Data modyfikacji:

Jak sobie poradzić z podrażnioną skórą głowy? Przyczyny podrażnień

Podrażniona skóra głowy to problem, który może w dużym stopniu uprzykrzyć życie. Jest to zarazem sygnał, że na naskórek negatywnie wpływają pewne czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Przeczytaj, jakie mogą być dokładne przyczyny takich podrażnień i w jakich sposób zmniejszyć ich nasilenie.
podrażniona skóra głowy

Podrażniona skóra głowy – jak się objawia?

Podrażniona skóra głowy dość szybko daje o sobie znać, wywołując szereg nieprzyjemnych objawów. Najczęściej występującymi są oczywiście męczące intensywne swędzenie i pieczenie skóry głowy. Dodatkowo staje się ona zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i bolesna w dotyku.

Podrapanie podrażnionej skóry głowy może sprawić, że z włosów zaczną spadać małe, podobne do łupieżu zanieczyszczenia. W istocie jest to nie łupież, że nadmiernie złuszczający się naskórek.

Ostatnim z objawów, jakie daje podrażniona skóra głowy, jest nadmierne wydzielanie sebum (przetłuszczanie się włosów) oraz nasilone wypadanie włosów.

Sprawdź także dermokosmetyki do włosów, które są delikatne dla naszej skóry głowy.

Podrażniona skóra głowy – przyczyny

Istnieje aż kilka możliwych przyczyn podrażnienia skóry głowy. Oto te występujące najczęściej:
  • Alergia
Podrażniona skóra bywa efektem kontaktu z alergenem – może być to jakiś składnik nowego kosmetyku. W takich przypadkach wystarczy zrezygnować ze stosowania danego produktu, by stan skóry wrócił do normy. Jeśli problem wciąż istnieje, warto przeprowadzić testy alergiczne.
  • Łupież
Podrażniona skóra głowy może być skutkiem nieleczonego łupieżu. Jeśli zaniedbujesz ten problem, to po jakimś czasie dokuczać będzie ci nie tylko „śnieg” na ramionach, ale także swędzenie i pieczenie skóry.
  • Łojotokowe zapalenie skóry
Jeśli dokucza ci podrażniona skóra, poproś drugą osobę, aby oceniła jej wygląd. Pojawienie się białawych lub żółtawych, tłustych łusek prawdopodobnie oznacza, że cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry. W takiej sytuacji warto udać się do dermatologa.
  • Atopowe zapalenie skóry
Zmiany skórne powstające w przebiegu atopowego zapalenia skóry najczęściej występują w zgięciach rąk, nóg oraz na tułowiu, niemniej mogą pojawić się także na głowie. Jeżeli wiesz, że cierpisz na tę chorobę, udaj się do dermatologa i poproś o odpowiednie maści.
Inne, niezwiązane ze stanami zapalnymi bądź chorobami przyczyny podrażnienia skóry głowy, to między innymi:
  • bardzo mocne upięcia włosów, wymagające używania wielu spinek i wsuwek,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do mycia i stylizacji albo stosowanie ich w nadmiarze,
  • częste noszenie nakryć głowy, przez co skóra głowy nie może „oddychać”,
  • przegrzewanie skóry głowy,
  • farbowanie włosów.
Szczególnym problemem jest podrażniona skóra głowy po farbowaniu. Dolegliwości mogą być bardzo nasilone – zwłaszcza jeśli wystąpiła alergia na dany preparat do farbowania. Wśród nich wymienia się przede wszystkim intensywne swędzenie skóry oraz jej pieczenie.

Podrażniona skóra głowy – domowe sposoby

Jeśli dokucza ci podrażniona skóra, to musisz zacząć działać – problem sam nie zniknie, a może wręcz się nasilić. Na początek sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby.
  • Domowy peeling do włosów
Pierwsze, co należy zrobić, to usunąć stary naskórek, poprawić mikrokrążenie skóry głowy oraz ją dotlenić. Najprostszym sposobem na to jest dodanie trzech łyżek cukru do porcji szamponu do włosów, a potem umycie skóry głowy. Pamiętaj, aby najwięcej uwagi poświęcić skórze, a nie samym kosmykom. Taki masaż powinien trwać co najmniej 5-10 minut.

Jeśli boisz się, że podrażniona skóra głowy źle zareaguje na ostre drobinki cukru, zastąp go mieloną kawą. Połącz kilka łyżek kawy z szamponem, a potem nanieś na skórę głowy. Nie stosuj tej metody, jeśli jesteś blondynką – kawa może przyciemnić twoja pasma.

Inny dobry przepis na peeling do skóry głowy uwzględnia sok z aloesu oraz płatki owsiane. Połącz składniki w takich proporcjach, żeby wyszła ci gęsta papka. Następnie nałóż preparat na skórę i dokładnie masuj. Płatki owsiane łagodnie usuwają stary naskórek, jednocześnie nawilżając skórę i odżywiając ją.
  • Ziołowe płukanki do włosów
Podrażniona skóra głowy to dolegliwość, którą można zwalczyć także płukankami ziołowymi. Ich przygotowanie jest dość proste – wystarczy zalać kilka torebek zioła wrzątkiem i poczekać, aż płyn zupełnie ostygnie. Wówczas trzeba przelać płukankę do miski i zanurzyć w nie głowę – na tyle głęboko, aby zmoczyć skórę. Po 5 minutach należy wyjąć głowę z miski i osuszyć włosy. Nie trzeba, a nawet nie należy ich myć.

Najbardziej polecane zioła na prozdrowotne płukanki to szałwia lekarska (wzmacnia i odżywia skórę, zmniejsza wydzielanie łoju), rumianek (łagodzi podrażnienia, koi i przynosi ulgę), rozmaryn (nawilża skórę, przy okazji poprawiając wygląd włosów) oraz pokrzywa.
  • Wcierki
Na podrażnioną skórę można stosować również wcierki. Nanosi się je bezpośrednio na skórę głowy (przy pomocy aspiratora albo pipety), kiedy włosy są suche.

Jeśli podrażniona skóra głowy jest w twoim przypadku efektem zbyt intensywnej produkcji sebum, zastosuj wcierkę z kozieradki (łyżeczka kozieradki na litr wrzątku). W przypadku swędzenia skóry i pogorszenia się kondycji włosów warto zastosować wcierkę ze skrzypu albo pokrzywy, z kolei na przesuszoną (np. po lecie) skórę głowy można zastosować wcierkę z aloesu. W tym ostatnim przypadku aloes należy jedynie trochę rozcieńczyć z wodą.

Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy przy pomocy kosmetyków?

O zdrową skórę głowy możesz powalczyć także przy pomocy specjalistycznych kosmetyków. Na początek sięgnij po szampon do podrażnionej skóry głowy. Zdecydowanie najbardziej popularnym kosmetykiem tego typu jest Nizoral. Hamuje on przyczyny powstania podrażnień, błyskawicznie łagodzi swędzenie, pieczenie i likwiduje zaczerwienienie.
Dobrymi opiniami cieszą się również produkty, takie jak:
  • ZiajaMed Szampon Oczyszczający do wrażliwej skóry głowy,
  • Pharmaceris H-SENSITONIN Specjalistyczny szampon kojący do skóry wrażliwej,
  • Ducray Sensinol Szampon do wrażliwej skóry głowy,
  • Revlon Professional Szampon do wrażliwej skóry głowy Restart Balance Scalp Soothing Cleanser,
  • Seboradin Sensitive szampon do wrażliwej atopowej skóry głowy.
Na podrażnioną skórę głowy raz na jakiś czas warto stosować również specjalne serum łagodzące. Jednym z bardziej polecanych jest Nowa Kosmetyka Serum Do Skóry Głowy Mniej Problemów Więcej Włosów – to preparat, który reguluje pracę gruczołów łojowych, delikatnie nawilża skórę głowy i koi niepożądane obawy. Inne tego typu kosmetyki to:
  • Vianek normalizujący tonik-wcierka do skóry głowy,
  • Sisley Hair Rituel Revatilizing Fortifying Serum rewitalizujące do skóry głowy,
  • Alpecin Medicinal Tonik do przetłuszczającej się skóry głowy Fresh,
  • Bionigree Serum oczyszczające do skóry głowy,
  • Treat Sensi Control Treatment Fluid serum do wrażliwej skóry głowy.
O równowagę skóry głowy możesz zadbać również przy pomocy specjalnych olejków. Oto kilka bardzo polecanych kosmetyków tego typu:
  • Moroccanoil Dry Scalp No More Olejek przywracający równowagę przesuszonej skóry głowy,
  • Green Pharmacy olejek łopianowy do skóry głowy i włosów odbudowujący z olejem arganowym,
  • Herbal Essences Pure Regenerująca maska do włosów na suchą skórę głowy z aloesem + olej z awokado,
  • Insight Sensitive Skin Odżywka do wrażliwej skóry głowy.
Autor: Robert Wojtaś