojem pleśni i grzybów, jak również przed owadami.

Przeczytaj także, ja wybrać farbę do sufitu

Podkład pod farbę lateksową 

Farby lateksowe są wytrzymalsze na ścieranie i szorowanie niż farby akrylowe. Wykazują też większą odporność na działanie promieni słonecznych. Specjalnie pod farbę lateksową został przygotowany wysokiej jakości grunt Acryl-Putz GU40, wzmacniający strukturę podłoża i wiążący jego luźne elementy. Pamiętajmy, że dobrze jest stosować podkład pod farbę tej samej marki.

Dużą renomą w branży malarskiej cieszą się produkty marki Magnat. Godnym polecenia podkładem pod farbę lateksową jest Grunt Pod Farby Ceramiczne i Lateksowe Magnat 10L. Spośród preparatów do gruntowania dobrymi parametrami charakteryzuje się też produkt marki Dekoral - Grunt Lateksowy - Śnieżnobiała Farba Podkładowa. Jest on szczególnie polecany jako podkład pod kolorową emulsję wszystkich rodzajów na pierwsze malowanie podłoża o niejednorodnej fakturze.

Jaki podkład pod farbę poliuretanową?

Farba poliuretanowa to najczęściej produkt jedno- lub dwuskładnikowy o dużych właściwościach ochronnych. Jest ona odporna na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosuje się ją najczęściej jako materiał ochronny w fabrykach czy przy budowie dróg. Pokrywa się nią także statki oraz maszyny rolnicze.

Jako podkład pod farbę poliuretanową w domowych warunkach fachowcy polecają stosowanie preparatu Nobiles Podkład Poliuretanowy czy też Nobiles Nobikor – antykorozyjnego podkładu do metalu. Dużą popularnością cieszy się też produkt o nazwie Wash Primer – podkład reaktywny antykorozyjny 1+1, przeznaczony do różnych rodzajów powierzchni, m.in. do stali, stali ocynkowanej i aluminium.

Autor: Paweł Sadowski