Data publikacji:

Podłączenie bufora do instalacji c.o.

Bufor ciepła to rozwiązanie, które pozwala w prosty sposób zwiększyć komfort ogrzewania pomieszczeń, w których na co dzień mieszkamy. Kiedy do centralnego ogrzewania zostaje podłączony bufor, staje się ono bardziej praktyczne, a jednocześnie ekonomiczne i oszczędne. Odpowiedzi na pytania: czym jest bufor, w jaki sposób go podłączyć oraz jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania, znajdziesz w poniższym tekście.

Co to jest bufor ciepłej wody i jakie są jego funkcje?

Buforem ciepłej wody określamy zbiornik podłączony w systemie grzewczym, który ma za zadanie zwiększyć pojemność wody w układzie. Do jego funkcji należy także magazynowanie ciepłej wody w systemie grzewczym, która po wygaśnięciu kotła może zostać wykorzystana. Bufor, który został podłączony pod centralne ogrzewanie, może oddawać energię grzewczą jeszcze długo po tym, jak wygaśnie opał.  Ponadto, w przypadku nadmiaru, jest w stanie magazynować energię grzewczą. 
Z wyglądu oraz na podstawie budowy bufor może przypominać zasobnik ciepła. Jednak rolą zasobnika ciepła jest przygotowywanie c.w.u, natomiast bufor ciepłej wody pracuje w układzie zamkniętym
Jeśli jesteśmy właścicielami systemu centralnego ogrzewania z płaszczem wodnym, możemy wyposażyć je w wydajny bufor ciepła z odpowiednią pojemnością. Warto wiedzieć, że bufory w systemie grzewczym mogą spełniać rolę wymiennika ciepła. Przy pracy w układzie z wężownicą może połączyć ze sobą różnorodne źródła ciepła. 

Do czego sprawdzi się bufor ciepłej wody?

Takie rozwiązanie sprawdzi się jako paliwo stałe do pieca. To doskonała alternatywa dla wciąż jeszcze popularnych kotłów zasypowych, które są w stanie pracować tylko od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby. W momencie wypalenia się opału w komorze kotła kończy się cykl ogrzewania, co wpływa na zmniejszenie się temperatury w pomieszczeniach i komfort. Natomiast zastosowanie bufora ciepłej wody wspomoże centralne ogrzewanie przez nagrzewanie czynnika grzewczego jeszcze przez kilka lub nawet kilkanaście godzin po wygaśnięciu kotła. System grzewczy umożliwia współpracę z płaszczem wodnym lub innymi elementami instalacji, jak np. zasobnik ciepła. 
Działanie bufora opiera się na zasadzie grawitacji. Ta właściwość jest szczególnie korzystna, kiedy dochodzi do częstych awarii zasilania elektrycznego. Centralne ogrzewanie może pracować bez dostępu do pompy pobierającej energię elektryczną. W układzie mogą być pompy obiegowe podłączone do pieca, jednak nie muszą. 

W jaki sposób podłączyć bufor? Instalacja bufora ciepła 

Praca buforów jest możliwa w kilku konfiguracjach i można je łączyć z różnymi źródłami ciepła. Przy najprostszym schemacie mamy do czynienia z piecem, buforem, zasobnikiem ciepła i grzejnikami. 
Wlot nagrzanego czynnika grzewczego do bufora musi być zlokalizowany wyżej niż wylot z kotła. Przestrzeganie tej zasady umożliwia prawidłowy przepływ czynnika grzewczego. 
Jeśli chodzi o wylot nagrzanego czynnika grzewczego z bufora, czynnik może przepływać przez zasobnik, który służy do podgrzewania c.w.u. Potem dostaje się on do grzejników, które ogrzewają pomieszczenie. 
Ostudzony czynnik grzewczy wędruje przez dolną część bufora, a następnie przechodzi do pieca. Kiedy wystudzi się kocioł, czynnik grzewczy znowu przechodzi przez bufor, a tam nagrzewa się na skutek ciepłej wody do momentu, aż ciecz we wnętrzu bufora całkowicie się wystudzi. 
Schemat instalacyjny może obejmować także klapowy zawór zwrotny. To dodatkowe, skuteczne zabezpieczenie, które zapobiega grawitacyjnemu obiegowi w kierunku odwrotnym niż ten, który zaplanowaliśmy. 
Na podłączenie bufora istnieje kilka sposobów. Ten, który wybierzesz, powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych warunków czy oczekiwań inwestora. 

Jakimi opiniami cieszy się bufor ciepłej wody wśród użytkowników?

W sieci znajdziemy wiele dobrych opinii na temat bufora ciepłej wody. Prosta konstrukcja, liczne korzyści i niezawodność działania – dzięki tym cechom właściciele polecają takie rozwiązanie dalej. Dzięki buforowi ciepła zwiększa się czas dostarczania energii grzewczej do grzejników, więc centralne ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe nie musi posiadać długiego czasu palenia. Zamontowany w układzie z płaszczem wodnym skuteczniej ogrzeje budynek, a także umożliwi dłuższe nagrzewanie c.w.u. 
W sytuacji przyłączenia do pieca zasobnik ciepła będzie nagrzewał c.w.u do chwili wypalenia opału z paleniska. Dzięki buforowi ten czas wydłuża się, a znajdujący się we wnętrzu bufora czynnik grzewczy będzie ciepły dopóki będzie trwać nagrzewanie c.w.u. 
To rozwiązanie podnosi także bezpieczeństwo pracy układu grzewczego. Bufor zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem czynnika grzewczego, dzięki czemu nie ma ryzyka zjawiska zagotowania się kotła. Zabezpiecza także przez negatywnymi skutkami zbyt małego odbioru energii grzewczej. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar bufora?

Nasze prawo nie określa, ile litrów powinien posiadać bufor i czy jego instalacja jest w ogóle konieczna. Jednak z uwagi na mniejszą emisję zanieczyszczeń, wszystkie układy z kotłami na paliwo stałe powinny posiadać bufor. Przy paleniu, które wykorzystuje pełną moc kotła, zużywa się mniejsza ilość paliwa i nie ma strat kominowych.
Jaki bufor do domu 100m2 wybrać? Powinniśmy dobierać pojemność bufora w zależności od mocy kotła. Rekomendowane wielkości bufora to 50 l na 1 kW mocy przy kotłach z ręcznym zasypem, 35 l na 1 kW mocy przy kotłach z podajnikiem na ekogroszek, 55 l na 1 kW mocy przy kotłach zgazowujących drewno, natomiast kotły pelletowe wymagają 30 l na 1 kW mocy.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!